Ljubomir Simović drámájának, a XX. századi szerb drámairodalom egyik legkiemelkedőbb alkotásának magyar nyelvű ősbemutatója májusban volt az Újvidéki Színházban. S e produkcióval is zárta az évadot a társulat. Az előadás, amelyet Táborosi Margaréta rendezett, az Újvidéki Színház és az Újvidéki Művészeti Akadémia végzőseinek közreműködésével valósult meg. A darab arra keresi a választ, hogy hol a határ a színház és az élet között, hiszen a színház sokszor az életből merít, az élet pedig gyakran hasonlít egy színházra. Mindkét oldalon a céljaink eléréséért küzdünk, és igyekszünk megbirkózni az elébünk gördülő akadályokkal.
– Egy megrendítő történet a színház és a művészet szerepéről háborús időkben. Užice városában, a második világháború idején járunk. Az akasztások, a kivégzések és a polgárok megfenyítése mindennapos a megszálló német hatalom által. A helyi erők titokban ellenállást szerveznek, az éhezés és a nélkülözés beférkőzött az emberek életébe. Ebbe a bizonytalan légkörbe érkezik meg a Šopalović vándortársulat, hogy bemutassák Friedrich Schiller Haramiák című drámáját. A színészek és az užiceiek élete is megváltozik ezen a napon, visszafordíthatatlanul. Bármennyire rossz szemmel nézik a helyiek a színészek jövetelét, az ő művészetük és művészetbe vetett hitük, az alatt az egy nap alatt, amíg a városban tartózkodnak, a való életre hat és annak tart tükröt. Egyszerre félelmeteset és felemelőt – mondta a rendező.
Az Újvidéki Színház tavaly ősszel Utazunk címmel hirdette meg az évadot, hiszen az új előadások mindegyike valamilyen módon kapcsolódott az utazáshoz, az úton levéshez. Az évad első premierjét, a Benyovszky, a szabadság szerelmese című musicalt októberben mutatták be, januárban az Antigonét, májusban pedig a Šopalović-féle vándorszínházat.
Nyitókép: Marija Erdelji felvétele