2025. január 20., hétfő

Még könnyebb lesz a honosítási eljárás

Két éve, 2011 januárjának első napján lépett hatályba az egyszerűsített honosítási eljárást szabályozó törvény, amelynek révén az addigiaknál sokkal egyszerűbben, Magyarországra való áttelepedés nélkül kérhetnek és kaphatnak magyar állampolgárságot azok a magyar nemzetiségűek, akik nem az anyaországban élnek. Eddig összesen 363 795 egyszerűsített honosítási eljárást kezdeményező kérelem érkezett a hatóságokhoz.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda tegnapi közlése szerint a külhoni magyarok körében folyamatosan nagy az érdeklődés a köznyelvben csak kettős állampolgárságként elhíresült egyszerűsített honosítási eljárás iránt. Az illetékesek szerint amennyiben a most tapasztalható tendencia folytatódik, az év végéig az 500 000. kérelmező is beadja a papírjait az illetékes hivatalnál. A közlemény, amelyet Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes jegyez, hangsúlyozza: a magyar közigazgatás erőfeszítéseinek köszönhetően tarthatóak az egyébként nagyon rövid ügyintézési határidők, így már több mint 320 ezren tehették le az ünnepélyes állampolgársági esküt.

A statisztikai kimutatások szerint a kérelmezők zöme erdélyi és vajdasági magyar. Eddig összesen 65 ország állampolgára nyújtott be egyszerűsített honosítási kérelmet összesen 73 külképviseleten. „Jellemzően sok kérelmet adnak be a magyar nagykövetségeken és konzulátusokon, ahol mind nominálisan, mind arányaiban jelentősen megemelkedett a honosítási ügyforgalom, mely a korábbi 38,6 százalékról 57 százalékra nőtt. A legtöbb kérelmet Csíkszeredán, Kolozsváron és Szabadkán adták be” – olvasható a közleményben.

Az Országgyűlés a közelmúltban fogadta el a Magyar Egyszerűsítési Program megvalósítását célzó törvényt, amely (a törvényhozó szándékai szerint) radikálisan egyszerűsíti az anyakönyvezési, nyilvántartási és az állampolgársági eljárásokat, aminek köszönhetően várhatóan tovább egyszerűsödik az ügyintézés. A jogszabály alkalmazását pontosító végrehajtási rendeletek a napokban jelennek meg.

A magyar kormány ugyanakkor az egyik legfontosabb nemzetpolitikai céljának tekinti a diaszpóra magyarsága felé való nyitást. A MÁÉRT és a Diaszpóra Tanács ülésén elhangzottaknak megfelelően a diszpóra szervezeteit az idén a kormány kiküldöttei révén személyesen keresi meg, hogy segítse a világban szétszórt magyar közösségeket magyar nyelviségük és kultúrájuk megtartásában és megerősítésében, ugyanis a diaszpóra magyarságának kulturális és gazdasági jelentőségét felbecsülhetetlennek tartja.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás