Az Európai Parlament 412 igennel, 136 nemmel és 30 tartózkodással elfogadta az Észak–Macedóniával és Albániával való csatlakozási tárgyalások megnyitásáról szóló határozatot. Az N1 tv hírösszeállítása szerint a dokumentumban az EP elégedetlenségének adott hangot annak okán, hogy az EU tagállamok elutasították a csatlakozási tárgyalások megnyitását az említett országokkal.
A határozat szerint erre a döntésre az EU sikertelenségeként lehet tekintetni. Tekintettel a lehetséges következményekre, az EP felszólítja a tagállamokat, hogy a soron következő uniós csúcstalálkozón hozzanak pozitív döntést az említett két balkáni országgal való csatlakozási tárgyalások megnyitásáról.
– Az uniós csúcson hozott döntést a többi nyugat–balkáni állam is kedvezőtlen üzenetként élheti meg, amelynek következtében kinyílhatnak a kapuk az egyéb befolyások előtt. Stratégiai hiba volt nem megnyitni a csatlakozási tárgyalásokat Albániával és Észak–Macedóniával. A döntés beárnyékolja az EU hitelességét. Azzal, hogy az EU soraiba fogadja a tagságot megérdemlő államokat, saját nemzetközi befolyását erősíti. A bővítés az uniós külpolitika leghatékonyabb eszköze. A csatlakozástól való elfordulás a stabilitás összeomlásához vezethet az EU közvetlen szomszédságában. A bővítés folyamatát nem lenne szabad módosítani azt követően, hogy az már korábban elkezdődött, azaz nem lenne szabad megkárosítani azokat az államokat, amelyek már teljesítették a csatlakozási tárgyalások megkezdésének a feltételeit. A tagjelölt államok előrehaladását objektív mércék és saját teljesítményük mentén, nem pedig az egyes uniós tagállamok akaratával összhangban kellene értékelni – fogalmaznak a határozatban.
