2024. szeptember 4., szerda

Az elnök szerényen, tanácsadója jól él

Az orosz politikusok és tisztségviselők nem tarthatnak fenn külföldi bankszámlát

Tűzzel-vassal is harcolna a korrupció ellen Vlagyimir Putyin orosz államfő. A hadjáratot még tavaly kezdte, de nemrég ráérősített. Rendeletben 2013 júliusáig adott haladékot az állami hivatalnokoknak arra, hogy készítsék el jövedelem-nyilatkozatukat és vagyonbevallásukat.

Az elnöki ukáz értelmében (amelyet a parlament törvény formájában is jóvá hagyott) az orosz hivatalnokoknak, állami tisztviselőknek, a szövetségi és regionális parlamentek képviselőinek és házastársuknak (összesen 1,7 millióan) nincs külföldi bankszámlája. A minap hatályba lépett jogszabály célja a nemzetbiztonság erősítése, a közélet megtisztítása és a korrupció elleni harc segítése, valamint az országból kiáramlott óriási összegek legalább egy részének visszaterelése a hazai pénzintézetekbe. Titkolt szándék is meghúzódhat a törvény mögött: talán az, hogy a tiltással Moszkva lazítsa a hatalmon lévők Nyugathoz fűződő szálait.
A tiltás kellemetlenül érint 13 dúsgazdag oroszt is, hiszen politikai tisztségviselőként mindannyiuknak jelentős külföldi érdekeltségeik vannak is. Köztük van az egyik legismertebb oligarcha, az Angliában élő Roman Abramovics labdarúgóklub-tulajdonos is, aki szabad idejében a zord időjárásáról ismert Csukcsföld parlamentjének elnöke.

Aki már korábbról ügyfele valamelyik külföldi pénzintézetnek, július elsejéig köteles lesz megszüntetni ottani bankszámláját. Ha ingatlana is akad idegenben, attól nem kell megválnia, bár az oroszországi illetékeseknél el kell magyaráznia, miből futotta a beruházásra. Mindazok, akik megfeledkeznének az ingatlan származásának otthoni igazolásáról, búcsút inthetnek állásuknak.
Vlagyiszlav Szurkov miniszterelnök-helyettes már meg is tette ezt. Inkább a pénz mellett döntött a magas állami hivatal ellenében. A szigorítások és vagyonkorlátozások miatt az államapparátus alighanem még jó sok káderét veszítheti el.
Putyin szóvivője, Dmitrij Peskov közben minden érintettnek megüzente: nem lesznek kivételezettek, sem érinthetetlenek. Ez azt jelenti, hogy a politikai hatalomhoz tartozók kötelesek lesznek kiteregetni lapjaikat. Különben elbocsátják őket. Vlagyimir Vasziljev, a parlament alsóházának, a dumának az alelnöke korrupcióellenesnek és erkölcsileg igazságosnak nevezte a törvényt, amely akár javíthat is a kormányzat megítélésén. A közvélemény-kutatások ugyanis azt mutatják, hogy az oroszok többsége rossz véleménnyel van a tehetős bürokrata elitről.

Az orosz elnök nemrég közzé is tette vagyonnyilatkozatát, mintegy jelezve, ő sem kivétel és mindazt komolyan gondolja, amit a hivatalnoki apparátustól elvár. A Kreml honlapján megjelentetett adatok láttán azonban aligha nőtt irigyeinek a tábora, fizetése ugyanis a gazdasági elit tagjaihoz képest szégyenletesen kicsiny. Putyin szerint tavaly 5,8 millió rubel (140 730 euró) ütötte a markát.
Ez az összeg csak akkor lenne irigylésre méltó, ha felesége bevételéhez hasonlítanánk. Ljudmila Putyinovának ugyanis alig 121 374 rubelt (2945 eurót) ért a tavalyi jövedelme. Ez szinte hihetetlennek tűnik az idei márciusi orosz átlagbérhez képest, amely 28 400 rubel, vagyis 710 euró volt.

A kimutatás szerint az orosz államfőnek nincs nagy ingatlana sem. Szerényen él: egyebek mellett két lakása van Moszkvában (egy 77 és egy 153,7 négyzetméteres), a hozzájuk tartozó garázzsal, és három orosz gyártmányú autója. Egyéb ingatlanai és ingóságai állítólag szóra sem érdemesek.

Az elnöki adminisztrációban a leggazdagabb alkalmazott Putyin egyik tanácsadója, Jurij Trutnyev. Neki tavaly 36-szor nagyobb volt a jövedelme (csaknem 5,1 millió euró értékének megfelelő rubel), mint kenyéradó gazdájának.
Az elnöki hivatallal szinte egy időben a kormány is közzétette a vagyoni tudnivalókat tagjairól. Eszerint Dmitrij Medvegyev kormányfő 2012-es bevétele hajszállal (606 eurónyi rubellel) meghaladta Putyinét.
A kormányfő környezetében Szergej Sojgu védelmi miniszter tűnik a legvagyonosabbnak. Ő mintegy 15 millió rubel (363745 euró) bevételt könyvelhetett el a múlt évben.

A hatalom bűvészkedése a számokkal azonban nem mindenkit nyugtatott meg. Sőt, sokan kétlik, hogy a politikai elit őszintén a nyilvánosság elé tárja a vagyoni helyzetét. Nem egy elemző hívta fel a figyelmet arra, hogy Putyin elnöksége alatt a valóban szerény fizetéssel jutalmazott állami tiszt(ség)viselők az alájuk vetett „hitbizományokat” csapolják meg. S ezek a bevételek hivatalosan nem is léteznek, csak a pénzt titokban átadó és átvevő tud róluk. Meg úgy az egész társadalom, amely ezt a rendszert a tolvajok kasztjára épülő kormányzásnak nevezi.