Új atommegállapodás megkötésére akarja rávenni Teheránt az amerikai elnök. Donald Trump célja, hogy Irán ne jusson nukleáris fegyverhez. Az új egyezmény lehetőségéről szombaton tárgyalnak Ománban az amerikai és iráni képviselők. Trump közölte: ha a megbeszélések sikertelenül érnek véget, „Irán nagyon nagy veszélybe kerül”.
Magas szintű tárgyalást tartanak szombaton Ománban az Egyesült Államok és Irán képviselői. A találkozó fő célja egy új megállapodás előkészítése, illetve megkötése Teheránnal az USA-ban és Izraelben elfogadhatatlannak tartott iráni nukleáris program korlátozásáról, megváltoztatásáról.
Az izraeli kormányfővel hétfőn a Fehér Házban folytatott megbeszélése után az amerikai elnök kijelentette: Irán nem juthat atomfegyverhez. Donald Trump szerint mindenkinek jobb lenne egy megállapodás, mint valami más. Ez a „valami” akár az iráni nukleáris létesítmények lebombázását is jelenthetné, amivel az amerikai elnök korábban már fenyegetőzött. Ennek lehetőségét Izrael sem zárta ki.
Az iráni atomprogram és a korlátozására vonatkozó új megállapodási javaslat fontos témája volt Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Trump megbeszélésének. A gázai-övezeti, libanoni és a szíriai helyzet, valamint a minap bejelentett amerikai viszontvámok mellett, amelyek a zsidó államot rendkívül kellemetlenül érintik. (Trump 17 százalékos vámmal sújtja a legfontosabb közel-keleti szövetségesének számító Izraelt – mindössze 3 százalékkal kevesebbel, mint az általa folyamatosan gúnyolt EU-t, s jóval magasabbal, mint a legtöbb arab országot.)
EGYEDÜL IS ODACSAPNA
Netanjahu, aki az idén már másodszor volt a Fehér Ház vendége, megengedhetetlennek tartja, hogy Szíria török támogatással Izrael elleni összefogás helyszínévé váljon. Iránról megjegyezte: örvendetesnek és jónak tartaná, ha békés úton sikerülne elérni, hogy a perzsa állam lemondjon az atomfegyver előállításáról.
Trump kifejezte reményét, hogy az amerikai–iráni egyeztetés eredményes lesz. Ha viszont a tárgyalások kudarcba fulladnak, „Irán nagyon nagy veszélybe kerül” – figyelmeztetett. Korábban sem zárta ki a katonai csapások lehetőségét, ami nyugtalanítja az Egyesült Államok térségbeli arab szövetségeseit, partnereit. Az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kuvait és Szaúd-Arábia már a tudomására hozta, hogy nem engedik meg területük használatát az Irán elleni támadáshoz.
A figyelmeztetésről Izrael is tudomást szerzett. Szükség esetén azonban az USA nélkül is kész lesújtani az iráni atomlétesítményekre.
AMERIKAI TÉRFÉLEN A LABDA
Tegnap megszólalt az iráni külügyminiszter is. Abbász Aragcsi az ománi találkozót lehetőségnek és próbának nevezte. Megjegyezte ugyanakkor, hogy „a labda az amerikai térfélen pattog”.
Teherán kezdetben elutasította az új megállapodást, de az utóbbi időben több olyan lépést is tett, amelyet mind az USA, mind Izrael kedvezően értékelhet. Csökkentette jelenlétét Irakban és Jemenben, ahol fegyverekkel, tanácsadókkal segítette az Izraelt, illetve a Vörös-tengeren közlekedő hajókat rakétákkal, drónokkal támadó húszi lázadókat.
A tervezett új atomalku részleteiről keveset tudni. Washington állítólag azt szeretné elérni, hogy Irán fogja vissza nukleáris kutatóprogramját és hagyjon fel az urándúsítással.
ÖNKÉNYESEN FELMONDTA
A vitatott atomprogram korlátozásáról született már egy többhatalmi megállapodás (JCPOA), amely 2016 januárjában lépett hatályba. Előző elnöki mandátuma idején Trump (2018. május 8-án) önkényesen felmondta a 2015-ben megkötött, kötelező nemzetközi jogi erejű, és az ENSZ által jóváhagyott egyezményt. Arra hivatkozva, hogy az katasztrofális, s eredeti rendeltetésével ellentétben nem hozott békét, sem biztonságot, és a garanciái sem elégségesek. Trump akkor azzal is „érvelt”, hogy Teherán nem teljesítette a JCPOA-ban vállalt kötelezettségeit, és atomfegyvert próbál fejleszteni, amit hazug módon el akar hallgatni a világ elől. Döntésével szinte egyidőben az amerikai kormányzat újra életbe léptette az iráni gazdaságra és kőolajexportra vonatkozó szankcióit (amelyek zömét a JCPOA aláírása után fokozatosan feloldott), sőt újabbakat helyezett kilátásba.

Nyitókép: Az iszfahán mellett fekvő urándúsító központ (AP/NBC archív)