2024. szeptember 3., kedd

Aszad lekési a határidőt

A vegyi fegyverek még Szíriában vannak, de már másutt lenne a helyük

Nem sikerült áttörést elérni Genfben a Szíria-békekonferencián, bár már az is eredménynek számít, hogy az egymással szembenállók egy tárgyalóasztalnál egyeztettek a közel-keleti országban lassan három éve dúló – csaknem 130 ezer ember halálát okozó – polgárháború lezárásáról. A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) civil szervezet közben arra hívta fel a figyelmet, hogy a pénteken befejeződött genfi béketárgyalások kilenc napja alatt csaknem 1870 ember, köztük 498 civil halt meg a belháború dúlta országban. Azóta viszont még több.

Szíriában tehát folytatódnak a harcok, a vérontás befejezésének halvány jele sem tapasztalható. A hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) pedig arra figyelmeztetett, hogy Damaszkusz csak vontatottan teljesíti egyik fő nemzetközi kötelezettségvállalását – a teljes vegyi fegyver arzenál elszállítását az országból –, s a jelek szerint a február 5-ei határidőre nem is teljesíti azt.

Washington és Moszkva nyomására Szíria még tavaly ősszel egyezett bele, hogy felszámolja vegyi fegyvereit és a veszélyes tömegpusztító fegyver gyártótelepeit is. Cserébe elkerülte az Egyesült Államok és szövetségesei támadását.

Washington a vegyi fegyverek szíriai bevetése miatt akart szövetségeseivel katonai csapást mérni a közel-keleti országra. A Fehér Ház szerint tavaly augusztusban a szíriai kormányerők Damaszkuszban több mint ezer embert öltek meg harci gázzal (szarinnal), de ezt a Moszkva, Kína és Irán által támogatott – Bassár el-Aszad elnök vezette – szíriai rezsim tagadta. A fenyegető külső katonai támadást Moszkva akadályozta meg. Úgy, hogy rávette Damaszkuszt teljes vegyi fegyver készletének nemzetközi ellenőrzés alá helyezésére és megsemmisítésére. Erről amerikai–orosz megállapodás is született, amelyet Szíria vezetése elfogadott.

Az egyezmény értelmében Szíriának 2014. június 30-áig meg kell semmisítenie vegyi fegyvereit. Addig pedig nemzetközi felügyelet alá kell helyeznie a teljes készletet. Szíria 1300 tonna vegyi fegyverrel rendelkezik, ami a legnagyobb mennyiségek közé tartozik az egész világon. Damaszkusz csak 2012-ben ismerte el, hogy vegyi fegyvereket birtokol. Az Aszad-rezsim tavaly szeptemberben kénytelen volt a teljes készletről tájékoztatni az 1997 óta független nemzetközi szervezetként működő OPCW-t.

A szervezet 190 tagországa 2007-ig már megsemmisítette vegyi fegyvereit. Szíriában még csak nemrég kezdődött a folyamat. Tavaly október óta az OPCW és az ENSZ hatvan szakértője ellenőrzi Damaszkuszban a szíriai vegyi fegyver arzenál felszámolásának menetét.

Aszad szíriai elnök azóta már többször jelezte, hogy kormánya kész ugyan az arzenál megsemmisítésére, de a művelet fél évvel tovább, vagyis 2014 végéig tart. Az OPCW szakértői azonban épp a napokban figyelmeztettek, hogy Damaszkusz fogadkozásai ellenére a szíriai vegyi fegyverek begyűjtése rendkívül lassan halad. A szíriai hadsereg eddig mindössze 53 tonna vegyi fegyvert adott át (készleteinek bő négy százalékát), holott az OPCW szerint február 5-éig már az utolsó tétel szarinnak, mustárgáznak és egyéb mérgező anyagnak is el kellene hagynia Szíriát. Kivétel csak az izopropanol lehet, mely a szarin ideggáz egyik fontos alkotóeleme; ezt Szíriában semlegesítenék. Az OPCW megismételte: a legveszélyesebb anyagokat áprilisig, a többit június végéig kell megsemmisíteni. A Damaszkusz által ismertetett vegyi fegyvert gyártó létesítmények felszámolásának a határideje március 15.

Az Aszad-rezsim nem sieti el a határidők teljesítését. Emiatt néhány politikai elemző már azt gyanítja, hogy Damaszkusz nem hajlandó a kötelezettségvállalásait sem teljesíteni. Mások úgy vélik, ettől nem kell tartani, de megjegyzik: a veszélyes vegyi anyagok átadása a külföldi illetékeseknek és a megsemmisítési program legalább két hónapot csúszik.

Az Egyesült Államok már szóvá tette a késlekedést. Sőt, Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter figyelmeztette is Szíriát, hogy intézkednie kell.