2024. szeptember 3., kedd

„Cika ide párom”

Óbecsén továbbképzést szerveztek óvodapedagógusok részére

Az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör kiváló együttműködést folytat a községben lévő óvodákkal, ahol magyar nyelvű oktatás-nevelés is folyik. Az óvónők a gyermekek magyar identitásmegőrzésén is munkálkodnak, próbálják a gyermekeknek átadni hagyományainkat, kultúránkat. Ezért is szerveztek a Petőfi kultúrkörben „Cika ide párom” címmel képzést, melyen 21 óvónő vett részt.

– A célunk ezzel a képzéssel az volt, hogy az óvónők hiteles néphagyományokat és népszokásokat sajátítsanak el, így ezt a jövő nemzedékeknek átadva a néphagyományaink nem vesznek ki, nem tűnnek el. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával ezt sikerült is megvalósítanunk – mondta Nagy Klára, a kultúrkör titkára.

A képzés folyamán népi gyermekjátékok, illetve népdalok és népszokások kerültek bemutatásra. Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs a gyermekjátékokból a somogyi népi gyermekjátékokat emelte ki. Elmondásuk szerint azért esett a választásuk Somogyra, mert gazdag szokásokban, és bő a játékkincse, illetve elég közel áll az itteni tájegység jellegzetességeihez, mégis kicsit különálló, hisz innen került elő a pávadallam, és itt maradt meg a dallamokban a semleges terc is.

– Felhívtuk az óvónők figyelmét arra, hogy milyen korosztálynak milyen játéktípusok taníthatók jól, és arról is beszéltünk, hogy melyek az igazi népi játékok, és hol, hogy ismerjük fel őket. Az előadás nagy része a játékok ismertetésével, tanításával telt. Az óvónők nagy érdeklődéssel fogadták az előadást, és aktívan részt vettek az érdekes és mozgalmas játékokban. Reményüket fejezték ki, hogy a sorozatnak lesz még folytatása, ők maguk viszont szeretnének tánctanításon is részt venni.

Kisimre Szerda Anna a jeles napokról, ünnepi szokásokról tartott előadást a képzésen.

– A tanév ideje szerint haladva, szeptembertől augusztusig, azokra a jeles napokra, ünnepi szokásokra és társas munkákra koncentráltam, amelyekhez énekes vagy csak szöveges köszöntők, játékok vagy alakoskodások tartoznak. Mivel a szokásdalok java része szerkezetileg hasonlít a játékdalokhoz, így ezeket a dalokat könnyen elsajátíthatják az óvodás korú gyerekek, de külön odafigyeléssel válogattam a tanítandó dallamokat. Sok minden már ismerős volt az óvónőknek a szokásokról, de sikerült néhány kérdéses dolgot is letisztáznunk. Örültek a sok új dalnak, amelyeket megtanultak énekelni, és amelyeket nyomtatott formában is elkaptak, mert felhasználhatják a tanítás során. Azt gondolom, már akkor megérte ez a képzés, ha évente 4-5 szokást ismertetnek meg tanítványaikkal.