2024. szeptember 4., szerda

Athén: Adás indul

Egy hét kényszerszünet után újra sugározhat a görög állami rádió és tévé

Ismét sugározhat a görög állami televízió és rádió (ERT), amelyet múlt kedden – takarékossági okokból – a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a konzervatív Új Demokrácia „kapcsolt le”. A közmédia elhallgattatása óriási felháborodást és újabb tüntetéshullámot váltott ki a már hatodik éve recesszióban vergődő Görögországban, amely a túlélést jelentő külföldi hitelekért cserébe megszorítások és takarékossági intézkedések sokaságát vezette be. Több rangos külföldi (szakmai) szervezet is tiltakozott az ERT elnémítása ellen, aminek következtében mintegy 2700 ember munkája szűnt meg.

Az ERT bezárása kormányválságot okozott, mert a két koalíciós partner, a szocialista PASZOK és a mérsékelt baloldali DIMAR nem támogatta a jobbközép Új Demokrácia egyoldalú határozatát. A vita az alig egy éve – hosszadalmas folyamat után – megalakult kormány felbomlásával fenyegetett.

Antonisz Szamarasz kormányfő pártján, az Új Demokrácián belül is éles vita bontakozott ki. A napokban Dimitrisz Avramopulosz külügyminiszter közleményt adott ki az ERT ügyében, és vitába szállt a kormányfővel. Avramopulosz utalt arra, hogy az ERT-alkalmazottak nem büntethetőek (kollektív elbocsátással) azért, mert a rádió és a tévé pazarlóan gazdálkodott. (A kormányfő az állami rádió és televízió bezárását elsősorban a két intézményben tapasztalható pénzszórással indokolta.)

A szakszervezetek sem nyugodtak bele a Szamarasz-kormány döntésébe, s a legfelsőbb bírósághoz fordultak. A testület máris ideiglenesen hatályon kívül helyezte a döntését az ERT bezárásáról. A bíróság szerint az állami médiának azonnal fel kell újítania a tevékenységét. Az EU illetékes bírósága már korábban is ezt javasolta Athénnak.

Közben a görög kormány hétfőn – késő éjszakába nyúló válságtanácskozásán – szintén úgy döntött: rendkívüli szükségprogrammal újrakezdheti a munkát az állami rádió és tévé. Többre azonban nem telik a kormány kasszájából. Ez azt jelenti, hogy a régi idők már nem térnek vissza, sem a régi műsorszerkezet, és a 2700 ERT-alkalmazott nagy (legalább háromnegyed) részét is el fogják bocsátani. De az adás a három állami tévé- és négy rádióadón újraindul. A komoly megszorításokkal zajló műsorsugárzás addig tart, amíg az illetékesek kidolgozzák az ERT új szervezeti struktúráját; mindez egy új, megreformált és karcsúsított állami rádiót és televíziót fog eredményezni.

A görögök nagy többsége megnyugodva vette tudomásul a hírt, hogy a kormány engedett, és ismét lesz adás az állami rádióban és tévében. A „műsorszünet” ellen sok görög az ERT székháza előtt tüntetett múlt kedd óta.

Bár az állami média műsorai nem nagyon népszerűek az országban, a lakosság nagy többsége, csaknem 68 százaléka elutasította a kormány vezető pártjának a tiltó rendeletét. A hét végén megjelent közvélemény-kutatás szerint a görögök csaknem fele (49 százaléka) elégedett ugyan a kormány eddigi teljesítményével, és továbbra is támogatja, de a válaszadók 47 százaléka inkább menesztené a koalíciót.

Az ország két legnépszerűbb pártja lényegében azonos támogatottságot élvez a hatalmas munkanélküliséggel, életszínvonal-romlással és tengernyi egyéb gonddal küszködő lakosság körében. A kormányt vezető erejét képező jobbközép Új Demokráciát a szavazók 20,2 százaléka támogatja, a legnagyobb ellenzéki párt(szövetség), a radikális baloldali Sziriza pedig a lakosság 20 százalékának a bizalmát élvezi.