2024. szeptember 4., szerda

Mugabe hosszabbíthat Zimbabwéban

Az ellenzék választási csalást, az államfő biztos győzelmet emleget

Zimbabwéban maradhat tisztségében Afrika egyik legrégebben hatalmon levő elnök-diktátora, a 89 éves Robert Mugabe. Az agg államfő pártja, a Zimbabwei Afrikai Nemzeti Unió-Hazafias Front (ZANU-PF) szintén győzelmet aratott a múlt szerdán tartott általános választáson. A hétvégén közzétett hivatalos végeredményből az derül ki, hogy a volt brit gyarmaton 33 éve – előbb kormányfői, majd 1987-től államfői minőségben – megszakítás nélkül hatalmon levő elnökre a választók 61 százaléka adta voksát.

Mugabe a szavazás előtt még azt mondta: végleg visszavonul a politikától, ha veszít. Erre már nem lesz szükség, mert ő és pártja is sikeresen szerepelt. A veterán diktátor pártja megszerezte a 210 parlamenti hely jó kétharmadát (158 mandátumot).

Robert Mugabe és a ZANU-PF a hétvégén a győzelmet ünnepelte, az ellenzék azonban megkérdőjelezi a végeredményt, mert szerinte a választásokon csalások sokaságát követték el.

Mugabe legfőbb riválisa, Morgan Tsvangirai kormányfő, aki elnökjelöltként a szavazatok egyharmadát kapta, már bejelentette, hogy az általa vezetett Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) – amelynek eddig többsége volt a parlamentben – a bíróságon próbálja meg érvényteleníteni a választási eredményt. A 61 éves Tsvangirai ugyanakkor közölte: (pártja) nem vállal szerepet egy olyan kormányban, amely választási csalás nyomán alakulna meg. A politikus és az MDC szerint a „nagy komédiának” is beillő választás sem adminisztratív, sem jogi szempontból nem volt szabályos.

Mugabe viszont úgy véli, hogy minden simán ment, s ezért visszautasítja legfőbb riválisának vádjait. A voksolás tisztaságára felügyelő külföldi, főként afrikai megfigyelők (nyugatiakat nem engedtek be az országba) sem észleltek durva törvénytelenségeket. Néhány szabálytalanságot kivéve, az afrikai megfigyelő misszió vezetője, Olusegun Obasanjo nigériai exelnök szabadnak, tisztességesnek és hitelesnek minősítette a békésen lezajlott voksolást.

Mindazonáltal még a hatszáz külföldi megfigyelőnek is feltűnt, hogy a csaknem 6,5 millió választópolgárnak jó kétmillióval több szavazólapot nyomtattak. A legnagyobb helyi megfigyelő szervezet, a ZESN is felhívta a figyelmet több rendellenességre, így arra is, hogy csaknem egymillió ember nem tudta leadni szavazatát, emellett a városlakók majd egyharmadát (750 ezer személyt) „elfelejtették” felvenni a választási nyilvántartásba.

Az eredmények körüli viták sokakat a 2008-as választásra emlékeztetnek, amely nem sokkal az urnazárás után – szintén a Mugabéhoz és pártjához fűződő csalás gyanúja, illetve vereségük be nem ismerése miatt – hosszan tartó véres erőszakba torkollott. A 2008-as választás után a Mugabe-párt és a legfőbb riválisának számító Tsvangirai hívei többször is összecsaptak, ami több száz ember halálát okozta.

Az ellenségeskedésnek külföldi közvetítéssel sikerült véget vetni a délkelet-afrikai államban. Az akkori egyezség szerint Mugabe megőrizhette elnöki székét, a magát győztesnek tartó Tsvangirai pedig 2009-ben miniszterelnök lett. A két tábor megosztotta a hatalmat, és Tsvangirai azóta kényszerkoalícióban irányított Mugabéval.

A kettejük közötti ellentétek miatt azonban megbénult Zimbabwe politikai vezetése, és ez csak tovább rontotta a Mugabe-rezsim ideje alatt rendkívül elszegényedett ország (gazdasági) helyzetét. Az egykor virágzó Zimbabwéban, ahol Mugabe több ezer helyi fehér farmer földjét vette el és kényszerítette őket menekülésre, mintegy 90 százalékos a munkanélküliség, tombol a hiperinfláció és teljes a bizonytalanság.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia máris aggodalmát fejezte ki a választásokon történtek miatt. Az Európai Unió szintén a feltételezett szabálytalanságok és a választás átláthatóságának hiánya miatt nyugtalankodik.