A magyar kultúra napja alkalmából a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központban szerdán a hímző szakosztály anyagából nyílt kiállítás. A rendezvényen a résztvevők Tóth Dániel színművész előadásában meghallhatták a Himnuszt, majd dr. Szőke Anna néprajzkutató mélyebb betekintést nyújtott a hímzés történetébe és motívumvilágába.
Dr. Szőke Anna elmondta, hogy a hímzés nem számított a magyar kultúrkörben művészetnek, és évszázadokba telt, mire elfogadták, mert ez a paraszti kultúra hagyománya volt. Kiemelte, hogy a kézimunkacsoportoknak hiteles forrásból kell meríteniük, ami az 1800-as évek táján vált fontossá, ugyanis akkor kezdtek odafigyelni tájegységenként a különböző hímzésmintákra.
– A polgári hímzés az úri családokra volt jellemző: a gránátalma, a rózsa, a virágcsokor lettek a jellegzetes díszítőelemek. Bácskertes, Doroszló, Gombos környéke gazdag volt, mivel a Dunán keresztül kereskedtek. Nagy vagyonuk volt, a kalocsai hímzés őrzi a délvidéki gazdag hímzés tradícióit. Dél-Alföldön jellemző a sokrétűség, mert több helyről érkeztünk, és ki mit hozott magával, azzal dolgozott. A paraszti kultúra ragaszkodik a fehér színhez. Mi, akik a Délvidék belsejében élünk, szerény, szegény emberek voltunk, így hűek maradtunk az egyszerű fehér hímzéshez. Emellett a lyukhímzés, a matyó hímzés, a székelyhímzés is jelentős szerepet kapott a magyar hímzés történetében. Bár a régi időkben fehér gyolcsra vagy lenvászonra hímeztek, ma már széles választék tárul elénk az alapanyagok terén is, amit a szakosztály tagjai is használnak a munkáikhoz – taglalta lapunknak a néprajzkutató.
Mint Fenyvesi Margit, a Népkör népi hímzés szakkörének vezetője kifejtette, e kiállítás méltó a magyar kultúra napja megünnepléséhez, mert az anyag kiválóan tükrözi a magyar népi kultúra értékeit és hagyományait.
– A rendezvényen a Kárpát-medence hagyományos öltésvilágával és motívumaival ismerkedhetnek meg az idelátogatók. Ez egy átfogó kiállítás, ahol az elmúlt év díjazott, zsűrizett munkáit mutatjuk be. A Hagyományok Házában minősített darabok, valamint különböző nemzetközi és országos kiállításokon díjazott munkák is helyet kaptak a kiállításon – tette hozzá a csoport vezetője.
A látogatók lakástextileket, viseleteket, párnákat, függönyöket és terítőket csodálhatnak meg, különböző formákban, méretekben és színekben.
Nyitókép: Kolovity Edina felvétele