2025. január 3., péntek

Kvízes magyarsággal

Hagyományok Háza: jubilál a Folk-kocsmakvíz

Huszonötödik állomásához érkezett a Hagyományok Háza Folk-kocsmakvíz játékos vetélkedője. A két év tapasztalatait Németh Nóra néprajzkutató, közművelődési szakember foglalta össze az intézet közleményében.

– Az angol eredetű kocsmakvíz az utóbbi időben nagy népszerűségre tett szert itthon is. A Hagyományok Háza két évvel ezelőtt – az első nagyvárosi nyári Folkudvar keretében – kezdte el a műveltség gyarapítását és a közösségépítést szolgáló, kifejezetten folk témájú játékos vetélkedőjét. Ideális környezetben, a budapesti Corvin téren építettük fel a „fröccsteraszul” is szolgáló színpadot. E miliőbe – az esti koncertek előtti közösségi játékként – álmodtuk meg a Folk-kocsmakvízt, ami hamar népszerű lett, s kialakult a törzsközönsége is. Számtalan pozitív visszajelzést kaptunk, és ennek tükrében, évközben is havi rendszerességgel folytatjuk a játékot. A legnehezebb pandémiás időszakban online-programként biztosítottuk a folytonosságát – áll a közleményben.

Időközben kinőtték a magyar fővárost, Erdélyben az intézmény mikházi szabadegyetemén is bemutatkoztak levezető, frissítő műsorszámként. Meghívást kaptak a Hagyományok Háza Hálózat évértékelő rendezvényére, a népművészet aktorainak, szakembereinek szervezett kiscsőszi Almárium Táborba, de sikert arattak a Dunántúli Bourdon Zenei Táborban is, és mára elérték a 25. jubileumi kvízt.

– A vetélkedő összeállítása komoly csapatmunkát igényel. A Folklór osztály munkatársai idejüktől függően vesznek részt a közös munkában, a kérdések összegzését és szerkesztését én végzem. Időközben kialakult a másfél órányi játék menete is, amelyben különböző típusú, gondolkodtatóbb, vagy könnyedebb, lexikális tudást és kreativitást is igénylő tíz-tizenkét feladat vegyesen szerepel. A válaszok értékelésénél figyelembe kell vennünk, hogy a folklór különböző változatokban él, s jóllehet mi a szakirodalomból merítjük kérdéseinket, de előfordulhat, hogy a kérdező és a válaszadó különböző megoldásra gondol. Ha megalapozottnak tartjuk a változatot, akkor természetesen elfogadjuk.
Egyik kedvenc saját fejlesztésű feladatunk, amikor egy tanulmányból vagy néprajzi forrásból kiválasztunk egy érdekes, humorosan hangzó, a versenyzők számára többnyire ismeretlen mondatot, amely valójában egy fontos néprajzi jelenséget fed. A csapatoknak kell kifejteni ezzel kapcsolatos kreatív magyarázatukat. A találékony választ pontokkal jutalmazzuk, aki pedig néprajzilag hiteles érvvel is szolgál, az természetesen pluszpontot érdemel. Egy példát is említek. Andrásfalvy Bertalan ártéri kutatásai nyomán született a kérdés: „Az 1775-ös összeírás alapján Tolna-megyében 216 fok volt.” A csapatok igencsak gondolkodóba estek, majd jobbnál jobb válaszok születtek, de volt, aki pontosan tudta, hogy mi áll a háttérben – mondta el Németh Nóra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás