2025. április 7., hétfő

Natúrkozmetika, gyertyaöntés és gyöngyfűzés

A Szakkör program szenttamási műhelymunkáiról Robotka Angélát kérdeztük

A Szakkör program fő célja közösségben alkotni. A Nemzeti Művelődési Intézet támogatta projektum vajdasági koordinátora a magyarkanizsai Felnőttképzők Regionális Hálózata. Szenttamáson két civil szervezet, a Kézimunka-kedvelők Egyesülete és a Vajdasági Népek és Nemzetiségek Egyesülete már korábban is bekapcsolódott a tanfolyamokba. Az ötfős csapatok munkájához biztosítottak az anyagok és az eszközök.
− Az anyagért és az eszközökért Kanizsára kell elmenni, utána a munkafolyamat a kapott videóanyag megtekintésével kezdődik. A megadott határidőre elkészített munkákat egyhetes kiállítás keretében mutatjuk be, amivel igazoljuk, hogy megvalósult a projekt. Utána az elkészített tárgyak itt maradnak, az eszközöket pedig visszavisszük. Szakkörönként 20-20 alkalmi foglalkozást tartunk, ötfős csapatokat alakítottunk. Ebben az idényben a natúrkozmetikumokat, a gyertyaöntést és a gyöngyfűzést választottuk – mondta Robotka Angéla, a hagyományápoló klub elnök asszonya.

A natúrkozmetikusok csapata ezúttal szappant készített (Fotó: Paraczky László)

A natúrkozmetikusok csapata ezúttal szappant készített (Fotó: Paraczky László)

A munkához szükséges anyag októberben érkezett meg Szenttamásra, a csoportok pedig hetente egyszer találkoznak és tartanak foglalkozásokat. A munka május közepéig tart, a kiállításra pedig júniusban kerül sor.
− A natúrkozmetikával első alkalommal foglalkozunk, nagy iránta az érdeklődés. Sajnos nem kaptunk sok alapanyagot, így csak öt személy kapcsolódott be a munkába. Ez a téma nagy odafigyelést igényel, mert nem mindennapi anyagokkal (illóolaj, olívaolaj, desztillált víz stb.) dolgozunk. Kaptunk hőálló edényeket, melegítőt, amellyel felolvasztjuk az alapanyagokat. Precíz munkára van szükség, a higiéniára különösen ügyelni kell. Ajakápoló, fürdőbomba, szúnyog- és kullancsriasztó balzsam és egyebek készülnek, ezek nem allergén termékek. A gyertyaöntéshez kaptunk kicsit több anyagot, ezért nem korlátoztuk szigorúan a létszámot, vagyis ezzel többen foglalkoznak. Tavaly már tartottunk ilyent szakkört, van benne tapasztalatunk, ezért az előlátottakon kívül szebb és több dolog készül. További formákat vásároltunk, többféle gyertya készítéséhez. Munka közben gondoltunk a hamarosan sorra kerülő húsvéti műhelymunkára, amely keretében a gyerekekkel húsvéti motívumú gyertyákat öntünk. A gyöngyfűzést minden évben megtartjuk, hiszen mindenki szeretni az ékszereket. Ez kicsit nehezebb, nagyobb odafigyelést, jó látást és biztos kezet igénylő munka, amely sokkal időigényesebb, mint például a viasz felolvasztása és formába öntése, vagy egy ajakápoló kikeverése – sorolta Robotka Angéla. 

A klub kézimunkázó asszonyainak szakkörös csapata különböző formájú gyertyákat készített (Fotó: Paraczky László)

A klub kézimunkázó asszonyainak szakkörös csapata különböző formájú gyertyákat készített (Fotó: Paraczky László)

Hozzátette, örül, hogy mindazok, akik bekapcsolódtak a szakkörökbe, örömmel és rendszeresen jelen vannak a foglalkozásokon. A gyertyaöntést befejezték, már csak a címkézés maradt, a natúrkozmetikum-készítésnek pedig a felénél tartanak, és a gyöngyfűzésnél is megoldásra vár néhány feladat.

Elkészültek a karkötők (Fotó: Paraczky László)

Elkészültek a karkötők (Fotó: Paraczky László)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A hozzávalók és az eszközök megvannak, jókedvből sincs hiány (Fotó: Paraczky László)