2024. szeptember 1., vasárnap
ENNIVAL(L)Ó

(Lét) gyógyító, nyári finomságok

Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a magaméit írom le, remélve, hogy ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.

Amióta világ a világ, azóta jól tudjuk, fűben és fában orvosság van. Vészhelyzet esetén előszeretettel alkalmazzuk az olyan gyorsan és intenzíven ható népi gyógymódot, mint a köhögés meg a torokfájás ellenszerét a disznózsíros vagy a libazsíros ruhát, felfázásra a cickafarkfüvet, gyulladásra, ízületi húzódásra pedig a vöröshagymás vagy ecetes borogatást, illetve újabban például sebre a levendulaolajat és vizet is.

Az organikus étkek szintén lehetnek ránk gyógyító hatással. Teszem azt, a koronavírus-járvány ideje alatti hiányszituációban újra felfedezhettük magunknak nagyszüleink organikus élesztőjét, a kovászt.

Mindig nagy öröm beszélgetni a gombosi Német Bálint Eszterrel, akinek kovászkészítményei lassan, de biztosan (nem csak) a nyugat-bácskai mindennapok kulináris részei lettek. Eszter létrehozta a Vajdasági kovászolók klubja nevű Facebook-csoportot, ezáltal nem csupán az értékesítést tette könnyebbé, hanem közösséget kovácsolt a hasonló táplálkozási tanácsokra, tippekre igényt mutató emberek számára. A kovászolás mellett méztermékeket is készítettek, készítenek.

Biztos voltam benne, hogy Német Bálint Eszter speciális recepteknek sincs híján. Nagyon örülök és megtisztelő is, hogy elfogadta a felkérést, és megosztja velünk néhány EGÉSZséges, ízletes és eredeti kulináris értéket képviselő étek receptjét. Teljes terjedelemben idézem őt, hiszen a receptek mellé fontos magyarázatokat, tippeket is fűz. Kezdjük a végén, a desszerttel.

Nyári desszert

– A kedvenc nyári desszertünk receptjét osztom meg az olvasókkal. Elkészíthető egészségesebb verzióban is, és úgy is nagyon finom! Elmondom az eredeti receptet is, és mellette azt, hogyan, mivel helyettesítettem egy-egy hozzávalót.

Hozzávalók: 5 tojás, 30 dkg cukor (90 g stevia-eritrit keveréke, négyszeres édesítő), 1 dl olaj/szőlőmagolaj, 2 dl tejföl vagy görög joghurt (20 dkg kókusztejszín + kb. 60 ml növényi tej, mert sűrűnek éreztem), 1 tasak vaníliás cukor, 30 dkg rétesliszt (én kölesliszt és rizsliszt keverékével dolgoztam, ez lehetne kukoricaliszt, vagy másféle gluténmentes liszt is), 1 tasak sütőpor.

Elkészítése: Először a folyékony dolgokat összekeverem a cukorral, majd hozzáadom a lisztet. Az egészet elkeverem, hogy sűrű, de azért folyós legyen az állaga. Egy kisebb magas falú tepsit kizsírozok, beleteszem a sütőpapírt, kicsit a papírt is megzsírozom, kilisztezem, ebbe öntöm, majd simítom bele a tésztát. A tetejére most meggyet tettem, de bármilyen gyümölccsel finom. Egyszerű nyári desszert, és akár az egészségesebb verziót is el tudjuk készíteni.

Kovászos uborka vagy káposzta

– Az egyik legfinomabb, legegészségesebb nyári savanyúság a kovászos uborka vagy káposzta. Én úgy szoktam készíteni, hogy belerakom a megmosott, középen bevágott uborkákat egy üvegbe, beleöntöm a vizet, majd egy tálba mérlegen lemérem az uborkáról leöntött vizet, és literenként 20 g sót számolok a vízhez. Elkeverem a vízben a sót, majd ráöntöm az uborkára. Nálunk a kapor a hagyományos fűszere a kovászos uborkának, de lehet mással is fűszerezni.

A sóból jobb, ha jódmenteset használunk, de azt nehéz beszerezni...

Akinek van kovásza, tehet az üveg aljára 1 kanállal, így gyorsabban elindul a fermentáció, de kenyeret is szoktak a tetejére tenni, sőt, aki csak simán sós vízbe teszi, annak is sikerülni fog.

Az üveget lezárjuk, de csak lazán... néha akár meg is lehet sziszegtetni, vagy egy gumikesztyűt is húzhatunk az üveg tetejére! Ugyanígy fermentálhatunk répát, hagymát, karfiolt, káposztát is.

Ezek a hagyományos eljárással készült savanyúságok jó hatással vannak a bélflóránkra, fedezzük fel őket újra!

Tepsis-zsályás-fűszeres spékelt nyúlpecsenye

– Főételnek egy gyorsan elkészíthető és egészséges receptet hoztam. Szeretem az olyan ételeket, amelyek nem igényelnek sok törődést. A tepsis, zsályás, fűszeres spékelt nyúlpecsenye pont ilyen!

A nyúlhúst feldarabolom, sózom, ételízesítővel kicsit fűszerezem, a húsba több helyen beleszúrok, és a mélyedésekbe füstölt szalonnát és fokhagymát teszek. A tepsibe újkrumplit, batátát, bébirépákat teszek felkockázva, sózom, illetve rozmaringgal fűszerezem. Szépen melléhelyezem a húsdarabokat, majd zsályaleveleket teszek a tetejére. A zsálya, a fokhagyma és a rozmaring is nagyon hasznos gyógynövény! Majd kis vizet is lehet aláönteni, de csak keveset. Kicsit meglocsolom olívaolajjal, alufóliával lefedem a tepsit, és minimum 1,5 órát sütöm a 180–200 fokos sütőben.

Máris kedvet kaptam a főzéshez! Remélem, hogy a kedves olvasó is így érez.

Esztert illeti érte a köszönet és a dicséret!