2024. július 16., kedd

Tiltakoznak a középiskolások is

Budapesti tudósítónktól

Már nemcsak az egyetemi hallgatók, de a középiskolások is tiltakoznak a kormány által elfogadott felsőoktatási keretszámok ellen. Tegnap több budapesti és vidéki gimnáziumban tartottak ülősztrájkot a fiatalok, a délután folyamán pedig Budapesten és Pécsett demonstrációt is tartottak.

A tiltakozó pécsi középiskolások a 48-as téren

A középiskolákban a diákok többnyire ülősztrájkot tartottak, amelyre engedélyt kértek és kaptak a tanári kartól, hogy így tiltakozzanak az államilag támogatott egyetemi férőhelyek drasztikus csökkentése ellen, illetve azért, mert a jövőre egyetemre iratkozók több, mint 80 százalékának valamilyen költségtérítést kell fizetnie. Megmozdulások voltak a fővárosban, Győrben, Szombathelyen, Komlón, Hatvanban, Békéscsabán, Kecskeméten, Pécsett, Szegeden és Nagykanizsán is. A békéscsabai fiatalok a „magyar Umbridge-nek” mutatták meg, hogy milyen az „igazi csabai hócsata”. Budapesten néhány száz diák gyűlt össze a Széll Kálmán (korábban: Moszkva) téren, ahonnan az oktatási államtitkárságnak otthont adó épület elé vonultak Pestre, a Szalay utcába.

Azokban az intézményekben, ahol a diákok ülősztrájkot folytattak, a tanárok többnyire úgy döntöttek: támogatják diákjaikat, a tanítás végéig felügyeletet biztosítanak nekik, nem tekintik igazolatlannak a sztrájk miatti hiányzást.

Az egyik pécsi egyházi gimnázium tanárai közös imát hirdettek a megváltozott felsőoktatási keretszámok miatt. Felhívásukban arra buzdítottak, hogy a „bizonytalan helyzetben az Isteni bölcsességbe vetett hit és bizalom adhat segítséget” ezért szentmisére hívták a végzősöket, ahol „sorsukat, jövőjüket Isten irgalmába” ajánlhatták. Több iskolában a tanárok közleményben utasították el a keretszámok megváltoztatását, több szervezet, köztük a LIGA Szakszervezetek is közölte, hogy kiáll a fiatalok mellett, a Fidesz Ifjúsági Tagozata pedig javasolta a párt országos választmányának összehívását annak érdekében, hogy nyíltan megvitathassák a felsőoktatás átalakításának terveit, mert az államilag finanszírozott helyek számának csökkentése nagy mértékben kihathat a tagozat és a Fidesz jövőjére is.