2024. szeptember 3., kedd

Az Al-Shabaab folytatná

A szomáliai terrorszervezet újabb támadásokkal fenyegeti Kenyát

További véres merényletekkel és bosszúhadjárattal fenyegette meg a nairobi Westgate bevásárlóközpontban borzalmas vérfürdőt végrehajtó Al-Shabaab iszlamista terrorszervezet a kenyaiakat, ha kormányuk nem vonja ki csapatait a szomszédos Szomáliából. A szélsőséges szervezet központja ugyanis Szomáliában van, ahol Kenya – az Afrikai Unió kötelékében – 2011 óta négyezer katonájával vesz részt az ENSZ jóváhagyásával 2007-ben megkezdett nemzetközi békefenntartó misszióban. Az Al-Shabaab a külföldi katonákat megszállóknak tekinti, és nem csak ellenük, de a küldő országok ellen is küzd (terrorista akciókkal).

A kenyai főváros előkelő bevásárlóközpontjában lezajlott négynapos túszdrámában legalább 72-en haltak meg, 240-en megsebesültek, sok embert pedig még eltűntként tartanak nyilván. Diplomata, humanitárius szervezet képviselője, költő is található az áldozatok között, de meghalt Uhuru Kenyatta kenyai elnök unokaöccse és az ENSZ Gyermekalapjának egyik (UNICEF) magas rangú helyi alkalmazottja is.

A hivatalos közléssel ellentétben az Al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel szövetséges Al-Shabaab azt állítja, hogy a halálos áldozatok száma sokkal nagyobb: csak a túszul ejtett személyek közül százharmincheten vesztették életüket a Westgate bevásárlóközpont elleni brutális támadásban, amely múlt szombaton kezdődött és kedden ért véget. A kelet-afrikai országban szerdától háromnapos gyászt rendeltek el, közben a hatóságok megpróbálják azonosítani a halottakat, illetve megkeresni és kiemelni azokat a holttesteket, amelyek a – terroristákkal folytatott harcban összeomlott – bevásárlóközpont romjai alatt hevernek. A kenyai Vöröskereszt szerint hatvanhárom embert még mindig nem találtak meg.

Az Al-Shabaab szélsőséges iszlamista milícia nairobi akcióját 10–15 állig felfegyverzett terrorista hajtotta végre, akik között külföldiek is voltak. A hatóságok a csoport tagjai közül ötöt megöltek, tizenegyet őrizetbe vettek. Az utóbbi idők legsúlyosabb túszdrámájának befejezése után indított kiterjedt helyszíni vizsgálatba több ország szakértői is bekapcsolódtak. Az amerikai FBI és a brit Scotland Yard is küldött egy-egy nyomozócsoportot. Washington már 2008-ban külföldi terrorszervezetté nyilvánította az Al-Shabaabot, amelynek vélhetően amerikai kötődése is lehet, hiszen Minnesota szövetségi államban népes szomáliai bevándorlóközösség él.

A 2006-ban alapított Al-Shabaab terrorszervezet 2008 és 2011 között Szomália nagy részét uralta, s fénykorában akár tizenötezer fegyverese is lehetett az Afrika szarván elhelyezkedő országban. Célja az iszlám állam létrehozása volt. Az utóbbi két évben azonban az Afrikai Unió békefenntartóinak tevékenysége nyomán meggyengült és Szomáliában elveszítette korábbi pozícióit, befolyását. Kiszorult a szomáliai fővárosból, Mogadishuból és Kismaayo kulcsfontosságú kikötőből is; a gyéren lakott vidékekre vonult vissza. Biztonsági szakértők úgy vélik, hogy jelenleg 5000–9000 fegyverese lehet az Al-Shabaabnak, amelyet az egyik legradikálisabb és legfanatikusabb iszlám terrorcsoportnak tartanak.

Kenyát és Ugandát épp azért fenyegeti és támadja (terrorista csoportjaival) az Al-Shabaab, mert mindkét ország kiemelt szerepet vállalt a szomáliai iszlám szélsőségesek, dzsihádisták elleni katonai műveletekben, illetve a békefenntartásban. Az Al-Shabaab az utóbbi két évben Szomáliában is követett el halálos áldozatokkal járó öngyilkos merényleteket.

Külföldön, elsősorban Kenyában és Ugandában szintén egyre aktívabb. Három éve az Al-Shabaab vállalta magára a felelősséget az ugandai Kampalában elkövetett merényletért egy népszerű vendéglátóhely ellen, ahol több mint hetvenen haltak meg, közöttük sok külföldi is.