2024. szeptember 4., szerda

Korrupció a spanyol királyi udvarban?

Annus horribilis, azaz szörnyűséges esztendő. II. Erzsébet brit királynő így emlegette az 1992-es évet, amikor leégett a windsori kastély, elvált két gyereke, tojással dobálták meg Berlinben, s még kedvenc kutyája is távozott az élők sorából. János Károly spanyol királynak 2012 lehetett hasonlóan borzasztó időszak. A még borzasztóbb az ő esetében talán az, hogy 2013 akár még rosszabb is lehet számára. A királyi udvar, illetve a Zarzuela-palota alkalmazottai – a monarchia újkori történelmében először – márciusban sztrájkkal fenyegetőztek. A húsvét vasárnap előtti napokban megfogalmazott munkabeszüntetési lehetőség is azt jelzi, őfelsége háza táján nincs minden rendben.

Az elmúlt években a királyi ház támogatottsága egyébként is csökkent. A kritika elsősorban az országot sújtó súlyos gazdasági válság és a soha nem látott méreteket öltő munkanélküliség miatt érte az udvart.

Az idei első igazán komoly figyelmeztetést már meg is kapta az idős uralkodó. Március elején kényes gerincműtéten esett át. Élete ugyan nem forog veszélyben, de a sebészi beavatkozás nagyon megviselhette a szervezetét, hiszen tavaly szintén kés alá került. Kétszer is. Miután egy botswanai luxus elefántvadászaton balesetet szenvedett, kétszer is meg kellett műteni a csípőjét. Emiatt azóta bottal kénytelen járni.

Az idei kórházi „kiruccanása” tovább nehezítheti a helyzetét, ugyanis legalább féléves lábadozás elé néz. Még senki nem tudja, mi vár idén az uralkodóra és környezetére, de a múlt év „mérlege” nagyon lesújtó volt, s amennyiben a rossz sorozat nem szakad meg, 2013-ban bajok özönére kell felkészülni Madridban.

Bár a spanyol királyról hazájában köztudott, hogy szenvedélyes vadász, az afrikai elefántszafari több szempontból is kárt okozott neki. A két műtét mellett egyéb gondjai is adódtak. A (sokáig titokban tartott) vadászat alaposan megtépázta természetjáró, -kedvelő hírnevét és sok ellenséget szerzett neki az állatbarátok, a veszélyeztetett fajok megmentéséért küzdő civilek körében.

Hovatovább házastársi hűségét is megkérdőjelezték egyesek, mert a hírhedt vadászatra egy német hercegnő társaságában utazott el. Mások pedig azt firtatták, honnan van ennyi pénze őfelségének ezekben a rossz gazdasági időkben, amikor a spanyolok közel 26,5 százaléka munkanélküli, s az alattvalók életszínvonala szinte napról napra romlik.

A még nagyobb botrányt elkerülendő az uralkodó bocsánatot kért az afrikai kiruccanás után. A korona pedig sebtében közzétette a királyi udvartartás folyó évi elszámolását, és csökkentették a király fizetését is. Mindazonáltal János Károly tekintélye ismét csorbult, becsületén újabb folt esett.
Tavaly nemcsak őfelsége került bajba, hanem több családtagja is. Kedvenc veje, a hercegnői rangot viselő Krisztina lányának férje, a hatalmas termetű volt kézilabdázó, Inaki Urdangarin ellen bírósági eljárás indult, mivel gyanúsítottá vált egy korrupciós ügyben. (A pénzügyi visszaélés árnya vetül a kormányra is, illetve a kormányzó konzervatív Néppártra is.). Ráadásul nyolc unokája közül a 13 éves Felipe Juan Florián lábon lőtte magát, noha nem is vehetett volna kézbe fegyvert.

Közben az alattvalók mind elégedetlenebbek. Főként az országot pusztító válság okozta gondjaik miatt, de az is bosszantja őket, ami a királyi házban történik. A nép ugyanis maradinak, elavultnak, túlságosan „naftalin szagúnak” tartja a monarchiát. Ezért változásokat vár el, sokan pedig követelnek is, az udvartól.

Még többen pedig azt szeretnék, ha a 75 éves János Károly lemondana fia, a 45 éves Fülöp herceg javára, a királyi ház pedig mielőbb megújulna, illetve alkalmazkodna a modern kor követelményeihez. Ha a modernizáció elmarad – a közvélemény-kutatások szerint – a lakosság akár a monarchia folytonosságát is kétségbe vonhatja.

A spanyol trónörökléssel kapcsolatos találgatások nem márciusban kezdődtek, hanem korábban, de az idén tavasszal felerősödtek. Különösen azóta, hogy Beatrix holland királynő bejelentette visszavonulását. A szintén 75 éves Beatrix január végén közölte, hogy 33 év uralkodás után április végén lemond fia, a 45 éves Willem-Alexander javára a trónról. A holland királyi családban ez hagyomány. Beatrix édesanyja, I. Julianna is még életében átadta a koronát lányának.

A brit uralkodónő, II. Erzsébet ugyanakkor hajthatatlan ebből a szempontból. A több mint 60 éve uralkodó királynő már régen jelezte: fia, Károly herceg csak halála után léphet a helyébe.

