2024. szeptember 3., kedd

Kína feladja az egykepolitikáját?

Több kihívással is szembe találhatja magát az új kínai vezetés, mint amennyire bő fél évvel ezelőtt gondolni mert volna. Ezek közül az egyik minden bizonnyal az ország demográfiai jövője, vagyis a népesség számának az alakulása. A lakosság elöregedése máris súlyos gondot jelent a világ második legerősebb gazdaságában, amely már jó ideje – lévén ereje teljében – az első helyre pályázik. Sokak szerint a Föld legnépesebb országának jó esélye van arra, hogy belátható időn belül átvegye a gazdasági vezető szerepet az Egyesült Államoktól.

(Léphaft Pál karikatúrája)

(Léphaft Pál karikatúrája)

Akad azért néhány szakember, aki megkérdőjelezi a viszonylag gyors helycserét. Ők azzal érvelnek, hogy a fokozatosan elöregedő Kínának – fiatalok hiányában és a korosodó társadalomból fakadó gondok miatt – nem lesz akkora ereje ambiciózus terveinek megvalósításához, mint azt sokan feltételezik. Sőt néhány évtized múlva akár nagyon súlyos problémákkal is szembe találhatja magát.

A lakosság elöregedése elsősorban az 1979-ben bevezetett „egykepolitika” elkerülhetetlen következménye. A szigorú népességpolitikát a lakosság számának – a korábbi évtizedekben jegyzett – gyors emelkedése miatt honosították meg Kínában. Az 1979-ben meghirdetett népességszabályozás (hivatalos szóhasználattal: „tervezett születési politika”) fő elemei közé nemcsak az „egy házaspár, egy gyerek” követelménye tartozott, hanem a késői házasságkötés és a késői szülés is. A születésszabályozás és egyéb tényezők következtében a kínai népesség növekedése jelentősen lassult az utóbbi évtizedekben.

A szabályok betartását a hatóságok büntetésekkel és jutalmakkal igyekeznek kikényszeríteni. A büntetések elég szigorúak: a törvénysértő családokban a gyerekek nem részesülhetnek ingyenes oktatásban, sem térítésmentes egészségügyi ellátásban. Ráadásul a szülőknek jövedelemarányos pénzbírságot kell fizetniük az állam számára, és nem számíthatnak sem munkahelyi, sem egyéb kedvezményekre, többletjuttatásokra.

A lakosság, elsősorban a városi, hamar alkalmazkodott a regulához. Ennek eredményeként 1979 és 2011 között (becslések szerint) csaknem négyszázmillióval kevesebb gyermek született Kínában. Közben a lakosság rendkívüli módon elöregedett: az 1980-ban jegyzett 22 éves átlagéletkor mára már 35-re emelkedett. Ez azt jelenti, hogy jelenleg az 1,35 milliárd kínai állampolgárnak már kilenc százaléka 65 év feletti.

Ha a népesség elöregedése folytatódik, 2050-re a lakosság több mint negyede lesz 65 évnél idősebb, a kínaiak átlagéletkora pedig (akkorra) megközelíti az ötven évet. Ennek a következménye csak az lehet, hogy az elöregedő társadalomban rendkívüli mértékben megritkul a munkaképes réteg, ami halálos veszélyt jelent a gazdaságra, a termelékenységre, és végső soron az idősek ellátására is. (Kínában az idősek jelentős része jelenleg sem kap nyugdíjat; az alkalmazottak fele pedig – államilag – még mindig nincs biztosítva öregkorára.) Az idősek „térnyerésével” Kína évtizedek múlva aligha tudja majd az elmúlt 25–30 évben elért látványos gazdasági fejlődést tartani.

Kínában a jelenlegi demográfiai állapotok már-már egy nyugati fejlett országéhoz kezdenek hasonlítani, hiszen a fiatalok és a termelő (18–50 éves) korosztályok tagjainak a száma jó ideje folyamatosan zsugorodik, miközben az idősek egyre többen vannak. Az évtizedek óta hatályos szabályozás fennmaradása esetén 2050-re Kínában több lesz a nyugdíjaskorú, mint az ország legfőbb vetélytársának tartott Egyesült Államokban.

