A Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium környezetvédelmi csapata létrehozta az iskola saját komposztálóját, aminek köszönhetően mostantól helyben tudják újrahasznosítani a szerves hulladékot. Domány Szilveszter, a gimnázium tanára, a környezetvédelmi csoport vezetője lapunknak elmondta, hogy a csoport három évvel ezelőtt alakult meg, azóta több sikeres projektet is maguk mögött tudhatnak.
– Készítettünk madárodút, ami az egyik legnagyobb barkácsolós akciónk volt. Már egy ideje szelektíven gyűjtjük a hulladékot az iskolában, és régi nagy vágyunk volt, hogy ez a komposztáló is létrejöjjön, de váratott magára. Szerveztünk kerékpártúrákat, biotermelőnél megnéztük, hogyan folyik a termelés, szemétszedési akciókat is tartottunk. A kollégiumban szatyorkölcsönző is van. Jelenleg három-négy diák vesz részt aktívan a munkában, ami nem sok. Az ideális az lenne, ha minden osztályból lenne egy-két tagja a környezetvédelmi csapatnak, de ez nem kötelező, és nem is várható el a gyerekektől, hogy magukra erőszakolják ezt az ügyet. A célunk a szemléletformálás, illetve az, hogy a diákok is érezzék, hogy van beleszólásuk a dolgokba, tudnak hatni a környezetükre.
Hozzátette, hogy a tanárok között is vannak, akik számára fontos a környezetvédelem, közülük jelezte valaki, hogy az Arator kézműves sörfőzde szívesen adna alapanyagot, elsősorban palettákat.
– Ezután néhány kollégával összejöttünk, előkészítettük ezeket a palettákat, majd az iskola hozzájárulásával megvettük hozzá a csavarokat, illetve a hálót, ami arra szolgál, hogy távol tartsa a rágcsálókat. Szerencsére az iskola nagyon támogató ebben az ügyben.
A szerves hulladék újrahasznosításának ügye természetesen nem állhat meg ott, hogy elkészül a komposztáló: ezt valamivel meg kell tölteni, majd az összegyűlt komposztot valamire föl kell használni. Domány Szilveszter erről elmondta, hogy folyamatban van négy komposzttároló szemetes beszerzése, amelyeket az épületen belül fognak elhelyezni: a kollégiumban, a tanári folyosón, a tanáriban és a konyhában. Az itt összegyűlt szerves hulladékot ürítik majd az udvaron álló komposztálóba, ahol egy idő után tápanyagban gazdag komposzttá alakul át.
– Ez egy hosszabb folyamat, legalább egy év, mire abból lesz valami használható. Az a terv, hogy magaságyásokat készítünk, ahova teafüveket meg fűszernövényeket ültetünk. Ezeket majd akár a diákok is használhatják. Lesz például menta, citromfű, ezekből bármikor lecsíphetnek pár levelet, és teát főzhetnek belőle a kollégiumban. A cél az, hogy hasznos legyen, de közben ne legyen vele túl sok macera, hiszen elég leterheltek vagyunk, nem sok időnk jut a kertészkedésre, ezért olyan növényeket ültetünk, amivel aztán nem kell túl sokat foglalkozni.

Nyitókép: A komposztáló a környezetvédelmi csapat munkáját dicséri (Gruik Zsuzsa felvétele)