Az Újvidéki Színház fennállásának ötvenedik évfordulója alkalmából három szerző – dr. Góli Kornélia, Zoran Maksimović és Vladimir Kopicl – két különálló kötetet írt a színház történetéről, magyar és szerb nyelven. Ezeket a könyveket október 25-én, pénteken, 18 órakor mutatják be az Újvidéki Színház előcsarnokában – közli a 021.rs portál.
Dr. Góli Kornélia: Legyen színház! – Az Újvidéki Színház fél évszázada
Dr. Góli Kornélia egy rendkívüli adatgyűjteményt alkotott, amely a színház történetét dolgozza fel. A kötet hosszú interjúkat tartalmaz – ahogy a szerző az előszóban megjegyzi: „Egyre kevesebbet beszélgetünk” –, emlékeket, és a megtalált kéziratok is találhatók benne. A folyamatosan változó színházi esztétikáról a színház alkotói beszélgetnek a szerzővel, aki maga is aktív résztvevője volt ennek az időszaknak. A Legyen színház! egy elbeszélt, tapintható történet, egy élő emlékmű, amely öt évtized színházi alkotásainak állít emléket.
Zoran Maksimović és Vladimir Kopicl: Pola veka Novosadskog pozorišta
A szerb nyelvű kiadvány két nézőpontból közelíti meg a Újvidéki Színház történetét. Az első rész, amelyet Zoran Maksimović – színháztörténész, a Vajdasági Színházi Múzeum igazgatója – írt, a színház ötvenéves múltjának tényeit, neveit és a címeket kutatja, hogy átfogó képet adjon a történtekről.
A második rész, amelyet Vladimir Kopicl – költő, esszéíró és kritikus – jegyez, sokkal szabadabban közelíti meg a témát. Kopicl, aki évek óta figyelemmel kísérte a Újvidéki Színház működését, esszé formájában rögzíti megfigyeléseit. Az adatok és a személyes percepciók egy egységes monográfiában fonódnak össze, olyan előadások kapcsán, mint a Macskajáték vagy a Volt egyszer egy Újvidéken.
Az esemény nyitott a nyilvánosság számára, és érdeklődők széles körét várják.
Nyitókép: Forrás: Magyar Szó archívum