2024. szeptember 3., kedd

Megkezdődött a legveszélyesebb művelet

A fukusimai atomerőműben hozzáfogtak a példátlan reaktortisztításhoz

Még nagyon sokáig izgulhat Japán és a világ is a 2011 márciusában súlyosan megrongálódott és teljesen használhatatlanná vált fukusimai atomerőmű miatt. Az aggodalomra nagyon komoly oka van mindenkinek a Földön, hiszen az erőmű üzemeltetője, a TEPCO energiavállalat tegnap olyan műveletbe kezdett, ami emberi tévedés vagy bármilyen hiba esetén végzetes is lehet.

A TEPCO ugyanis megkezdte csaknem négyszáz tonna elhasznált és felhasználatlan nukleáris (uránium) fűtőelem kiemelését az amerikai General Electric óriáscég által épített fukusimai atomerőműből. A négyszáz tonna nukleáris fűtőanyagot a négy sérült reaktor egyikéből, a négyes blokkból próbálják meg eltávolítani. Csak ebből az egy reaktorból összesen 1533 fűtőelemet kell fokozatosan, kötegenként kiemelni és biztonságba helyezni egy hűtő (pihentető) medencében. Ezek a fűtőelemek összesen csaknem tizennégyezer (!) hirosimai atombombával egyenértékű radioaktív sugárzás kibocsátására képesek.

A négyes blokk kiürítése csak az első lépés a kárelhárításban. Utána (a tervek szerint egy év múlva) jöhet a maradék három – sokkal rosszabb állapotban levő – sérült blokk megtisztítása a veszélyes nukleáris fűtőrudaktól, amelyek eredetileg az atomerőmű működtetésére szolgáltak volna. A maradék három reaktor sérült fűtőelemeinek eltávolítása a jelenleginél is nehezebb feladatnak ígérkezik.

A kiemeléssel az egyik fő gond az, hogy ilyen vagy akár hasonló művelettel eddig soha senki még csak nem is próbálkozott a világon. (Sok szakértő meg is kérdőjelezi, hogy sikeresen végrehajtható az uránium fűtőelemek biztonságos eltávolítása a sérült reaktorblokkokból.) A másik gond pedig az, hogy a TEPCO-ra bízták a kárelhárításnak ezt a rendkívül veszélyesnek ígérkező részét. A tokiói székhelyű cég már eddig is hibák sorozatát követte el a – 2011-es heves földrengésben, majd az azt követő szökőárban – súlyosan megrongálódott erőmű kezelésekor, ennek következtében több száz tonna radioaktív víz ömlött vagy (jó esetben „csak”) szivárgott az óceánba és a környékre. A veszélyes radioaktív szennyezéseket ráadásul hosszú ideig el is titkolták, alighanem a japán kormány hallgatólagos beleegyezésével.

A sugárszennyezett víz kiszivárgása azonban csak az egyik következménye a katasztrófa utáni szakszerűtlen kárelhárításnak. A másik pedig az egyik védőgát megrongálódása. Ennek a gátnak az volt a feladata, hogy megakadályozza a radioaktív anyagok bejutását a Csendes-óceánba. Az erőmű ugyanis az óceán partján helyezkedik el.

Az üzemeltető TEPCO-ról tehát bebizonyosodott, hogy a katasztrófa óta nem tett megfelelő óvintézkedéseket. A megannyi mulasztása miatt nemrég a japán kormány vette kezébe az ellenőrzést, miközben a TEPCO is ellát még több feladatot. Tokió azóta nemzetközi segítséget is kért a fukusimai nukleáris katasztrófa megoldásához és a kárelhárításhoz.

Charles Perrow, az amerikai Yale egyetem nyugalmazott szociológiaprofesszora már korábban felhívta a világ figyelmét a fűtőanyagok eltávolításával járó veszélyekre. Szerinte egy apró hiba esetén azonnal ki kell üríteni a környező településeket, beleértve a 8,5 millió lakosú fővárost, Tokiót is.

Perrow azt állítja, hogy a 2011-ben megrongálódott atomerőmű már eddig is nagyon komoly egészségkárosodást okozott a környező és a távolabbi élővilágban. Arra is figyelmeztet, hogy (szerinte) egyre több emberen figyelhetőek meg a radioaktív sugárzás okozta tünetek. Mint mondja, ennek ellenére a japán kormány utasítására a média és az orvosok megpróbálják elhallgatni a katasztrófa egészségkárosító hatásait.

A szakértők és a média egy része azt gyanítja, hogy a japán orvosoknak megtilthatták a „rémhírkeltést”. Arra utasíthatták őket, hogy hivatalosan semmit se közöljenek a sugárfertőzött páciensekről, pedig gyaníthatóan egyre többen lehetnek.

A fukusimai atomerőműben négy reaktor rongálódott meg és vált használhatatlanná, illetve rendkívül veszélyessé. Az egykori Szovjetunóhoz, ma Ukrajnához tartozó Csernobil település közelében létesített atomerőműben történt 1986-os reaktorrobbanás óta a fukusimai volt a legsúlyosabb nukleáris katasztrófa a Földön.

Simon Atkins, amerikai légkörkutató, klímaszakértő idén nyáron lesújtó véleményt fogalmazott meg a fukusimai állapotokról. Azt állította, hogy a megrongálódott japán erőmű „százszor erősebb radioaktív sugárzást bocsát ki, mint annak idején Csernobil”.