2024. szeptember 4., szerda

Az USA meghosszabbította a készültséget

Terrorfenyegetettség miatt a héten tizenkilenc amerikai külképviselet tart zárva

Véres merényletek sorozatát hajthatják végre augusztusban nemzetközi terrorszervezetek. Az Egyesült Államok attól tart, hogy az akciók többsége amerikaiak vagy amerikai érdekeltségek ellen irányulhat. Washington ugyanakkor hangsúlyozza: a lehetséges támadások nem kizárólag amerikai, hanem egyéb nyugati célpontok ellen is irányulhatnak. A globális kiterjedésű terroristamerényletek veszélyére az Interpol nemzetközi rendőri szervezet is felhívta a figyelmet.

Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke úgy véli, hogy a titkosszolgálatok által felderített terrorfenyegetés sokkal erőteljesebb, mint korábban bármikor. Saxby Chambliss, a szenátus hírszerzési bizottságának tagja pedig azt állítja, hogy a jelenlegi helyzet nagyon emlékeztet az al-Kaida iszlám terroristahálózat emberei által New Yorkban 2001. szeptember 11-én elkövetett borzalmas terrortámadások előtti időkre.

Az amerikai külügyminisztérium szerint nagy a veszélye annak, hogy az al-Kaida és a partnerszervezetei ismét merényletekre készülnek nyugatiak ellen, elsősorban a Közel-Keleten vagy Észak-Afrikában. Az amerikaiaknak és az Egyesült Államokkal szövetséges országok állampolgárainak ezért nem ajánlják, hogy a térségbe utazzanak.

Feltételezések szerint a terrortámadás kiindulópontja, esetleg célpontja az Arab-félsziget lehet, amelynek új regionális vezetőjét nemrég nevezte ki az al-Kaida. Emiatt Barack Obama amerikai elnök legközelebbi munkatársai a hét végén elemezték a térség veszélyforrásait.

Az USA hírszerzése attól tart, hogy Ibrahim al-Asziri, az al-Kaida vezető pokolgép-összeszerelője új robbanóanyagot fejlesztett ki, és a terrorcsoport a közeljövőben akarja azt kipróbálni. A támadások célpontjai állítólag tömegközlekedési eszközök (pl. repülőgépek), idegenforgalmi központok, esetleg diplomáciai képviseletek lehetnek. Emiatt az USA vasárnap (egy napra) ideiglenesen bezárta 21 nagykövetségét és konzulátusát 18 közel-keleti és észak-afrikai országban. Franciaország, Németország és Nagy-Britannia a jemeni külképviseletén szakította meg a munkát két napra; ez hétfőn járt le.

A példátlan amerikai biztonsági intézkedések a héten folytatódnak. Ez azt jelenti, hogy 19 közel-keleti és észak-afrikai amerikai nagykövetségen szombatig meghosszabbították a terrorkészültséget, s ezért a képviseletek zárva tartanak.

A líbiai Bengáziban működő amerikai konzulátus ellen végrehajtott – négy halálos áldozatot követelt – tavaly őszi támadás óta az Egyesült Államok különösen ügyel a külföldi diplomáciai képviseleteire vonatkozó biztonsági előírások betartására. A bengázi támadás óta inkább ideiglenesen bezár követségeket, ha sejti vagy tudja, hogy terrorakció készül.

Az USA és az Interpol által is kiadott figyelmeztetés azután hangzott el, hogy a közelmúltban több országban is sok (veszélyes) terroristának sikerült megszöknie a börtönből. Ez arra utal, hogy jól szervezett és összehangolt akció révén szabadították ki őket. Egy részük feltételezhetően bosszút akar állni a fogva tartó országokon meg a terrorizmus elleni küzdelmet előtérbe helyező Egyesült Államokon és szövetségesein.

Csak Irakban ötszáz (más források szerint több ezer) rabot szöktetett meg júliusban az al-Kaida helyi csoportja a hírhedt Abu Graib és a Tadzsi börtönből; a terrorszervezet több fontos vezetője is a szökevények között volt. A múlt hónap végén a kelet-líbiai Bengázi börtönében csaknem 1200 fogoly oldott kereket. Pakisztán északnyugati részén (július 30-án) szintén feljegyeztek egy hasonló esetet. Ott azonban tűzharc és börtönostrom is volt, amelyben rendőrnek öltözött fegyveres tálibok mintegy kétszáz embert szabadítottak ki, akiknek egy része öngyilkos merényletek és más terrorakciók előkészítése miatt került rács mögé. A rabok közül a szabadítók huszonötöt magukkal vittek a törzsi területekre, amelyek az al-Kaida és a pakisztáni tálibok fellegvárának számítanak.

Az amerikaiak által emlegetett terrorfenyegetés egybeesik a muszlimok szent hónapjának, a ramadánnak a végével. Bár a ramadán az imádság, az elmélkedés és a böjt, tehát a béke és a szellemi megtisztulás havának számít az iszlám világban, a radikálisok és a fanatikusok a szent háború, a dzsihád időszakának tartják. Ezért gyakran hajtanak végre támadásokat a ramadán idején is.