2024. szeptember 4., szerda

Törvénytelen volt a brit parlament felfüggesztése a Legfelsőbb Bíróság szerint

Törvénytelennek nyilvánította a brit Legfelsőbb Bíróság a brit kormány azon lépését, amikor a királynő a miniszterelnök kérésére felfüggesztette a parlament működését öt hétre, ezzel jegelve a brexittel kapcsolatos vitát is, egészen az október 31-én esedékes kilépésig.

A Legfelsőbb Bíróság döntése egyhangú volt, és döntésük alapján a parlament azonnal újrakezdheti működését.

A felperesek ügyvédje szerint a miniszterelnök, Boris Johnson akadályként tekintett a törvényhozásra. „Legalább ötven éve nem volt olyan kormányfő, aki ilyen szinten visszaélt volna a hatalmával" - mondta Lord David Pannick.

A brit kormány ügyvédje, Lord Richard Keen azonban már korábban egyértelművé tette, hogy Boris Johnson lépni fog egy elmarasztaló ítélet esetén, de azt nem mondta el, hogy pontosan hogyan:

Ha a bíróság úgy találja, hogy a miniszterelnök jogtalanul járt el, akkor a miniszterelnök mindent meg fog tenni, hogy megfeleljen a bíróság döntésének.

Az Egyesült Királyság legfelsőbb bírósága működése valószínűleg legnehezebb ügyét tárgyalta. Ki kellett kérni az Egyesült Királyság mind a négy országrészének álláspontját és három napnyi meghallgatást is elrendeltek az ügyben. Csak ezután kezdte tárgyalni a tizenegy tagú testület a felfüggesztést, hogy kialakítsák álláspontjukat.

A skótok már korábban döntöttek

Skóciában a Legfelsőbb bíróság korábban már helyt adott a maradáspárti képviselők beadványának, vagyis törvénytelennek minősítették a felfüggesztést.

„A bírói tanács minden tagja azt állítja, hogy az Őfelségének adott tanács a parlament felfüggesztéséről törvénytelen volt, ezáltal maga a felfüggesztés is törvénytelen.” - mondta a legtekintélyesebb skót bíró, Lord Carloway.