2024. november 22., péntek

Megfigyelés hullámverésben

Budapesti tudósítónktól

Még nem ült el (és egy darabig nem is fog) az a politikai hullámverés, amelyet MSZP vezetésének minapi erdélyi látogatása és az ott elhangzott bocsánatkérés keltett. A politikai ellenfelek (a Fidesz szóvivőjétől Szili Katalin egykori párttársig) egyöntetűen mondják, hogy a szocialistákat a pragmatizmus késztette erre a lépésre. És ne kételkedjünk, van ebben nagyon jól felfogott önös érdek. Ami, politikai párt esetében, amely szavazatokat szeretne szerezni, a világ legtermészetesebb dolga. Elvégre a világon minden párt alapvetően szavazatokért hajt…

Az viszont nem annyira természetes, hogy közvetlenül a bocsánatkérés után azonnal anyázni is kezdjen egyik-másik prominens mindenkit, akiből biztosan nem lesz szoci szavazó. Történt ugyanis, hogy az MSZP „ökle”, Szanyi Tibor nemes egyszerűséggel lebarmozta egy közösségi portálon az MSZP erdélyi látogatásakor megjelent demonstrálókat. „Kb. 10 barom emelgette a tábláit”, hogy szó szerint idézzük Szanyi kapitányt, aki aztán, lelkesen és lendületesen vitázni is kezdett a kommentjét kommentelőkkel. Ami azért minimum kellemetlen. Amit aztán ő is érezhetett, mert egy újabb hirtelen ötlettől vezérelve simán törölte az egész, egyébként igen terjedelmes kommentfolyamot.

Az MSZP Szanyin kívüli része kitart, a jelekből ítélve komolyan mögé állnak a pártelnöknek, aki bocsánatot kért a határon túli magyaroktól a pártnak a 2004. december 5-i népszavazási kampányban képviselt álláspontja miatt.

Nem így a Demokratikus Koalíció, amely (valószínűleg nem teljesen ok nélkül) érzi, hogy neki aztán nem terem voks a határon túl. Így aztán ott próbál sáfárkodni, ahol hasznot remél: anyaországiakat győzködnek a párt prominensei arról, hogy miért is nem kell szavazati jog a külhoniaknak. És az érvrendszer nem sokat finomodott nyolc év alatt. Szinte időutazáson érzi magát az ember, amikor meghallgatja például Debreceni József pártalelnöknek egy-egy televíziós szereplését – amiből a héten is akadt egynéhány…

Néhány évecske persze nem nagy idő, így lehet ezzel a Fidesz is. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes ugyanis épp a napokban beszélt arról, hogy ha 2014-ben nem is, 2018-ban elképzelhető, hogy mégis lesz választási regisztráció. A közigazgatási tárca vezetője ezt azzal indokolja, hogy az állami népességnyilvántartó rendszer mára elvesztette egyértelműségét, frissességét, mindez lehetővé teszi a politikai indokból történő átjelentkezéseket a „billegő" kerületekben. Navracsics azért azt is leszögezte: a regisztráció kérdésében egyelőre nem helyezkedtek végleges álláspontra a kormánypártok.

Navracsics Tibor az InfoRádiónak adott interjújában egyébként azt is elmondta: egyre élesedő, hosszú választási kampányra számít. És ebben aztán teljesen egyetérthet vele mindenki, aki az utóbbi két hétben akár öt percet is Magyarországon töltött vagy ennyi időt valamelyik magyar médium tanulmányozására fordított. Plakátkampányt folytat az MSZP (el nem hinné a kedves Olvasó, de a középpontban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Hoffmann Rózsa oktatáspolitikáért felelős államtitkár áll), közleményháborúzik egymással egyfelől a kormányoldal és az ellenzék, úgy általában, valamint az ellenzék az ellenzékkel, kormányoldal formálódó formációkkal… Nagyjából minden felállás megtalálható a palettán – pedig a hivatalos kampánykezdet úgy egy év múlva esedékes…

Mindeközben a Jobbik felszólította a kormányfőt, hogy kövesse brit kollégájának példáját és kezdeményezzen népszavazást Magyarország uniós tagságáról. A már emlegetett DK és a még nem említett LMP pedig kongresszust tart ma. Előbbi eseménytelennek ígérkezik (elfogadnak majd mindenféle dokumentumokat és aztán népszerűsítik azokat), utóbbi kimenetele viszont akár egy kiadós pártszakadás is lehet. A párton belül létrehozott, az ellenzéki összefogást szorgalmazók Párbeszéd Platformja ugyanis a mai rendezvényen is megpróbálja rávenni az LMP döntéshozó testületét, hogy a párt kezdjen tárgyalásokat az Együtt 2014-gyel egy alkotmányos és közpolitikai minimumról. A Karácsony Gergely és Jávor Benedek nevével fémjelzett platform „egy új kétharmad hatalomra juttatásával” és az „Orbán-rendszer” leváltásával indokolja a tárgyalások megkezdésének szükségességét. A Schiffer András vezette, novemberben többségiként megismert álláspont hirdetői azonban ezt elvetik. És a legutóbbi kongresszus óta eltelt időben állítólag az egymás közti viszonyok is igencsak megromlottak…

Szóval, mozgalmas hétvége előtt áll az LMP és mozgalmas év előtt az ország… Egyelőre azonban elég megfigyelni a történéseket. Hévből, lázból, lendületből kijut még mindenkinek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás