A tornyosi Kecskeméti Dávid neve biztosan ismerősen cseng a piacra járók körében, hiszen hosszú évek óta értékesít virágokat és egyéb dísznövényeket. Gyerekkora óta szorgosan dolgozik a családi kertészetben, ahol először palántaneveléssel foglalkozott, ma azonban már a munkafolyamat minden egyes pillanatából kiveszi a részét. A kertészetet édesanyja alapította egykor, mindössze egyetlen fóliasátorral, jelenleg pedig már ott tartanak, hogy mintegy 500–1000 fajta növénnyel foglalkoznak évente. Kecskeméti Dávid elmondta, hogy a dísznövényeket egy kisebb talpfűtéses üvegházban, egy fűtött fóliasátorban és több hideg fóliasátorban nevelik, majd hozzátette, hogy a munka javát édesapjával ketten végzik, év közben azonban többször is besegítenek nekik a szezonmunkások.

Kecskeméti Dávid a virágok bűvöletében éli mindennapjait (Gergely Árpád felvétele)
– A növény szaporítása és eladása az én reszortom, a többit a tata intézi, ám ha kell, akkor sokszor besegít nekem is. A téli időszakot leszámítva alkalmazunk plusz munkaerőt is, akik egész évben besegítenek. Az elmúlt téli időszak volt kivételesen olyan, hogy szinte végig jöttek dolgozni az asszonyok. Jól működő, 4–5 főből álló asszonycsapatot sikerült összeállítanunk, akik már nagyon értik a dolgukat. Ültetnek, gazolnak és csinálják, amit csak kell. Idén az eső miatt rengeteg a gaz, ami sok pluszmunkát jelent számunkra. Mi a kertészetben nagyon ritkán tápozzuk a növényeket, inkább a talajba keverünk olyan anyagokat, amelyektől tartósabb lesz a tápanyagellátás. Ez gazdaságosabb és a vásárlók visszajelzései alapján is könnyebb ezzel bánni, mint a felfújt tőzeges földdel. Félreértés ne essék, mi is használunk tőzeget, de a földbe keverünk trágyát és feketeföldet is, illetve sok egyéb olyan dolgot, amelyek elengedhetetlenek a növények fejlődéséhez – magyarázta Kecskeméti Dávid.
A fiatal kertész rámutatott arra, hogy a piacuk fő részét a petúnia, a begónia, a muskátli, a kakastaréj, a kerti gerbera, a verbéna, a krizantém és az árvácska képezi, ezek mellett azonban még számtalan egyéb fajtát is kínálnak a vásárlóiknak a heti piacokon, Magyarkanizsán, Zentán és Topolyán, illetve a topolyai és zentai vásárban. Kiemelte, hogy jelenleg megközelítőleg 10 ezer virág van náluk a földben, amit folyamatosan gondozni és nevelni kell, illetve el is kell adni.
– Az ünnepekre mindig külön készülünk, és a március 8. a szezonindító ünnep számunkra. Február végétől egészen november végéig folyamatosan járjuk a piacokat és áruljuk a virágokat, a kerti munka viszont sohasem áll meg. Ebben a szakmában nincs szabadság, a növényeknek mindig kell a törődés. Természetesen azért mi is eljutunk nyaralni vagy kirándulni, de csakis úgy, hogy mindig van, aki helyettesít bennünket a kertben, hiszen mégiscsak egy kertészetről beszélünk, ahol a növényeknek mindig van valami bajuk. Ha sokáig sötét van, akkor azért jönnek elő a problémák, ha pedig hetekig hőség és napsütés uralkodik, akkor azért. A legtöbb esetben magról neveljük ki a palántákat, de nemrég például vettünk palántákat is, amelyekkel azonnal problémákba is ütköztünk. Sajnos nem olyan palántához jutottunk hozzá, amilyeneket be szerettünk szerezni, így több napnyi munkát arra kellett fordítanunk, hogy kiküszöböljük a hibákat. A palántákat kizárólag abban az esetben szoktuk értékesíteni, ha többletünk van belőlük, máskülönben elültetjük őket mi magunk – fogalmazott a kertész, aki hozzátette, hogy az évek során sok időt szánt az úgynevezett hobbi kertészetére is, ahol különböző ritka és kevésbé ritka növényeket nevel.
