2024. szeptember 6., péntek

Kisebbségi önkormányzati választásokat tartanak Horvátországban

Horvátországban vasárnap ötödik alkalommal rendeznek kisebbségi önkormányzati választásokat, amelyeken az ottani magyarok is részt vesznek.

A 2011-es népszámlálás szerint Horvátországnak 4 millió 285 ezer lakosa van, ebből 329 ezren tartoznak valamely nemzeti kisebbséghez.
A legnagyobb létszámú kisebbség a szerb. Ők 187 ezren vannak, és a lakosság 4,36 százalékát teszik ki. A magyar kisebbséghez 14 ezren tartoznak, ez a lakosság 0,33 százalékának és a 22 nemzeti kisebbség rangsorában a hatodik helynek felel meg. Megelőzik arányukban a magyarokat a szerbeken kívül a bosnyákok, az albánok, az olaszok és a romák is.
A horvát parlament 2002-ben fogadta el a kisebbségekről szóló alkotmányerejű törvényt. A rá következő évben meg is alakultak az első kisebbségi önkormányzatok, amelyeknek azonban csak véleményezési, tanácsadási joguk van, a végrehajtó testületeket (rendes önkormányzatokat) nem kötelezi a törvény arra, hogy el is fogadják a kisebbségi tanácsok vagy képviselők döntéseit, illetve javaslatait.
A törvény szerint kisebbségi jelölteket kisebbségi szervezetek vagy személyek állíthatnak, mégpedig a járások esetében 20, a városok és megyék esetében 50 támogatói aláírással.
Tizennégy nemzeti kisebbség választhat 25 fős kisebbségi tanácsot megyei szinten ott, ahol az adott kisebbség tagjainak száma meghaladja az 500 főt. Horvátország megyéiben a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége HMDK), valamint a Magyar Egyesületek Szövetsége (MESZ) egykori tagszervezetei küzdenek a szavazatok többségének megszerzéséért. A MESZ ellen, mint ernyőszervezet ellen csődeljárás folyik, mert nem tudott elszámolni a költségvetési pénzekkel az állam felé.
Tíz, illetve tizenöt fős kisebbségi tanácsokat járási és városi szinten ott választhatnak a nemzetiségek, ahol a magukat egy adott kisebbséghez tartozónak valló állampolgárok száma meghaladja a 200 főt, illetve arányuk a teljes lakossághoz képest a másfél százalékot. Ahol ennél alacsonyabb a létszám, ott a szervezetek mindössze egy képviselőt jelölhetnek, aki eljárhat a kisebbségek érdekeiben. A kisebbségi képviselő-testületekbe az juthat be, aki a legtöbb szavazatot kapja, mandátuma négy évre szól.
A magyarok 12 megyében, 9 városban és 21 járásban választanak tanácsokat, valamint képviselőt.
Közös magyar listát megyei szintű városban csupán Zágrábban állítanak, ahol három magyar szervezet, az Ady Endre Magyar Kultúrkör, a Horvátországi Magyarok Zrínyi Miklós Cserkészcsapata és a Horvátországi Magyar Tudományos és Művészeti Társaság indított közös jelölteket.
A megyei szinten megválasztott tanácsok alakítják meg az országos szintű önkormányzatot (koordinációt). Erről 2010-ben döntött a parlament, amikor módosította a kisebbségi törvényt, és a kisebbségi önkormányzatok koordinációja jogi személy lett. E testületnek ugyancsak véleményezési joga van a kisebbségi törvényben megjelölt négy területre - a médiára, az oktatásra, a politikai képviselet arányaira és a nyelvhasználatra - vonatkozóan.
Az eddigi négy kisebbségi önkormányzati választásokon nagyon alacsony volt a részvételi arány.
A horvát kormány idén 515 kisebbségi tanácsra és 144 kisebbségi képviselőre írt ki választásokat, de érkelődés hiányában - a kisebbségi szervezetek és választók nem állítottak jelölteket - vasárnap csak 352 tanácsot és 109 képviselőt választanak meg a nemzetiségek.
A horvát választási iroda (DIP) közleménye szerint jelöltek hiányában, két megyében, 25 városban és 110 járásban nem tartanak választásokat május 5-én.
Milorad Pupovac szerb kisebbségi parlamenti képviselő a zágrábi Kisebbségi Tanács csütörtöki ülése után a sajtónak nyilatkozva elmondta: a kisebbségi önkormányzati választások teljes médiacsendben zajlanak. Úgy vélte: az állami intézmények ilyen hozzáállása elősegíti azt a nézetet, hogy ezek a választások csak a kisebbségekre tartoznak.
"A nemzeti kisebbséghez tartozó választókat tájékoztatni kell, bátorítani kell őket, a tanácsoknak pedig megfelelő státuszt kell ellátni, el kell ismerni őket, mint fontos részeit a kisebbségi önkormányzatoknak, amelyek együttműködnek a helyi, a regionális és általában a horvát önkormányzatokkal" - húzta alá Pupovac.