2024. július 17., szerda

Hány magyar elsős lesz?

Újvidéken bemutatkozott a jövendőbeli elsősök szüleinek az a négy általános iskola, amelyekben megszervezik a magyar nyelvű oktatást

Hogyan lehet 4-5 fős osztályokban normális tanítást biztosítani, mi lesz a gyerekekkel a nyolcadik osztály befejezése után, vajon hogyan boldogulnak tovább a szerb nyelvű tagozaton, és a beíratott elsősök szülei mikor tudják meg, megnyílik-e valóban a magyar tagozat, vagy sem, netán egész nyáron bizonytalanságban maradnak – ilyen és ehhez hasonló kételyeiket vetették fel az újvidéki szülők azon a hétfő esti találkozón, amelyen bemutatkozott a város négy, két tannyelvű általános iskolája.

A Vajdasági Pedagógiai Intézet szervezésében a városháza kék termében találkoztak az iskolaigazgatók, pedagógusok a szülőkkel, akik között szép számban akadt nem magyar ajkú szülő vagy nagyszülő, de vegyes nemzetiségű házaspár is. Mindennek köszönhetően szinte teljes egészében szerb nyelven folyt a másfél órás találkozó, a szülők meggyőzése a magyar nyelvű iskoláztatás előnyeiről és a négy iskola: Petőfi Sándor, Nikola Tesla, József Attila és Sonja Marinković kvalitásairól, arról, hogy miért érdemes épp oda íratni a gyereket. Ez magában rendben volna, ám mint az ülés végén az egyik szülő megjegyezte, ezúttal is zömmel azok jelentek meg, akik már elkötelezték magukat a magyar nyelvű oktatás mellett, tehát a bemutatkozást inkább az óvodákban kellene megszervezni, vagy ott, ahol még bizonytalanok a szülők. Ezt indokolta egy másik megjegyzés, miszerint legalább 10 kisgyermeket iratnak a Limán városrészben szerb tagozatra. Talán az ő szüleiket kellene valahogyan megszólítani, hiszen félő, hogy idén mindössze húsz körül lesz azoknak a kisgyermekeknek a száma az egész városban, akiket magyar tagozatra íratnak, akikkel majd a négy általános iskola magyar tagozatait feltöltik.

Az igazgatók jóindulatukról biztosították a jelenlevőket, sőt IgorMilićević,a Nikola Tesla iskola igazgatója annak a véleményének adott hangot, hogy összevonás helyett meg kell nyitni mind a négy iskolában a magyar osztályt. Ács József, a Sonja Marinković iskola igazgatója a saját példáját hozta előtérbe, miszerint magyar nyelvtudásának köszönhetően tudott elhelyezkedni négy ízben is. Hozzáfűzte, Újvidéken nem kell senkit sem attól félteni, hogy nem tanul meg szerbül, sokkal inkább attól, hogy elfelejti a magyart, ha egyáltalán megtanulta. Argyelán Zoltán, a Petőfi Sándor iskola igazgatója bejelentette, hogy az általa vezetett intézmény őszre az eddigi kettő helyett háromnyelvű lesz, beindítják ugyanis a szerb–angol tannyelvű tagozatot. Erdély Lenke, a pedagógiai intézet vezetője és Vicsek Annamária, az intézet fejlesztési osztályának vezetője a döntés fontosságát hangsúlyozta, amely meghatározó minden egyén életében. Felhívták a figyelmet, hogy mindenképp megéri, a többnyelvűség több szinten is hasznos, de az anyanyelven, illetve az egyik szülő anyanyelvén való tanulás lehetővé teszi, hogy a gyermek intézményes keretek között magas fokú kétnyelvűségre tegyen szert, ami hátrányára semmiképp sem válhat. Nemcsak az a lényeges, hogy a magyar szülők gyermeke magyarul beszéljen, hanem az is, hogy írástudó emberré váljon. A magyar tagozat heti két órával jelent több munkát – a szerb nyelvórákkal, amely Újvidéken megközelíti az anyanyelvi nyelvoktatás szintjét –, viszont elősegíti a nemzeti identitás megőrzését, az európai nyelvtudási mércék teljesítését, a toleranciaküszöb növelését…

Az iratkozás április 1-jén kezdődik és júniusig tart.