2024. szeptember 4., szerda

Szivardoboznyi pénzért füstölnék ki Rajoyt

A spanyolok óriási többsége a politikai pártokat tartja a legkorruptabbaknak

Egyre nagyobb hullámokat ver a válság sújtotta Spanyolországban a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) korábbi finanszírozási ügye és Mariano Rajoy miniszterelnök állítólagos korrumpálása. A korrupciós botrány még januárban robbant ki, de a héten új fordulatot vett és lakossági tiltakozást is elindított. Az ellenzék szintén zúgolódik.

A tartósan magas munkanélküliség és a mély gazdasági válság miatt a lakosság különösen érzékeny a politikai korrupcióra, amiről szinte naponta jelennek meg hírek a spanyol sajtóban. A probléma súlyos bizalmi válságot okoz az országban, amelynek a bankrendszerét külső hitelből sikerült csak megmenteni az összeomlástól.

A népharag a napokban egyre erőteljesebben nyilvánul meg az euróövezet negyedik legnagyobb gazdaságának számító Spanyolországában. A széles körű elégedetlenséget az El Mundo napilapban megjelent hír váltotta ki. Eszerint a PP, jelenlegi kormánypárt és Rajoy miniszterelnök az 1990-es években illegális jövedelmekre tett szert. Erről a PP pártpénztárnoka, a június végén őrizetbe vett Luis Bárcenas titkos könyvelést is vezetett, amelynek eredetijéből a jobbközép spanyol napilap elsőként közölt részleteket. Barcenas annak idején feljegyezte, hogy a politikusok közül ki, mikor és mennyi csúszópénzt kapott.

Az El Mundo szerint az 1997 és 1999 között a konzervatív Jose María Aznar kormányában (közigazgatási, majd oktatási) miniszterként működő Rajoy 1998-ban 25 242 eurót kapott titokban és tiltott módon pártja akkori pénztárnokától (Bárcenastól). Állítólag szivardobozba csomagolva adták át neki a készpénzt.

Az ügyészség azt gyanítja, hogy Bárcenas csaknem húsz évig 5000–15 000 euróval egészítette ki alkalmanként – az adóhatóság tudta nélkül – több (magas rangú) politikus, köztük kormánytagok és képviselők fizetését, magáncégektől származó bevételekből. Rajoy pártjának, a PP-nek szintén jutott (feketén) a pénzügyi támogatásokból.

Ha bebizonyosodik, hogy a médiában ismertetett dokumentumok valóban eredetiek, a Néppárt és a törvénytelen jövedelem-kiegészítésekkel hírbe hozott politikusok, (volt) állami tisztségviselők – közöttük a jelenlegi kormányfő – komoly bajba kerülhetnek. A baj már így is nagy, hisz a végkifejletet a rács mögött váró Bárcenas expártpénztárnok nemrég elismerte: több magáncégtől kapott és kezelt illegális pénzadományt. Feltételezhetően ezekből a gáláns adományokból jutott a politikusoknak is (az 1990-es években) egy kis pluszjuttatás.

A jelenleg éppen miniszterelnökként politizáló Rajoy máris cáfolta az ellene is felmerült korrupciós vádakat. A kormányzó Néppárt politikusai a dokumentumok ellenére szintén folyamatosan tagadnak. A Néppárt közleményében jelezte: a vezetés és az alkalmazottak fizetésének folyósítása mindig a törvénnyel és az adózási szabályokkal összhangban történt.

Az ellenzék nem hiszi el a hivatalos magyarázatokat. Ezért már tizenkétszer kérte a miniszterelnököt, hogy a parlamentben válaszoljon az ellene felhozott korrupciós vádakra. Rajoy (egyelőre) nem hajlandó erre.

A történtek hatására Madridban a Néppárt épülete előtt tömegek demonstráltak a héten a politikai korrupció ellen. A tüntetők Rajoy lemondását követelték. A Néppárt finanszírozása körüli botrány miatt a szocialista ellenzék (PSOE) vezetője, Alfredo Pérez Rubalcaba szintén Rajoy és kormánya lemondására szólított fel.

A megszorításokat, az életszínvonal-zuhanást és a hatalmas, közel 27 százalékos munkanélküliséget egyre nehezebben tűrő lakosság torkig van a korrupt politikusokkal. Erre utal a Transparency International (TI) elismert, független nemzetközi civil szervezet legújabb felmérése is. A TI széles körű vizsgálatából az derül ki, hogy a spanyolok 83 százaléka a legkorruptabbnak a politikai pártokat tartja. Azokat a pártokat és politikusokat, akik közül – a spanyol legfelsőbb bíróság szerint – jelenleg 1661 eljárás folyik korrupció, közpénzek hűtlen kezelése, vagy (adó)csalás miatt.