A folyamat megváltoztatása a kommunisták irányította (egyetlen) állampárt új vezetésére hárul, amely 2013 elején vette át a hatalmat (tíz évre) az előző generációtól.

Hírek szerint az új politikai elit nem tétlenkedik, s állítólag a csaknem 35 éve érvényes családpolitika átalakításán (is) dolgozik. Az illetékesek azt tervezik, hogy legkésőbb 2014 végére módosítják, illetve enyhítik az 1979 óta hatályos szabályozást. Ennek az a lényege, hogy azok a(z új) házaspárok, amelyeknek legalább az egyik tagja egygyermekes családból származik, a jövőben (vélhetően 2014 után) két csemetét is vállalhatnak. Az sem kizárt, hogy idővel mindegyik házaspárnak engedélyeznek két gyermeket. Ha ez a hír igaznak bizonyul, fontos változás következhet be Kínában, aminek a lényege: az állam egyre inkább kivonul az emberek (magán)életéből.

Az „egykepolitikáról” folytatott hivatalos vita sokáig vörös posztónak számított a kommunista Kínában, de az utóbbi években változott a helyzet. Sőt tavaly nyáron már kormányközeli szakmai kutatócsoportok és központok is felhívták a legfelsőbb politikai vezetés figyelmét a jelenlegi helyzet tarthatatlanságára. Mindenekelőtt arra, hogy a negatív demográfiai folyamat (vagyis a népesség növekedésének a lassulása a csökkenő születések miatt és a lakosság elöregedésének felgyorsulása) sok gazdasági és társadalmi következménnyel is együtt jár.

A központilag meghatározott gyermekkvóta természetesen eddig sem jelentette azt, hogy mindenki betartotta az állami vezetés népszaporulatra vonatkozó utasítását. Ellenkezőleg. Sok helyen, főleg vidéken, ahol a fiú számít teljes értékű gyermeknek, tömegesen megszegték a szabályt, vállalva ennek minden következményét.

Az utóbbi években azonban már több városban és tartományban engedélyezték, hogy azok a házaspárok, amelyeknek mindkét tagja egyke, két gyereket is vállaljanak. Az országban akad már olyan régió is, ahol akkor is engedélyezett a két gyerek egy családban, ha a házaspárnak csak az egyik tagja egyke.

A figyelmeztetések és a nyilvánvaló elöregedési folyamat ellenére Kína népessége még nem fogy. Egyelőre még gyarapodik, és valószínűleg legalább további tíz évig tart ez a folyamat, de előreláthatóan 2025 és 2030 között megáll. Utána meg – évek, esetleg egy évtized múltával – lassan zsugorodni fog az ország lakossága. A munkaerőpiacon aktív korúnak számító kínai állampolgárok aránya viszont akár már néhány éven belül csökkenésnek indulhat, a hazai gazdaságban és politikában is (kedvezőtlen) változásokat hozva.

Az ENSZ szerint a népességfogyás Kínában 2045-ben gyorsulhat fel, ennek következtében 2060-ig 120 millióval, 1,21 milliárdra apadhat az ország lakossága, míg a szomszédos India polgárainak száma ezalatt 1,72 milliárdra emelkedhet.

Bár Kínában a születésszabályozási politika fokozatos lazítására lehet számítani, a várható enyhítések – vagy akár a vonatkozó tiltó előírások teljes törlése – a negatív folyamatot már valószínűleg nem tudják megállítani, sem megfordítani. Ennek egyik legfőbb oka a nemek arányának már jó ideje nyilvánvaló gyökeres megváltozása. Kínában a négyévesnél fiatalabb korosztályokban száz leánygyermekre már 123 fiú jut, ami elképesztően rossz arány. Ezek a korosztályok majd 2025 után vállalkoznának családalapításra, de a fiúk csaknem egynegyede képtelen lesz ellenkező nemű párt találni magának.

Az emberiség egyötöde Kínában él. Ezért az ott zajló népesedési folyamatok az egész világra hatással vannak és lesznek a jövőben is. Kérdés, hogy a gazdasági óriás mit kezd a hatalmas férfitöbblettel. Ha ugyanis Peking képtelen lesz megoldást találni, férfiak tízmillióinak dühével, haragjával és elégedetlenségével találhatja magát szembe, aminek akár rossz vége is lehet.