Szombat délután ünnepelte fennállásának 100. évfordulóját a Zenta Birkózóklub. A helyi sportcsarnokban megtartott centenáriumi ülést megtisztelte jelenlétével dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Željko Trajković, a Szerb Köztársaság sportminiszterének segédminisztere, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Kormányos László, a Tartományi Sport- és Ifjúsági Titkárság segédtitkára, Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere, Molnár Róbert, a Vajdasági Birkózószövetség elnöke, Bálint Zoltán, a Vajdasági Birkózóakadémia ügyvezetője, Davor Štefanek, a Szerbiai Sportszövetség elnöke, valamint Bicók Róbert, a Zentai Sportszövetség elnöke is. Az illusztris vendégek mellett jelen voltak a Zenta Birkózóklub korábbi és jelenlegi kiválóságai, olimpikonjai, világ- és Európa-bajnokai, valamint edzői, támogatói, szimpatizánsai is.
Dr. Pásztor Bálint köszöntőbeszédében kiemelte, az utóbbi napokban is kiváltság vajdaságinak lenni, hiszen pénteken a Magyar Szó 80. születésnapját ünnepelhette a közösség, szombaton pedig a Zenta Birkózóklubot köszönthettük. Hozzátette, hogy ez már a második nagyszabású birkózóesemény volt néhány nap alatt, korábban a Vajdasági Birkózóakadémia adott otthont a Birkózókarácsony elnevezésű rendezvénynek.
– Mindez azt bizonyítja, hogy a birkózósportnak nemcsak múltja, de jelene és jövője is van Vajdaságban, s a zentai egyesületnek mindebben kiemelkedő szerep jut. Tudjuk pontosan, melyek azok a központok, ahonnan a kimagasló eredményeket várhatjuk. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a város, ahonnan érkezem, Szabadka is ezek közé tartozik, valamint Magyarkanizsa, Nagybecskerek is élen jár. A zentaiak mindig ezek közé tartoztak, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a tíz olimpikon az elmúlt közel száz évben. A helyi versenyzők nemcsak országszerte, de a nemzetközi színtéren is öregbítették városuk és közösségük hírnevét, amiért nem lehetünk elég hálásak. S ha már a száz évnél tartunk, engedjék meg, hogy egy érdekes sporttörténeti adattal példálózzak a saját sportágamból: Kassán 1924-ben rendezték az első maratont, az esemény ugyancsak idén jubilált. Ebben a tekintetben egyedülálló Európában, a világon csupán a Boston Maraton idősebb nála. Ezzel az évfordulóval a zentai birkózósport vitathatatlanul is világszínvonalúvá vált, ehhez szeretnék őszintén gratulálni és további kitartást kívánni! – mondta dr. Pásztor Bálint.
A köszöntőket követően Pék Zoltán, a Zenta Birkózóklub elnöke emlékplaketteket, emlékérmeket és köszönőleveleket adományozott az arra érdemes birkózóknak, szakembereknek, egyesületeknek és magánszemélyeknek, akik, illetve amelyek az évek során hozzájárultak az egyesület eredményes munkájához. Az olimpikonok közül posztumusz emlékérmet kapott Palkovics Ferenc, Tóth Károly és Borivoje Vukov, emlékérmet kapott Frísz Krisztián, Nemes Máté és Nemes Viktor, emlékplakettben részesült ugyanakkor Szemerédi István, Kopasz Károly, Szabó Palóc Nándor és Törtelyi József – utóbbi négy birkózó nemcsak zentaiként, hanem a Tisza-parti klub színeiben jutott ki a játékokra. A siker kovácsai, azaz a szakemberek sem maradhattak ki, sokéves edzői munkájáért a klub emlékplakettet adományozott Molnár Miklósnak és Zörgő Lászlónak.
– A birkózás története mintegy 135 évre nyúlik vissza a település történetében, a klub hivatalosan csak 1924-ben alakult meg, a jelenlegi nevét pedig 1961 óta viseli. A sportág a 80-as években virágzott igazán, történelmi sikereit is akkor érte el. Az évek során összesen 10 olimpikon került ki a klubból, néhányan ugyan nem a mi egyesületünket képviselve vettek részt a játékokon, ám sikerükhöz vitathatatlanul hozzájárultak az itt megszerzett alapok. A nevelőedzők munkájára mindig is hatalmas hangsúlyt fektetett az egyesület, szerepük az elért sikerekben vitathatatlan. Elsősorban ezeknek az eredményeknek kívántunk emléket állítani a centenáriumi üléssel – mondta a jubileum kapcsán Pék László.
Molnár Miklós több mint 70 éve tagja az egyesületnek, az évtizedek alatt alaposan kivette a részét a munkából, minden jelentős lépésnél ott dolgozott a háttérben.
– A kerek jubileumhoz elsősorban elhivatottság és összetartás kellett, az eredményekhez ezek mellett némi szakértelem. Szerencsére generációról generációra jó birkózókat neveltünk, az évek során három országos bajnoki címet nyert a csapat. Az edzősködést Nikola Vukov ismertette meg velem, a halála után mindenképp szerettem volna bizonyítani, hogy érdemes vagyok a feladatra. Később csatlakozott hozzám Zörgő László. A tanítványaink közül senkit sem emelnék ki szívesen, hiszen remek sportolókkal, de mindenekfelett többnyire nagyszerű emberekkel dolgozhattunk együtt – mondta Miki bácsi.
Zörgő László közel 40 éve tevékenykedik a klub trénereként, kollégájához hasonlóan tartózkodott egy-egy versenyző kiemelésétől, ám azt elmondta, nevelőedzőként minden világversenyt megjárt tanítványára különösen büszke volt, akár a zentai, akár másik klub színeiben érték el a nemzetközi sikereket. A Nemes fivérek ugyan felnőttpályafutásuk zömét más klubnál töltötték, soha nem titkolták, hogy különleges szálak fűzik őket a Zenta Birkózóklubhoz.
– Igaz, hogy minden felnőttérmemet a nagybecskereki Proleter színeiben szereztem, de az alapokat, a sportág szeretetét mind Zentán kaptam, ami nagyon sokat hozzátett a fejlődésemhez és a sikereimhez, Miki bácsinak és Laci bácsinak is nagyon sokat köszönhetek. Az esetleges visszatérésünk sok mindentől függ, ami a nemzetközi szereplést illeti, egyéves szünetet tartunk mindketten, ideje egy kicsit pihenni, aztán higgadtan, tiszta fejjel átgondolni a folytatást. Elkezdtem az edzői képzést, a jövőben szeretnék ezzel foglalkozni, de még képlékeny, hogy hol – nyilatkozta Nemes Máté.
A jubileumi díszülést az ifjú birkózópalánták bemutatója zárta. A népes csapatot elnézve az utánpótlás továbbra is jó kezekben van, minden adott, hogy a sokéves tradíció folytatódjon.
Nyitókép: A centenárium alkalmából a klub olimpikonjai emlékplakettet, illetve emlékérmet kaptak (Fotó: Erős Kincses Krisztina felvétele)