2024. szeptember 4., szerda

Hajsza korrupt politikusok ellen

A volt francia elnök, Nicolas Sarkozy is a gyanúsítottak listáján

Franciaország jelenleg egy dologban igyekszik követni Görögországot. A görög illetékesekhez hasonlóan a francia ügyészségek és bíróságok is felgyorsították a korrupcióval, s egyéb törvénysértések elkövetésével gyanúsítható politikusok, a „nagy halak” üldözését, bírósági felelősségre vonását. Bár a franciák némi lemaradásban vannak a görög hatóságokhoz képest, igyekezetük nyilvánvaló. A bírósági felelősségre vonás azonban még vontatottan halad a franciáknál.
Nem így Görögországban, ahol március elején adócsalás miatt nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélték Akisz Cohacopuloszt, aki 1981 és 2004 között több miniszteri posztot töltött be. Az egykor befolyásos szocialista politikus, a baloldali Paszok pártalapítója korrupciós ügyekbe is belekeveredett, ami szintén bonyolítja az egyébként sem irigylésre méltó helyzetét.
Jerome Cahuzac, az adócsalás elleni küzdelemért felelős francia költségvetési miniszter még csak a lemondásig jutott el (a héten), de már ez is nagy szó Franciaországban. Az ügy különlegessége, hogy a volt miniszter ellen adócsalás és pénzmosás gyanúja miatt indult eljárás. Ilyenre már régen volt példa a  franciáknál.
Az ügyészség feltételezése szerint a bukott tárcavezető svájci és szingapúri bankszámláira nem egészen törvényes úton utaltak pénzt ismeretlenek. Bő tíz évvel ezelőtt. Ráadásul a számlákon elhelyezett összegekről Cahuzac a francia adóhatóságot is elfelejtette tájékoztatni.
A lemondás nagyon kellemetlenül érintette a kormányt és Francois Hollande államfőt, aki a válság ellen több népszerűtlen intézkedést kényszerült bevezetni, noha tavalyi megválasztása előtt még hallani sem akart erről. Kormányával együtt mégis rákényszerült, ami rendkívül megtépázta népszerűségüket.
Az igazi „nagy halra” azonban csütörtökön este vetette ki a hálóját az igazságszolgáltatás. Az ügyészség után a bordeaux-i bíróság is vádat emelt Nicolas Sarkozy ellen, aki tavaly vált meg államfői tisztségétől, mivel nem választották újra. A volt francia elnököt azzal gyanúsítják, hogy 2007-es megválasztása előtt a kampánypénzek egy részét, 150 ezer eurót szabálytalanul (törvénytelenül) szerezte. Sarkozy ügyvédje összefüggéstelennek és igazságtalannak nevezte a vádemelést, s fellebbezést nyújtott be ellene.
A hét derekán egy másik közismert személyiségre is sor került, aki korábban szintén a francia kormány tagja volt. A hatóságok épp azzal az időszakkal kapcsolatban szeretnének megtudni ezt-azt viselt dolgairól. Christine Lagarde-ról van szó, aki 2011 júniusa óta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója. Előtte viszont évekig a francia kormány gazdasági és pénzügyi tárcáját vezette.
A miniszteri szintű politikusok ügyeivel foglalkozó bíróság már 2011 nyarán kiszemelte magának Lagarde-ot, mert a gyanú szerint – hatalmával visszaélve – megkárosította az államot. Oly módon, hogy utasítására fizették ki a kártalanítást Bernard Tapie ismert francia üzletembernek, akinek a busás összeget előzőleg – a Lagarde által javasolt – bíróság ítélte meg. Tapie-t azért kellett kárpótolni, mert az 1990-es évek elején állítólag érdeksérelem érte a részben állami tulajdonú Credit Lyonnais bank közreműködésével lebonyolított egyik adás-vételi üzlete miatt. A bírálók szerint az állam 2008-ban aránytalanul nagy – 385 millió euró (más forrás szerint 400 millió euró) – kártérítést fizetett Tapie-nak. Az összeg annak idején sokkolta a francia közvéleményt.
Három évvel később a bíróság hamisításban való bűnrészességgel és hűtlen kezelés gyanújával indított vizsgálatot az ügyben. A hatóságok a héten már eljutottak Lagarde lakására is, amelyet átkutattak, bizonyítékok után kutatva. A bíróság ugyanis úgy véli: megalapozott a gyanú, hogy Lagarde a kártérítésnél visszaélt hivatali hatalmával. Ha ezt rábizonyítják, akár öt év szabadságvesztésre és 75 ezer euró pénzbüntetésre is ítélhetik.
Lagarde nem szólalt meg a házkutatás óta és a nyomozók sem hallgatták még meg. Helyette ügyvédje azt üzente: védence nem érintett az ügyben és rejtegetnivalója sincs. Sok francia mégis azt valószínűsíti, hogy Lagarde-ot még perbe is foghatják, és akár korrupcióval is megvádolhatják.