2025. április 22., kedd

Előadások a vers és a vígjáték jegyében

A XXIII. VMASZT-on így telt a költészet napja
Kormányeltörésben

Kormányeltörésben

A hétfői és a keddi szünetnap után a Találkozó színpadát és nézőterét ismét birtokukba vették a nézők és a szereplők. A szerdai napot a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület Jáccunk Truppja nyitotta. A fiatalokból álló csoport ilyen formában először lépett színpadra. László Sándor, az Újvidéki Művészeti Akadémia színész szakának mesterségtanára vezeti a temerini csapatot. A zsűrinek nem volt könnyű dolga a nagy tapasztalattal rendelkező pedagógus munkájának értékelésében. A fiatalok Domonkos István Kormányeltörésben c. verséből készítettek performance-ot. Nagyon nehéz megfogalmazni és megragadni azt, hogy mi köze van a versnek a színházi, színpadi formákhoz. Ez nagy kihívás, mert nagyon nehezen megfogható. A zsűri szerint a költészet napján különösen jó volt, hogy egy olyan témával foglalkozhattak, hogy mit keres a vers a színpadon, és a színrevitelnek milyen szempontjai lehetnek. Egy verset évtizedek óta mondó hivatásos színésznek is meggyűlik a baja azzal, hogy ezt a töredéknyelven megírt költeményt elmondja érthetően. S ebben a performance-ban még mozgás és helyzet is volt. A temeriniek nagy fába vágták a fejszéjüket.

Számos remek rendezői megoldást láthattunk, szép szimbólumrendszere volt az előadásnak. S bár gyakran érződtek rajta a színésztréninges gyakorlatok, ez mégis szükségszerű volt ahhoz, hogy az újonnan összekovácsolódott csapatnak a későbbiekben elég legyen maga a tekintet ahhoz, hogy a „színház megtörténjen”. A Találkozó szakmai zsűrije egyhangúlag mondta ki azt, hogy a csapat jó kezekben van.

Az 5. versenynap késő délutánján a szajáni Ady Endre Művelődési Egyesület Drámai Csoportja a tavalyihoz hasonlóan két előadással érkezett; egy fergeteges vígjátékkal, Ray Cooney méltán híres Páratlan páros c. bohózatával, és egy pajzán népi komédiával, a Lopótök, avagy a Mari nem olyan című előadással. Kevés társulat mondhatja el azt magáról, hogy azért készít(het) két előadást párhuzamosan, mert egybe nem fér bele minden társulattag. Márpedig Szajánban évek óta ez történik. A társulat minden évben közönségbarát szövegeket választ, olyan témákról szólnak, ami az embereket is érdekli. A zsűri a Páratlan páros c. darabot értékelte hosszabban, melyben kiemelték, hogy jók voltak a jelenetek ritmusváltásai, a kavalkád, sok jeleneten nem a begyakoroltság, hanem a spontaneitás látszódott.Belejöttek a tempó ritmusába, úrrá lettek rajta, dübörgött az előadás, és nagyon látványos volt. Különösen jó ötletnek tartották, hogy a jelmezek és a díszlet is egy mai, panelbe helyezett páratlan párost mutatott be, nem egy gazdag közeget, ahogyan az eredeti darabban az írva van, így működött jól, világos volt és őszinte.

Magyar ember Magyar Szót érdemel