2024. szeptember 3., kedd
Thaiföldi választások

Zűrzavarban voksoltak

Az ellenzék tüntetett és bojkottálta az előrehozott parlamenti választást

Súlyos belpolitikai válság közepette tartottak tegnap előrehozott parlamenti választást a 67 millió lakosú délkelet-ázsiai Thaiföldön. A választás botrányosra sikeredett, mert a Jinglak Sinavatra miniszterelnök asszony távozását hónapok óta tüntetésekkel is követelő ellenzék – élén a Demokrata Párttal és a politikus Szuthep Thaugszaubannal – több déli tartományban megakadályozta a szavazást.

Az illetékesek számoltak ennek veszélyével, s ezért már korábban jelezték: február 23-án ismét megkísérelhetik a voksolást mindazok, akik tegnap nem léphettek be a szavazófülkébe. A második próbálkozási lehetőség miatt a választás végeredményét is csak február végén közlik (leghamarabb). A zűrzavar ellenére – hivatalos közlés szerint – az ország 76 tartományából 68-ban zavartalan volt a voksolás, a mintegy 93 ezer szavazóhely 89 százaléka működött. Mindazonáltal a 48,7 millió szavazati joggal rendelkező állampolgárból csaknem 12 millió nem adhatta le a voksát.

Az elégedetlenkedők tavaly november óta tüntetnek a kormány ellen, és az ellenzék egy részéhez hasonlóan a voksolást is bojkottálták, noha azt a kormányfő (még decemberben) épp az utcai megmozdulások nyomására írta ki, hogy lecsillapítsa a tüntetések miatt kialakult politikai válságot és feszültséget az országban. Terve kudarcot vallott. A választás bejelentésével még jobban feldühítette ellenfeleit (akik szerint a kormányfő a hatalmát akarja átmenteni), s ezzel a krízis tovább mélyült.

A fővárosban, Bangkokban és több tartományban január 22-én hatvan napra rendkívüli állapotot vezettek be a tüntetéseket kísérő erőszakcselekmények miatt. Mindazonáltal a demonstrálók még mindig több fontos közlekedési csomópontot tartanak megszállva Bangkokban; a fővárosi választóhelyiségek egy részét szintén blokád alá vonták az utóbbi napokban. Emiatt a választáson indulni szándékozó ellenzéki jelöltek képtelenek voltak regisztráltatni magukat, a helyiek pedig nem tudtak voksolni. Ők azért tüntettek tegnap, hogy biztosítsák számukra is a szavazást.

A botrányosra és kaotikusra sikeredett választási megmérettetésre a hatóságok rendkívüli biztonsági intézkedésekkel készültek. Az országban közel 130 ezer rendőrt vezényeltek a mintegy 93 ezer választóhely környékére. Csak Bangkokban mintegy tízezer rendőr vigyázott a nyugalomra; munkájukat sok katona is segítette.

A rendkívüli állapot és a szigorú óvintézkedések ellenére a választás előtti napon súlyos incidens történt Bangkokban. A miniszterelnök asszony pártjának, a vidéki szegények körében rendkívül népszerű Pheu Thainak hívei összecsaptak az ellenzéki tüntetők egy csoportjával. Az utcai csatában, amelyben lövések is eldördültek, legalább heten megsérültek. November óta tízen haltak meg és közel hatszázan sérültek meg a tüntetések miatt keletkezett csetepatékban, incidensekben.

A választáson az alsóház ötszáz képviselői helyéről dönthettek a résztvevők. Az szinte biztosra vehető, hogy a legtöbb szavazatot és parlamenti mandátumot a kormányzó – és sokak által populistának tartott – Pheu Thai párt szerezte.

A városi középosztályra, az egyetemistákra, a jómódúakra és az értelmiségiekre támaszkodó, de a voksolást elutasító ellenzéki erők nem ismerik el az eredményt. Ragaszkodnak eddigi követelésükhöz, hogy Thaiföldön egy új, kinevezett kormány („népi tanács”) váltsa fel az eddigit. Ettől az ideiglenes testülettől azt várják, hogy átalakítsa a választási rendszert, decentralizálja a jelenlegi hatalmi szerkezetet, felszámolja a korrupciót, és egyéb reformokat hajtson végre. A parlamenti választást csak ezek után tartja elfogadhatónak a tüntetőket támogató ellenzék, így a Demokrata Párt is, amely az utóbbi húsz évben nem nyert választást.

Választási bojkottjával és tüntetéseivel az ellenzék állítólag a fegyveres erők beavatkozását akarja kiprovokálni. Thaiföldön ugyanis a hadsereg a legelfogadottabb és legfontosabb intézménynek számít. Az elmúlt nyolcvanegy évben már tizennyolcszor fosztotta meg hatalmától a mindenkori kormányt, legutóbb 2006-ban. Akkor a jelenlegi miniszterelnök asszony bátyja, Thakszin Sinavatra volt épp a kormányfő. Az ellenzék azt állítja, hogy a miniszterelnöknő és köre korrupt, rombolja a demokráciát, ráadásul – a bírósági ítélet végrehajtása elől önkéntes külföldi száműzetésbe menekült – bátyja befolyása alatt áll. A kormány bírálói szerint ezért a Sinavatra-családnak távoznia kell Thaiföld politikai életéből.