HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Elégedett-e az alvásával?
Általában nyugodtan alszom – 23%
Alvászavarokkal küszködöm – 23%
Többnyire felébredek hajnalban – 24%
Horkolni szoktam álmomban – 7%
Gyakran fáradtan ébredek – 17%
Rémálmok gyötörnek – 3%
Alvajáró vagyok – 3%
Szürke, esős nap van, a legtöbb ember ilyenkor nem jó szívvel hagyja el az ágyat, különösen egy rövidre sikeredett éjszaka után. Kikecmergek mégis, első utam a konyhába vezet, jöhet a kávé, majd beveszem magam a zuhany alá, s ha nyikorgósan is, csak beindul valahogy egy újabb nap. A nap folyamán azonban nyoma sincs a lendületnek, sehol a motiváció, sehol a stenk, gépies, akadozó feladatvégzés van, a fáradt indulás után kimerülten érkezek meg végül az ágyba, persze ismét jóval később, mint szerettem volna...
Feltételezem, sokakban ismerős érzéseket ébresztenek a fenti sorok, mindannyiunknak akadnak az életben hosszabb-rövidebb időszakok, amikor összecsapnak a hullámok a fejünk felett, amikor a tetemes feladatok miatt se éjjelünk, se nappalunk, de ha lehet, inkább mégis az éjszakákból csípünk le még egy kicsit. Személy szerint én ezeket az időszakokat egyre nehezebben viselem, azt azonban továbbra sem találtam ki, hogyan tudjam rácsapni a hálószoba ajtaját a hátra maradt kötelezettségekre úgy, hogy ne azon őrlődjek reggelig, ki és mikor fogja elvégezni azokat. Pontosan tudom azt is, hogy minden olyan betegség, amely végül napokra ágynak dönt, pontosan annak következménye, hogy túl hosszú ideig forogtam ebben az ördögi körben.
Többször volt alkalmam meghallgatni dr. Schwab Richard, népszerű magyarországi belgyógyász, gasztroenterológus okfejtéseit az egészséges életmóddal kapcsolatban. Amellett, hogy a témában rengeteg kérdőjelet eltörölt bennem, arra is rávilágított, hogy az egészséges életmódra nincs egy mindenki számára egységes recept. Azt viszont egyértelműen állítja, hogy a táplálkozás, a testmozgás és az alvás hármas egysége befolyásolja leginkább általános állapotunkat, ezek tükrében gondolkodhatunk el arról, milyen skálán helyezhetjük el magunkat az egészséges életmód tekintetében.
Az alvásról régóta köztudott, hogy testünk és agyunk megújulása miatt létfontosságú. Modern életmódunk viszont egyre több alvászavar kialakulásához vezetett, ma már közel százféle alvászavar létezik. Dr. Purebl György, a Semmelweis Egyetem kutatója is felhívja a figyelmet az alváshiány és több, népbetegségként is számon tartott egészségügyi probléma összefüggésére. Az alvás ugyanis hatással van az immun- és az idegrendszer működésére, befolyásolja a gondolkodást, a stressztűrő képességet és az anyagcsere működését is. A három alvásciklus közül a mélyalvás került a modern életmóddal leginkább veszélybe. Ebben az alvási szakaszban szervezetünk egy nagy regenerációs programot „futtat”, ilyenkor szabadul meg a méreganyagoktól. Minősége leginkább az éjfél előtti órákban tud megvalósulni, hajnal felé közeledve ugyanis egyre rövidül a mélyalvásos fázis. Egy beszélgetésben dr. Purebl György rámutat az alvászavarok kialakulásának civilizációs vonatkozásaira, konkrétan az elektromosság feltalálását említve fordulópontként ebben a tekintetben. Röpke kétszáz évvel ezelőttig ugyanis az ember a nap járásának ritmusához alkalmazkodott, alvásunk azonban egyre inkább az éjszakába tolódott az elektromos világítás megjelenése és elterjedése miatt. A szakember az elektromos eszközeink mobilitását is negatív tényezőnek tekinti, nem is annyira a sokat emlegetett kék fény zavarkeltő hatása, hanem az olyan tartalomfogyasztás miatt, amely ahelyett, hogy nyugtatná, felpörgeti az agyat, és éppen a mélyalvásban fellépő zavarok kialakulásához is vezethet. Talán említeni sem kell, milyen mértékű negatív hatással van mindez a gyermekek fejlődésére, hiszen azon túl, hogy a mai modern életritmushoz igazodva időben is egyre kitolódik az alvásuk, nem ritkán engedélyezzük számukra a tévé, laptop, okostelefon ágybacipelését is.
Dr. Schwab Richard szerint az alvásra szánt órákból sem szabad engednünk. Szerinte az egészséges középút egy felnőtt ember esetében minimum hat óra. Ha hosszú távon ennél kevesebbet alszunk, egész biztosan elindulnak szervezetünkben olyan gyulladásos folyamatok, amelyek komoly, életünket is veszélyeztető betegségek kialakulásához vezethetnek.
Mindezek tudatában egyre inkább az a meggyőződésem, hogy őseink gyűjtögető, vadászó életmódjához visszakanyarodva tudnánk a legnagyobb fejlődést felmutatni az élet minden területén.

Nyitókép: Pixabay