Romániában elkezdődött a tanügyi rendszer reformja a kvótarendszer bevezetésével – állítja a szaktárca. Folytatódik, fokozódik a bizonytalanság, a zűrzavar – vélik az iskolaigazgatók, a pedagógusok és a szülők, akik szerint a reform leple alatt a kormány pénzt spórol és ellehetetleníti a közoktatást. Ez a véleménye a Romániai Magyar Pedagógusszövetségnek is, amely figyelmeztet: Veszélyben az anyanyelvi oktatási hálózat fenntarthatósága, finanszírozása, leépülhetnek az erdélyi magyar iskoláink.
Mára már kiderült, a gyermeklétszám alapján nyújtott állami támogatás egyes iskolák eddigi költségvetésének alig negyven százalékát fedezi, másoknál a szükségeset is jóval meghaladhatja. Versenyhelyzet alakul ki az oktatásban, ami nem rossz: a jó iskolák vonzani fogják a diákokat, így még több pénzből gazdálkodhatnak, tanszerekbe, laboratóriumokba fektethetnek be, kiemelt fizetést biztosíthatnak az arra érdemesülő tanároknak. A fejkvótarendszer bevezetése azonban pár sürgősen eldöntendő dilemmát is felvet. Tudják-e, hajlandók-e finanszírozni a csődközelben vagy felszámolás alatt álló polgármesteri hivatalok azokat az iskolákat, amelyek nem kapnak elegendő állami támogatást? Hogyan lehet minél kisebb veszteséggel átszervezni a városok oktatási rendszerét? Szórványban szabad-e két elemi iskola magyar tagozatát csak azért összevonni, mert az osztálylétszám tizenkét–tizenöt fő? Hogy ez az aggály nem mondvacsinált, bizonyítja a magyar tanfelügyelők hasonló aggodalma.
„Papíron könnyű összevonni, felszámolni osztályokat, ám a gyakorlatban többnyire kiderül, lehetetlen: nem megoldható a gyerekek szállítása, nincs elég terem a befogadó iskolában” – jelentette ki Kovászna megye főtanfelügyelője, Keresztély Irma.
A magyar tanfelügyelők azt is világosan kimondták, hogy Románia magyarlakta megyéiben jóval kevesebb pedagógusi állás szüntethető meg, mint a tömbrománságban. Csak a pozitív megkülönböztetés biztosítja ugyanis a kisebbségek anyanyelvi oktatásának védelmét.
Még aggályosabban, kritikusabban fogalmaz a Romániai Magyar Pedagógusszövetség Elnöke, Lászlóffy Pál: „Egy olyan országban élünk, ahol az anyanyelvű oktatás minden szinten az alkotmányban szentesített jog, ahol a parlamenti pártok a neveléssel kapcsolatos egyezséget (paktumot) írtak alá, ahol az oktatás nemzeti prioritás. És mégis… Az utóbbi időben a közszférában dolgozók leépítése és a költségek csökkentésére hozott kormányhatározat egy olyan folyamatot indított el, amelyik teljesen szétveri az amúgy is összekuszált romániai oktatást és ezen belül az anyanyelvi oktatást.”
A pedagógusszövetség szerint az összevonás nem történhet meg az óvodai és az elemi (I–IV.) osztályok esetében. A gyermekek túl kicsik az ingázáshoz. Az iskola-összevonás ugyanakkor hátrányos helyzetű településeket érint, és sok esetben a szülő anyagi helyzete nem tudja biztosítani az ingázást más településre (ruha, tízórai, ingázási költség), ami az analfabéták számának a növekedéséhez vezet.
Ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy az erdélyi községek elnéptelenedése a Ceauşescu-diktatúra faluromboló politikájának következménye. Az elmúlt húsz évben pedig nem történt semmi a vidék gazdasági megerősödésének támogatására. Romániának ezért kötelessége kárpótlásként is biztosítani az óvodai és az elemi oktatást, akár egy gyermeknek is ezeken a településeken. Az RMPSZ javasolja, hogy állítsák össze a hátrányos helyzetű települések névjegyzékét, és ezek iskoláit külön alapból, ne fejkvótarendszer szerint finanszírozzák.
Mivel a Székelyföld településein a rendőrség, csendőrség, katonaság szinte kizárólag román nemzetiségűekből áll, azok gyermekeinek anyanyelvi oktatása szintén csökkentett létszámú osztályokban történik. A pedagógusszövetség javasolja, hogy ezeket az osztályokat is a külön alapból támogassák.
Lászlóffy Pál szerint szükséges a közös tanácskozás összehívása, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség és tanfelügyelőségek közötti párbeszéd elodázhatatlan.
Ha valamikor, most valóban fontos a politikum és a civil szféra összefogása racionális érvelés mentén, hogy Erdélyben elkerüljük a végzetes kimenetelt: az anyanyelvi oktatás ellehetetlenülését.
A kormányon lévő RMDSZ egyelőre távol tartja magát a határozott állásfoglalástól. Népszerűtlenné válna, ha az Oktatási Minisztérium terveit támogatná, veszélyes lenne számára, ha nem…