2025. január 22., szerda

Hét országból több mint száz résztvevő

Nemzetközi tudományos konferenciát tartanak a szabadkai tanítóképzőn

A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon tegnap Kompetenciák címmel nemzetközi tudományos konferencia kezdődött meg. A kétnapos rendezvényen 84 kutatási eredményt mutat be 7 ország (Magyarország, Horvátország, Szerbia, Anglia, Lengyelország, Bosznia-Hercegovina és Oroszország) több mint 100 szakembere.

A tegnapi nyitórendezvényen dr. Pintér Krekić Valéria, az MTTK dékánja köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében kiemelte, e találkozások biztosítják a karuk szakmai együttműködéseinek többségét.

– Az idén immár a 18. nemzetközi tudományos konferenciánkat, a 13. nemzetközi módszertani konferenciánkat és a 11. Információs és kommunikációs technológia az oktatásban elnevezésű tanácskozásunkat tartjuk meg. Külön kiemelném, hogy a 11. IKT-konferencia az idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel közös Erasmus-projekt keretében valósul meg, amelynek célja a határon túli magyar nyelvű kisebbség felzárkóztatása a digitális transzformáció terén. Az idei konferencia témája a kompetencia. Ez a téma hozzánk, a pedagógusképzésben tevékenykedő szakemberekhez közel áll. Idéznék egy szakaszt a konferencia felhívási szövegéből, amely ennek a fogalomnak a fontosságát hangsúlyozza a nagyvilágban: „Egyre gyorsabban változó világunkban az alapkompetenciák megléte, azok kaleidoszkópszerű folyamatos megújulása jelenti azt a mozgósítható tudást, amellyel készen állhatunk az alkalmazkodásra az új konstellációkhoz, ezek befogadására és kezelésére. A tudás befogadásának, a készségek létrehozásának, valamint a mindezekkel összefüggő pozitív attitűdnek alapvető szerepe van a kompetenciák kialakulásában, amelyek megléte a szakmai és a mindennapi élet sikerességének feltételét jelenthetik. A kompetenciák fejlesztésekor a cél az egyén cselekvőképességének fejlesztése meglevő tudásának felhasználásával, ugyanakkor a hagyományosabb explicit tudást mindinkább felváltja az implicit tudás. A tudás és készség birtokában a megfelelő szemléletmóddal alakíthatunk ki olyan rugalmas eszközt, amely a bennünk levő és a rajtunk kívüli világ impulzusait a legkülönbözőbb szituációkban releváns cselekvésre teszi alkalmassá. Hogy mindez így legyen, számtalan mozzanat és tényező összjátékára van szükség” – emelte ki az MTTK dékánja, hozzátéve, a tudományos találkozás hozzájárul a kompetenciák kialakítása, jellemzése, használata és számos kapcsolódó jelensége kutatási vonatkozásainak közrebocsátásához.

A fórumon olyan témák is teret kaptak, mint a most nagyon aktuális mesterséges intelligencia, ám a jelenlévők több előadást hallhattak egyebek mellett a digitális kultúráról, a mentális egészségről, az egyes szakmódszertanok kérdésköreiről, a szabadulószobákról és a határátlépésről is. Mindezek mellett tanácskozásokat tartottak az anyanyelv rugalmas használatáról, és annak sokoldalú alkalmazásáról; a pozitív viszonyulásról azokhoz a feladatokhoz és élethelyzetekhez, amelyekben számokkal és mennyiségekkel kapcsolatos döntéseket kell hozni, térben és időben kell tájékozódni; annak vizsgálatáról is szó esett, hogy a tanulóknak felnőtt életük során milyen kompetenciákra lesz szükségük ahhoz, hogy egy kultúrának, kisebb-nagyobb közösségeknek és a társadalomnak hasznos tagjaiként élhessenek; kitértek arra is, hogy milyen módszerekkel sajátíthatja el az egyén a környező világ jelenségeinek megértéséhez a matematika, a társadalomtudomány és a természettudomány modelljeit és adatgyűjtő, adatelemző eszközeit; a digitális platformokon folytatott kommunikáció és együttműködés, a digitális tartalmak létrehozása és alakítása, továbbá a biztonságos eszközhasználat az élet különböző területein is téma volt a tanácskozáson, de érintették azt is, hogy hogyan azonosítja az egyén saját képességeit és érdeklődését, illetve sajátítja el a testi, mentális és érzelmi egészség alapvető ismereteit és hogyan ismeri fel a kockázati és védőfaktorokat.

A csütörtöki konferencia megnyitóját követően három plenáris előadás következett, majd szekciókra bontva tartották meg a tanácskozásokat. A rendezvény ma ér véget.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A jelenlévőket dr. Pintér Krekić Valéria, az MTTK dékánja köszöntötte (Dér Dianna felvétele)