– Az erős paprikákkal már régóta foglalkozom, nagy szenvedéllyel nevelem őket, emellett nagy hangsúlyt fektetek a banánokra is. Banánból például több mint 15 fajtám van, emellett könnyező pálmákat is tartok. Ezekből a tarkák egészen ritkák, némelyikből egész Szerbiában csak nálam lelhető fel néhány példány, ugyanakkor vélhetően Magyarországon is csak 1–2 darab található belőlük. A kisebb részük Ázsiából érkezik, a nagyobb részük pedig főleg Európából, mag formájában. Vajdaságban egészen nagy igény mutatkozik ezek iránt a növények iránt, egészen addig, amíg ki ne mondom az árukat. A tarka könnyező pálma ára megközelítőleg háromszáz euró, és ez sok embert eltántorít. Piacra ritkán viszem őket, inkább az interneten igyekszem értékesíteni. A könnyező pálmák folyamatosan nőnek, és májustól egészen októberig kint lehet őket tartani a szabadban. Ha már az extrább növényeknél tartunk, akkor elmondhatom, hogy vízinövényekkel is foglalkozom. Kerti tavakba nevelek tavirózsákat, japán zsurlót, vízijácintot és salátát. Hatféle színben van tavirózsa, de szeretnék még több színűt beszerezni. A tavirózsákat leginkább vásárokban értékesítem, és teknőstől viszem őket eladni. Itthon sem tóban tartom, hanem több, 50 literes edényben. Igazi mini tavak, amiknek az az előnye, hogy nem kell egy rendes tóba belemászni, ha ki akarom szedni a növényt a vízből, valamint gyökeret is csak a vödör aljáig tud ereszteni, ráadásul így jóval könnyebb szállítani is. Miután az igazi kerti tóba kerülnek, néhány nap alatt a tó aljáig eresztik a gyökerüket, nagyon gyorsan nőnek. A mocsári növényekhez kapcsolódnak az Ádámok és Évák is, ezekből is van itthon, valamint pálmákkal is foglalkozom. Magról neveltem olyan pálmákat, amelyek 25 fok alatt már fáznak. Jelenleg tesztelem őket, hogy hogyan bírják a vajdasági környezetet. Sok fajta növénnyel kísérletezek, aztán ha megmaradnak, akkor bekerülnek a kínálatba. Fontos a változatos kínálat, mivel a vevők sokszor megunják a régi, megszokott növényeket vagy virágokat, és valami újra vágynak. Jelenleg is három fajta pálma van a kertben és kettőn már látszik, hogy jól viselte a telet, a harmadik azonban még kétséges – mesélte Kecskeméti Dávid.

Több száz virágfajtát nevel a Kecskeméti család (Gergely Árpád felvétele)
A kertész felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi években Vajdaságban is sokat változott az éghajlat, a nagy, téli mínuszok már eltűntek, helyettük inkább a sötétebb és csapadékosabb időjárás dominál.
