Súlyosan megsebesült egy 28 éves férfi a székelyföldi Hidegkúton, miután a saját háza udvarán medve támadt rá ˜– közölte az Agerpres hírügynökség.
Amint a Székelyhon.ro portál közölte: a kedd esti támadás során a férfi nem vesztette el az eszméletét, de sokkos állapotban kórházba került. Olyan súlyos mellkasi, hasi, ágyéki és végtagi sérüléseket szenvedett, amelyek műtéti beavatkozást igényeltek. A Hargita és Maros megye határán fekvő településről a férfit előbb a székelykeresztúri kórházba szállították, ahonnan azonban a sebesülések súlyossága miatt továbbvitték a székelyudvarhelyi kórházba.
Péter Szilárd, a Hargita megyei mentőszolgálat igazgatója az MTI-nek elmondta: Székelyudvarhelyről a sebesültet még az éjszaka folyamán a csíkszeredai sürgősségi kórházba szállították.
Konrád Judit, a kórház igazgatója az MTI-nek elmondta: az áldozat életveszélyes karmolt és harapott sebekkel érkezett a sürgősségire, ahol azonnal műteni kellett. A vadállat a karmaival feltépte a férfi mellkasát, megsebesítette a tüdejét, de emellett a hasfalát, a nyakát és a végtagjait is roncsolta.
A kórházigazgató szerint a sebesült már túl van az életveszélyen, de huzamosabb ideig kórházban kell maradnia.
PETÍCIÓ MEDVEÜGYBEN
Az Európai Parlamenthez intéznek petíciót a túlszaporodott romániai medveállomány ügyében a leginkább érintett Hargita, Kovászna, Maros és Brassó megye vezetői. Ezt a négy megye elöljárói jelentették be a Sepsiszentgyörgyön megtartott közös keddi sajtótájékoztatójukon, melyről az Agerpres hírügynökség közölt tudósítást.
A sajtótájékoztatón Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy az adatok a medvék túlszaporodását jelzik. Tudomása szerint hét ember halt meg az idén medvetámadás következtében Romániában, mindennaposak az országúti, vasúti medvegázolások és a gazdák által tett kárbejelentések. Utóbbiak idei száma a négy megyében elérte az ezret.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott politikus szerint a romániai környezetvédelmi minisztériumnak jót tenne, ha Brüsszelből is intenék a beavatkozásra, hiszen Románia az EU-csatlakozáskor vállalta a medveállománya megőrzését. Borboly szerint a jelenlegi rendszer, amelyben a minisztérium adhat engedélyt a veszélyes egyedek kilövésére vagy áthelyezésére, a nagy bürokrácia miatt nem működőképes. Úgy vélte, a rendszer akkor válna operatívvá, ha a helyi hatóságok kapnának jogosultságot a fellépésre.
Alexandru Adrian Gabor, a Brassó megyei önkormányzat alelnöke arról beszélt, hogy a 2000-es évek eleje óta okoznak gondot Brassó városban és a megyében a medvék, de akárhányszor kérték a központi hatóságok segítségét a probléma megoldásához, Bukarest ezzel mindig adós maradt.
NEM MERNEK KIMENNI ESTE
Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke megemlítette: az általa vezetett megyében két embert öltek meg az idén a medvék, és Szováta fürdővárosban már nem mernek este kimenni az utcákra az emberek, mert nagy az esélye annak, hogy medvével találkoznak. A politikus szerint a helyzet tarthatatlan, sürgős intézkedésekre van szükség.
A sajtótájékoztatóba az interneten keresztül kapcsolódott be Vincze Lóránd EP-képviselő, aki a petíció brüsszeli képviseletét vállalta.
Romániában azt követően szaporodott túl a medveállomány, hogy 2016-ban a Cioloș-kormány a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. Korábban a környezetvédelmi minisztérium évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt. A környezetvédelmi tárca megrendelésére 2019 tavaszán készített állománybecslés szerint az országban 6450 és 7200 közötti a vadon élő medvék száma. Az optimális egyedszám 4000 lenne.