2024. október 6., vasárnap
FORMULA–1

Hamilton örömkönnyei

Nyilván nem lehet könnyű egy hétszeres világbajnoknak közel három évet várnia arra, hogy ismét a dobogó legtetején álljon. Így járt viszont Lewis Hamilton, aki valóban Silverstone egyeduralkodója, hiszen kilencedik alkalommal győzedelmeskedett a britek autós szentélyében, s ez abszolút rekord a Formula–1-ben, nem mellesleg élete 104. győzelmét aratta a F1-ben, s 16 különböző idényben nyert legalább egy futamot, ami szintén csúcs.

A Mercedes 39 éves pilótája a csapattársa, George Russell mögött a másodikként rajtolt, mögéjük Lando Norris (McLaren) sorolt be harmadiknak, majd Max Verstappen (Red Bull) már az első körben megelőzte a McLaren brit versenyzőjét, de a 16. körben Norris lehagyta, percekkel később pedig Oscar Piastri (McLaren) is meg tudta előzni, majd eleredt az eső, így a pálya egyes részein nedvessé vált az aszfalt, máshol azonban még teljesen száraz volt a felület.

Innentől komolyabb izgalmak következtek, előbb ugyanis Hamilton vette át a vezetést Russelltől, egy körrel később viszont Norris mindkét Mercedest lehagyta. Kisvártatva Piastri is utolérte a Mercedes két brit versenyzőjét, s mindkettőt meg tudta előzni, így a 20. körben Norris, Piastri, Hamilton, Russell volt a sorrend az első négy helyen. A 27. körben felerősödött az eső, jelentősebb mennyiségű csapadék hullott az aszfaltra, így az élmezőnyt is beleértve szinte mindenkinek a bokszba kellett hajtania kerékcserére. Verstappen elsőként, az ötödik helyről állt ki friss abroncsokért, így sokat hozott az eredetileg előtte száguldókon. A kerékcserék után Norris, Hamilton, Verstappen volt a sorrend. Az időjárási körülmények a hajrában jelentős mértékben javultak, s az újabb gumicsere Hamiltonnak jött be azzal, hogy egy körrel hamarabb állt ki, s végül ez győzelmet ért neki.

Hamilton a leintés után könnyeivel küszködve köszönte meg rádión a csapattagok munkáját, a sírást pedig csak akkor hagyta abba, amikor már kiszállt az autójából, és levette a bukósisakot. Ezután brit zászlóval a kezében köszönte meg a közönség támogatását a célegyenesnél lévő lelátónál.

A vb két hét múlva folytatódik a 39. Magyar Nagydíjjal a mogyoródi Hungaroringen.
Silverstone (52 kör, 306,198 km), a pontszerzők: 1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1:22:27,059 óra, 2. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1,465 másodperc hátrány, 3. Lando Norris (brit, McLaren) 7,547 mp h., 4. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 12,429 mp h., 5. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 47,318 mp h., 6. Nico Hülkenberg (német, Haas) 55,722 mp h., 7. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 56,569 mp h., 8. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 1:03,577 perc h., 9. Alexander Albon (thaiföldi, Williams) 1:08,387 p h., 10. Cunoda Juki (japán, RB) 1:19,303 p h.
A leggyorsabb kör: 1:28,293 perc (Sainz, 52. kör).
A vb-pontversenyek állása 12 futam után (még 12 van hátra), versenyzők: 1. Verstappen 255 pont, 2. Norris 171, 3. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 150, 4. Sainz 146, 5. Piastri 124, 6. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 118, 7. Russell 111, 8. Hamilton 110 stb. Csapatok: 1. Red Bull 373 pont, 2. Ferrari 302, 3. McLaren 295, 4. Mercedes 221 stb.

Nyitókép: Egy héttel ezelőtt Russell ölébe hullott a győzelem, de Hamilton megdolgozott érte Silverstone-ban (Fotó: Beta/AP)