Évek óta sürgetik XVI. Károly Gusztáv svéd királyt is, hogy a trónt adja át Victoria lányának, de a megszólított egyelőre nem akar megválni a koronájától.

Ahogyan a spanyol király sem. A spanyol királyi ház nemrég közleményben cáfolta, hogy az uralkodó lemondását fontolgatná. I. János Károly márciusi gerincműtéte után a király állapotáról beszámoló híradásokban az is szerepelt, hogy az uralkodó, ha kell, kerekesszékben vesz majd részt fontos eseményeken.

Az alkotmányos monarchia helyreállítását Spanyolországban – annak idején még – Francisco Franco diktátor kezdeményezte. Az akkor leendő uralkodó és felesége, a görög királyi családból származó Zsófia hercegnő 1963-tól már Madridban éltek. 1968-ban Franco azzal biztatta az akkor 30 éves János Károlyt, hogy idővel ő lesz a király. Így is történt, de csak a diktátor halála után, két nappal. János Károlyt 1975. november 22-én emelte trónra a spanyol parlament. Hat év múlva uralkodói bölcsességgel sikeresen kezelt egy puccskísérletet.
János Károly azóta Európa egyik legnépszerűbb királyává vált. Kiemelt és fontos szerepet játszott hazája demokratizálásában. Honfitársai tisztelték, és elismerték érdemeit. A monarchikus államformát 1977-ben alkotmányban is rögzítették, de az államfő-uralkodó feladatkörét, kötelezettségeit elfelejtették pontosan meghatározni.

A királyi család népszerűsége sokáig töretlen volt. János Károly sportsikereit ünnepelték, vadász- és egyéb kalandjait pedig nem szellőztette a sajtó. Ezek az idők azonban már elmúltak. A nép és a sajtó is a „szájára vette” az idős uralkodót.
Ebből pedig az következik, hogy az idei év semmivel sem ígérkezik könnyebbnek számára, mint a 2012-es. Bár János Károly vejének a neve már tavaly lekerült az uralkodó honlapjáról és decemberben a királyi palotából is kitiltották, a férfi (mellesleg Palma de Mallorca hercege) ellen folytatódik a korrupciós és sikkasztási ügyben indított vizsgálat.

Sőt Urdangarin felesége, a 47 éves Krisztina hercegnő (a spanyol uralkodó fiatalabbik lánya) is bajba került: bíróság elé idézték április 27-ére Palma de Mallorcán. A spanyol uralkodóház történetében példa nélküli, hogy a király közvetlen hozzátartozója bírósági idézést kap. A királyi család nem is kívánt magyarázatot fűzni a bírósági eljáráshoz.

A gyanú szerint Krisztinának is köze lehet(ett) férje tisztességtelennek gondolt pénzügyeihez. Feltételezések szerint Urdangarin a Nóos nonprofit alapítványnál szabálytalanul és hűtlenül kezelt több millió euró közpénzt, amelynek jó részéhez túlszámlázással jutott. Az összegek nagy részét állítólag 2004 és 2006 között a saját ellenőrzése alatt álló offshore cégek bankszámláira utalta, korábbi üzleti partnerével, Diego Torresszel. Az üzlettársat már 2013 februárjában kihallgatta a bíróság, de ő tagadta, hogy jogellenesen járt volna el.

Urdangarin szintén visszautasítja a vádakat és állítja: sem apósának, János Károly uralkodónak, sem a királyi háznak (így feleségének, Krisztina infánsnőnek) nincs köze az alapítványhoz, sem annak pénzügyeihez.

Az alattvalók nehezen hiszik el, hogy a koronának semmi köze nem volt a király veje által vezetett Nóos nonprofit alapítvány gyanús pénzügyeihez.

Az évek óta válsággal bajlódó Spanyolországban sokakat felbosszantott, hogy az alapítványnak jótékonyságra adott közpénzekből – a gyanú szerint – több mint hatmillió euró kerülhetett magánzsebbe. Továbbra is tartják magukat azok a pletykák, hogy az ex-kézilabdás olimpikon Urdangarin az udvar tekintélyét kihasználva intézte fura és ma már kínos üzleti ügyeit, amelynek része lehetett akár közpénzek elsikkasztása is.

A királyi családra is árnyék vetül; a nép azt beszéli, hogy az uralkodó és családja tudhatott arról, mit művel Urdangarin a Noós alapítványnál. A hatóság már nem pletyka szinten kezeli az ügyet. Sőt, a király vejét februárban már szintén gyanúsítottként hallgatta ki. A vád ellene: közpénzek elsikkasztása.

Az viszont tény, hogy az uralkodó közbenjárására Urdangarin otthagyta az ominózus alapítványt és máshol helyezkedett el. Az álláskeresésben pedig az a német hölgy (hercegnő) játszott szerepet, akivel a király Botswanában tavaly elefántra vadászgatott.
Az asszony, Corinna zu Sayn-Wittgenstein nemrég cáfolta az Hola! spanyol magazinban, hogy gyengéd szálak fűznék János Károlyhoz, de azt is, hogy köze lenne a Nóos alapítvány korrupciós ügyeihez.