2024. szeptember 4., szerda

Templomok is fogadnak menekülteket

A szíriai háború miatt humanitárius katasztrófa fenyeget a Közel-Keleten

Biztonságos helyen húzta meg magát Bassár el-Aszad szír államfő. Állítólag a Földközi-tengeren szolgáló valamelyik orosz hadihajó fedélzetéről irányítja a 22 hónapja polgárháború dúlta országának kormányhadseregét. A kíméletlen öldöklés elől azonban nem mindenki tudott időben és főleg olyan védett és biztonságos helyre menni, mint az elnök.

Sokan szeretnének egy kis nyugalmas zugot Szíriában, vagy azon kívül. Mindkét helyen ugyanis egyre többen vannak azok, akiknek a harcok miatt kellett elhagyniuk otthonukat. Az ENSZ mintegy 600 ezerre teszi a Szíriából – elsősorban a szomszédos országokba – elmenekültek számát. Más források 800 ezerről beszélnek. A világszervezet szerint júniusra egymillióan lehetnek, ha folytatódik a háború.

Szíriai menekült család az jordániai El-Mafrak melletti menekülttáborban (Beta/AP)

Szíriai menekült család az jordániai El-Mafrak melletti menekülttáborban (Beta/AP)

Eltérő becslések jelentek meg azokról az emberekről is, akik nem menekültek külföldre, „csak” lakóhelyükről másik szíriai településre költöztek a harcok miatt. Egyesek szerint kétmillióan lehetnek, mások úgy vélik, legalább 2,5 millió szíriai jutott erre a sorsra. Földönfutók tömegei menekülnek naponta egyik településről a másikra, hogy elkerüljék a halált, vagy az erőszakot. Eddig csaknem 60 ezren haltak meg a konfliktusban.

Az amerikai Nemzetközi Mentési Bizottság (IRC) humanitárius szervezet szerint riasztó méreteket öltött Szíriában a szexuális erőszak terjedése; rengetegen azért menekülnek el, hogy elkerüljék ezt a borzalmat. Akik otthon bolyonganak, ráadásul még az időjárástól is szenvednek. Szíriát ugyanis az utóbbi húsz év legkeményebb tele sújtja.

A külföldre menekült szíriaiak közül legtöbbjük Jordániában és Törökországban húzta meg magát. Jordánia már közel 300 ezer, Törökország pedig legalább 180 ezer embert fogadott be, akiket több tucat táborban, sátorvárosban szállásoltak el.

A hatmillió lakosú Jordániának egyre nagyobb gondot okoz a menekültek ellátása, nemkülönben a rend és a biztonság szavatolása a menekülttáborokban. A Zaatar táborban, amely fél éve létesült az észak-jordániai El-Mafrak város mellett, már csaknem 60 ezer szíriai menekült zsúfolódott össze. A tábort múlt héten hóvihar és ónos eső sújtotta; a természeti csapás több menekültet megölt, sátrak százai dőltek össze. Az ítéletidő még elviselhetetlenebbé tette az életkörülményeket, ami miatt tiltakozások és zavargások voltak a menekülttáborban.

A táborlakók életét nem csak a szokatlanul hűvös és esős idő, vagy a mostoha életkörülmények nehezítik, hanem a naponta érkező ezer új menekült elhelyezése körüli gondok is. A táborban folyamatosak a rendbontások, tiltakozások és viták, amelyekben humanitárius szervezetek aktivistáit is több támadás érte.

A súlyos probléma enyhítésére a jordániai katolikus egyház bejelentette: megnyitja templomait és egyházi létesítményeit, hogy szállást biztosítson a Szíriából érkező menekülteknek.

Az IRC ugyanakkor közel-keleti humanitárius katasztrófától tart. Ezért a héten felhívással fordult a világ országaihoz a szíriai menekültek megsegítésére. A szervezet elsősorban orvosi segítséget vár és olyan szakembereket, akik részt vennének a menekültek háborús traumáinak enyhítésében, leküzdésében.

Az ENSZ közben arra figyelmeztetett, hogy Szíriában legalább egymillió embert fenyeget az éhínség. Az ENSZ élelmiszer-segélyezési szervezete, a Világélelmezési Program (WFP) már 1,5 millió szíriait támogat. Munkája azonban egyre nehezebb, mert az élelmiszert csak nehezen tudja eljuttatni Szíriába.