Idén, június 10-én, Torontálvásárhely adott otthont a Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek 33. Szemléjének, amely során nyolc magyar művelődési egyesület tizenkilenc műsorszámmal mutatkozott be. A késő délutáni programot egy fontos tanácskozás előzte meg, amikor is a dél-bánáti magyar művelődési egyesületek képviselői beszámoltak az elmúlt évben megvalósított programjaikról, valamint további terveikről, esetleg ötleteikről szóltak néhány szót.
Sándoregyházán főként bukovinai származású székely magyarok és bolgárok élnek a később odatelepedett szerb és más nemzetiségekkel együtt. A településen a Moša Pijade Általános Iskolában már több mint húsz éve nincs magyar nyelvű oktatás, csak anyanyelvápolás, de azért az idősek mellett gyermekek is tagjai a Bonnáz Sándor Magyar Művelődési Egyesületnek, amely 2001-ben alakult.
Ami az egyesület tavalyi munkáját illetti, Cvetanović Katalin titkár elmesélte, hogy rendezvényeik megszervezésében és lebonyolításában nagyon sok segítséget és támogatást kaptak Vaskeba Hajnalkától, a dél-bánáti szórványba kerülő Petőfi-program ösztöndíjasától. A hagyományos nőnapi teadélután, a közös majálisozás és a hagyományos disznótoros nap mellett az anyanyelv világnapjáról sem feledkeznek meg.
– Minden év februárjában megemlékezünk az anyanyelv világnapjáról. A résztvevők idén februárban tizenhárom nyelven szólaltak meg, köztük mi is, magyarul – hangsúlyozta az egyesület titkára, majd kitért arra is, hogy április második felében jelentős jubileumot is megünnepeltek.
– Idén emlékeztünk meg az al-dunai székelyek letelepedésének 140. évfordulójáról. Ünnepi műsorral, kézimunka- és fotókiállítással, valamint vacsorával készültünk a vendégeinknek. Testvértelepülésünk, a tolna megyei Mőcsény is szép számban képviseltette magát – mesélte Cvetanović Katalin, majd kitért egy másik érdekes rendezvényre is, ami sok látogatót hozott a közösségi házuk tájszobájába.
– A Foto-Safari nevű program keretében, a sándoregyházi Žarko Zrenjanin Művelődési Otthon és a Dunavac fotószakcsoport szervezésében, mintegy háromszázan tértek be hozzánk fotózni. A gyermekek magyar népviseletbe öltözve várták a fényképészeket, akik mindent megörökítettek – zárta gondolatait Cvetanović Katalin.
Az egyesület már készül a szokásos nyári rendezvényeire is, a Nagyanyáink ételei és kalácsaira, és a Halász- és vadásznapokra is.