Június harmadikán és negyedikén Magyarcsernye lesz a házigazdája az idei LIX. Gyöngyösbokrétának és a XLVI. Durindónak. A bánáti település első alkalommal szervezi meg a vajdasági magyarság legnagyobb néptánc és népzenei fesztiválját, ezért a helyiek jó házigazdaként szeretnének bemutatkozni.
Dr. Tóth Lászlótól, a magyarcsernyei helyi közösség tanácsának elnökétől megtudtuk, hogy az előkészületek a terveknek megfelelően zajlanak, véglegesek a rendezvény helyszínei és a kísérőrendezvényei is, valamint több faluszépítési akciót is szerveztek, ami megmozgatta a helyieket.
– Tisztában vagyunk ennek a fesztiválnak a jelentőségével, a fontosságával, és ennek rendje és módja szerint készülünk. A helyi szervezőbizottság egy nagyon jól működő, összeszokott csapat, és mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy jó házigazdái legyünk ennek a rendezvénynek. Nagyon bízom abban, hogy ez a két nap a műsorok megtekintése mellett jó alkalmat biztosít majd az ismerkedésre, a közösségépítésre és a barátkozásra is – mondta bizakodva a tanácselnök.
Az elmúlt napokban Magyarcsernyére látogatott Brezovszki Roland is, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Gyöngyösbokrétával és Durindóval megbízott szakmunkatársa, hogy a helyieket buzdítsa.
– A szövetség feladata, hogy segítse, útmutatást adjon a fesztiváltanáccsal együtt. Minden helyszín egyedi, mert mindegyik közösség, amelyik befogadja ezt a rendezvényt, hozzáteszi önmagát is, és ettől lesz az egész fesztivál mindannyiunké, illetve ettől lesz a közösségé – hangsúlyozta a VMMSZ szakmunkatársa, és hozzátette, hogy a Gyöngyösbokrétának majdnem kilencszáz, a Durindónak pedig ezerháromszáz fellépője lesz.
Az Ady Endre Művelődési Egyesületben gazdag és szerteágazó munka folyik. Az óvodásoktól kezdve, az általános iskolásokon, a középiskolásokon és az egyetemistákon át, a felnőtt, illetve az idősebb generációkból is vannak aktív tagjaik. A fesztiválok ideje alatt az összes csoport bemutatkozik, így mindenki elszántan készül.
– Felemelő érzés számunkra, és nagyon örülünk a fesztiváltanács pozitív döntésének, hogy itt, Magyarcsernyén, először rendezhetjük meg ezt a két nagy múltú rendezvényt – mondta Hódi Judit, az Ady Endre Művelődési Egyesület elnöke, majd kiemelte, hogy számukra ez az ünnep kettős ünnep, mivel egyesületük fennállásának hetvenötödik évfordulóját is idén ünneplik.
A szombati Gyöngyösbokrétán a magyarcsernyei Tulipán tánccsoport bodrogközi táncokkal nyitja meg a szemlét. Koreográfusuk Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs. A Cseszák házaspár már kilenc éve jár Magyarcsernyére néptáncot tanítani. Balázs elmondta, hogy az eltelt kilenc évben szaporodott a gyermekek létszáma az egyesületen belül, és akiket akkoriban elkezdtek táncolni tanítani, mára már felnőttek, középiskolások és egyetemisták lettek.
– Sokan vidéken, nagyobb városokban sőt külföldön tanulnak, de a Gyöngyösbokrétára sikerült megmozgatnunk ezt a csapatot. Nagyon lelkesen készülnek és próbálnak, ugyanis nagyon fontosnak tartják, hogy képviselhetik településüket. Ez a csapat nagyon szeret táncolni, az elszántságukkal és a tenni akarásukkal a fiatalabb táncosoknak is példát mutatnak, aminek hatására ők is jobban igyekeznek. Ez a tény őket is arra ösztönzi, hogy minél tovább táncoljanak – hangsúlyozta Cseszák Balázs.
A vasárnapi Durindót a magyarcsernyei Őszirózsa asszonykórus bánáti lakodalmas dalokkal nyitja meg. Felkészítőjük a muzslyai Rontó Márta, akinek szívügye a bánáti kórusok helyzete, megmaradása.
– A felkészülést már a tél folyamán elkezdtük, és hiszem azt, hogy ez meg is látszik a munkánkon. Nagyon szeretek ide jönni, mert egy nagyon jó csapat jött össze, a próbákon pedig nagyon jó hangulat alakult ki – mesélte Rontó Márta.
Az előkészületek a végéhez közelednek, a szervezők mintegy kétszáz aktivista megmozgatásával készülnek a hétvégére.
Nyitókép: A Tulipán néptánccsoportnak tart eligazítást Cseszák Balázs (Vidács Hajnalka felvétele)