2024. szeptember 4., szerda

Káosz fenyeget Pakisztánban

Egy imám és több tízezer támogatója a kormány, az ellenzék pedig az elnök távozását követeli

Súlyos belpolitikai válsággal fenyeget az a tüntetéshullám, amely elárasztotta az Indiával ismét határvitába keveredett atomhatalom Pakisztán fővárosát, Iszlámábádot és több vidéki települést. A tiltakozások sorozatát a világ egyik legnépesebb iszlám országában a héten kezdeményezte Muhammad Tahir ul-Kadri imám, ellenzéki vallási vezető. Az egy év után decemberben Kanadából hazatért pakisztáni imám, a nemzetközi alkotmányjog volt egyetemi tanára azért szólította utcára az embereket, mert szerinte a kormány rosszul végzi feladatát, ráadásul korrupt is.

A kormány munkája az ország legfelsőbb bíróságának sem tetszik. A testület – vesztegetés és korrupció vádjával – a minap elrendelte Radzsa Parvíz Asraf miniszterelnök és 15 kormányzati tisztségviselő, közöttük több miniszter letartóztatását. A hatóságok azonban nem hajtották végre a legfelsőbb bíróság utasítását.

A 62 éves miniszterelnök tagadja bűnösségét. A kormány vezető ereje, a Pakisztáni Néppárt (PPP) évek óta konfliktusban áll a legfelsőbb bírósággal. A párt szerint a testület összeszűrhette a levet a hadsereggel, hogy néhány hónappal a tavasszal esedékes parlamenti választás előtt megbuktassa a kormányt. (A kormány megbízatási ideje márciusban jár le, ezért a parlamenti választás hivatalos határideje május dereka.).

A hadsereg cáfol és azt hangoztatja, hogy nem avatkozik a kormány és a bíróság vitájába. A hadsereg támogatását élvező tekintélyes Kadri imám azonban egyre erőteljesebben ostorozza az általa korruptnak bélyegzett kormányt és követeli mielőbbi távozását. Kadri ugyanakkor jelezte: tárgyalna Aszif Ali Zardari államfővel. Közben – a kormányellenes megmozdulásokat bojkottáló – Imran Khan, az ellenzéki Pakisztáni Mozgalom az Igazságért (PTI) párt vezetője azonnali lemondásra szólította fel az államfőt.

A kormány ellen uszító imámnak az is megfelelne, ha mielőbb tiszta és átlátható általános választást tartanának Pakisztánban. Addig is szakértői kormány megalakítását javasolja, amely új választási törvényt dolgozna ki és – mint mondta –, meggátolná, hogy a jelenlegi korrupt politikai elit visszatérjen a hatalomba. A kormány nem hajlandó teljesíteni Kadri egyetlen követelését sem.

A lázító vallási vezető emellett követeli a mély társadalmi egyenlőtlenségek mérséklését is. Azzal fenyeget, hogy követői és támogatói addig tiltakoznak Iszlámábádban, amíg fel nem oszlatják a központi és a tartományi kormányokat.

Kormányellenes tüntetők Iszlámábádban (Beta/AP)

Kormányellenes tüntetők Iszlámábádban (Beta/AP)

A pakisztáni főváros központjában, a parlament közelében tízezrek tüntetnek a kormány ellen. A hatóságok több ezer rohamrendőrt és katonát vezényeltek a parlament és a diplomáciai negyed védelmére.

A légkör egyre feszültebb az egész országban. Sokan a hadsereg, a tényleges hatalom birtokosának a beavatkozásától tartanak. Az iszlámábádi események miatt több vidéki (nagy)városban, így Karacsiban, Lahorban és másutt is zavargások kezdődtek: feldühödött emberek a napokban többször összetűztek a rendőrökkel és sok helyen autógumikat égettek.

Az imám az iszlámábádi tömegmegmozdulásokat a kairói Tahrír téren közel két éve lezajlott tüntetésekhez hasonlította, amelyek a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök által 30 évig irányított önkényuralmi rendszer bukásával értek véget. A minap – golyóálló üveg mögött – mondott tüzes hangú nyilvános beszédében Kadri azt üzente: a cél a „pakisztáni tavasz” eljövetelének biztosítása. Ezzel arra utalt, hogy Pakisztánban is ugyanúgy szeretnék megbuktatni a kormányt, ahogyan ezt 2011-ben a békésen tüntető lakosság néhány (észak-afrikai) arab országban megtette. Az akkori diktátorbuktató megmozdulások „arab tavaszként” váltak ismertté.

A pakisztáni vallástudós azt is közölte: a napok óta tüntető tömegek addig nem hagyják el Iszlámábádot, amíg nem teljesítik elvárásaikat. A miniszterelnök szerint Kadri követelései alkotmányellenesek.