2024. szeptember 1., vasárnap

Pasinján: Örményország kénytelen volt aláírni a konfliktust lezáró megállapodást

Örményország kénytelen volt aláírni a hegyi-karabahi konfliktus lezárásáról szóló megállapodást, hogy elkerülje a katonai összeomlást - jelentette ki Nikol Pasinján örmény miniszterelnök szerdán a közösségi oldalán közvetített élő adásban.

Nikol Pasinján örmény miniszterelnök (Forrás: Getty Images)

Nikol Pasinján örmény miniszterelnök (Forrás: Getty Images)

"Ha folytatódtak volna a harci cselekmények, akkor nagy valószínűséggel elesett volna (a régió székhelye) Sztyepanakert és Martuni, Aszkeran (települések is)" - mondta.
Ennek következtében örmény katonák ezreit bekerítették volna, vagyis összeomlott volna a hadsereg. "Kénytelenek voltunk aláírni ezt a megállapodást" - tette hozzá az örmény miniszterelnök.
Vlagyimir Putyin orosz államfő, Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök és Nikol Pasinján örmény miniszterelnök keddre virradóra állapodott meg a hegyi-karabahi konfliktus lezárásáról. A bejelentéssel összhangban Oroszország megkezdte békefenntartó kontingens telepítését Hegyi-Karabahba, párhuzamosan az örmény fegyveres erők kivonásával.
Az orosz békefenntartók megbízatása öt évre szól, ami automatikusan további ötéves ciklusokra meghosszabbodhat, ha a felek hat hónappal a megállapodás lejárta előtt nem jelzik kilépési szándékukat.
Azerbajdzsán és Örményország, a két egymással szomszédos korábbi szovjetköztársaság között a régóta fennálló területi vita miatt tört ki ismét fegyveres konfliktus szeptember 27-én. A túlnyomórészt örmények lakta Hegyi-Karabah 1996-ban kiáltotta ki függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még Örményország sem ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a hegyi-karabahi enklávét, ahogy lényegében Örményország is.