– Egyre inkább haladunk a mediterrán időjárás felé, és nekünk, kertészeknek is alkalmazkodunk kell ezekhez a körülményekhez. Például a pálmák jól bírják a szárazságot, de azért a nyári melegben érdemes őket is meglocsolni. Ha nem öntözzük őket, akkor nem fejlődnek a kellő ütemben. Ami a banánokat illeti, némelyeket kint lehet hagyni télire is, csak be kell őket takarni. Nyáron nagyon vízigényesek, akár napi 50 liter vizet is felszívnak, télen pedig sok fényre van szükségük, ami valljuk be, itt, Vajdaságban nem sok van. A nyári időszakban a banán levele könnyen megég a száraz levegőtől, szóval igen érzékeny növényről van szó, ami nagy odafigyelést, sok gondoskodást igényel. Pár évvel ezelőtt termett először a banán, és a család nőtagjai azt mondták, hogy finom. Cserépben árulom őket, és az áruk 30 eurótól indul. Nagyon gyorsan képesek nőni, két hónap alatt elérhetik akár a háromméteres magasságot is. Egy különleges, vaníliafagylalt ízű, kék banánom is van, ami jelenleg éppen érik. A Blue Java banán kékes színe a fehér fénynél látszik igazán, de ugyanúgy sárgára érik, mint a többi banánfajta. Állítólag a krémesebb kategóriába tartozik és ízre némi vaníliafagyi-beütése van. Kíváncsian várom, hogy megérjen, biztosan megkóstoljuk majd. Ezekről a banánokról tudni kell, hogy kisebb a termésük, mint azoké, amiket a boltban árulnak. Vajdaságban inkább a dísznövény kategóriába tartoznak, termelésre nem éri meg őket tartani, mivel közel négy és fél év alatt hozták az első termésüket. Egyszerűen nem kifizetődő termelési szempontból nevelni őket. Márciusban adtam el az első kék banánt, így ez a növény jelenleg két helyen található meg Vajdaságban. A nyár elején, amikor vettem, egy cipősdobozban elfért, utána fél év alatt kétszer kellett visszavágni, hogy beférjen a 3,5 méter magas fóliába. A banánokra jellemző, hogy a napfényes időszakban megfelelő ellátás mellett nagyon gyorsan hatalmasra nőnek. A törpe banánok nagyjából 3–3,5 méter maximális magasságot érnek el, ezért szoba-banánoknak is nevezik őket, és nagyon jól megvannak bent, a házban is – fejtette ki a kertész.
Kecskeméti Dávid elmondta, szakmáját tekintve valóban kertész a végzettsége, és úgy hozta az élet, hogy valóban azzal is foglalkozik, ám koránt sem az iskola miatt vágott bele a növénytermesztésbe. Hozzátette, hogy igyekszik folyamatosan képezni magát, ami sok olvasást követel meg tőle.
– Az olvasás régebben nem tartozott a kedvenc elfoglaltságaim közé, ez azonban mára már teljesen megváltozott. Folyamatosan igyekszem fejleszteni magam és rengeteget utána olvasok a szakmai dolgoknak. Úgy gondolom, hogy mindig kell időt szánni magunkra és a tanulásra. A kertészet fejleszthetősége nagyon érdekel, a témával kapcsolatban napi szinten sokat olvasok. Gondolok itt a problémamegoldásra, a magasabb minőségre, vagy a nagyobb hozam elérésére. A felsőbb kategóriás növények esetében ez különösen fontos, hiszen ha időben észlelünk egy problémát, akkor a tudásunknak köszönhetően jóval könnyebben és gyorsabban reagálhatunk rá. Vajdaságban szerencsére nagy igény mutatkozik a virágok és dísznövények iránt is. A standomnál mindig akad valaki, és nem feltétlenül a forgalom szavatolja a jó piacot. Igyekszem mindenkivel értelmesen elbeszélgetni, és pontosan tudom, hogy mennyit ér nálunk egy virág. Az átlagnál ugyan egy kicsivel drágábban adjuk a növényeinket, de cserébe jobb minőséget kínálunk a vásárlóinknak, mint a versenytársaink. Az évek során rengeteg törzsvásárlót gyűjtöttünk, akik nem sajnálnak többet adni egy-egy virágért. Voltak olyan vásárlók is, akik előbb elpártoltak tőlünk, majd visszatértek hozzánk, természetesen ennek is megvan a miértje. Értelemszerűen itt is nagy a konkurencia, ahogyan más területeken is, az állandó újításokkal azonban folyamatosan fenn tudjuk tartani a vásárlók érdeklődését. Szinte nincs olyan év, hogy ne vásárolnánk új magokat, vagy új palántákat. Rengeteg tervünk van, szeretnénk kisebb-nagyobb beruházásokat is eszközölni a kertészetben. Jó lenne egy új üvegház és egy új fűtési rendszer is, az azonban, hogy ezeket sikerül-e megvalósítanunk, egyelőre még a jövő titka. A folyamatos fejlődés és újítás viszont elengedhetetlen ahhoz, hogy versenyképesek maradjunk a piacon – fogalmazott Kecskeméti Dávid.

Nyitókép: Lassan érik a banán, sok türelmet és odaadó munkát igényel (Gergely Árpád felvétele)