2025. január 20., hétfő

A minisztérium megfontolja a diákok követeléseit

A hallgatói szervezetek szerint is fontos előrelépés történt a kormányzattal folytatott tárgyalásokon

A diákság fellépésének, illetve az érdekeikért való kiállásnak köszönhető, hogy végre pozitív irányba haladnak a tárgyalások a kormány és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) között – mondta el szerdán Tóth Fruzsina Márta, a Hallgatói Hálózat (HaHa) képviselője. Az említett szervezetek azért tartottak tegnap sajtótájékoztatót Budapesten, mert az oktatási minisztérium befogadta, és – mint az illetékesek fogalmaztak – megfontolja a HÖOK javaslatát, hogy minden szakon legyen államilag finanszírozott képzés. Ennek apropóján hívta össze szerdán a média munkatársait a Hallgatói Hálózat, az Oktatói Hálózat és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája a Corvinus Egyetem elé. Tóth Fruzsina Márta felszólalásában azonban kitért arra is: továbbra is elfogadhatatlannak tartják a diákság bizonytalanságban tartását, s éppen ezért fogalmazták meg január 7-én azt az ultimátumukat is, amelyben követelték, hogy a 2011-es keretszámoknak megfelelően nyíljanak államilag finanszírozott férőhelyek a felsőoktatási intézményekben. Ennek fényében pozitív fejlemény, hogy a minisztériumban végre tárgyalnak a tandíj eltörléséről.

A tegnapi sajtótájékoztatón is elhangzott: továbbra is fenntartják álláspontjukat, hogy nem a hallgatói szerződések feltételeinek módosítására van szükség, hanem követelik annak teljes eltörlését. Füzessi Károly, a HaHa másik tagja úgy fogalmazott: a kötelezően Magyarországon (vagy, határon túli diákok esetében: a szülőföldön) ledolgozandó idő csökkentésére vonatkozó ajánlatok és javaslatok, illetve az irányuló tárgyalások számukra nem jelentenek megoldást. Mint elmondta, ők maguk sem értik, hogy Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter miért nem hajlandó tárgyalni az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórummal, miért csak a saját maga által kiválasztott szervezeteket és azok képviselőit hívja meg az úgynevezett felsőoktatási kerekasztalba. Éppen ezért felszólították a kormányt: az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórumon keresztül tárgyaljon az érintettekkel, valamint arra kérték a HÖOK-ot is, hogy ezt a kezdeményezést tartsa tiszteletben.

Tanáraik is kiálltak a diákok és célkitűzéseik mellett, ezzel is cáfolva azokat a híreszteléseket – amelyek az elmúlt napokban jelentek meg különböző hírcsatornákon –, hogy bármiféle megosztottság vagy feszültség alakult volna ki a hallgatókat és a felsőoktatás más résztvevőit képviselő hivatalos és civil szervezetek között. Máté András, az Oktatói Hálózat tagja elmondta: a felsőoktatás helyzetét minden érintett fél bevonásával kell rendezni, és ebbe a munkaadói szervezetek is beletartoznak. A minisztert ugyan semmilyen törvény nem kötelezi arra, hogy tárgyaljon velük, de nem is tiltja semmi – tette hozzá.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás