Az Egyesült Államok lezárná az ukrajnai háborúval kapcsolatos erőfeszítéseit, ha nem sikerül rövid időn belül megoldást találni a konfliktus rendezésére. Marco Rubio amerikai külügyminiszter erről pénteken beszélt, egy nappal azután, hogy Párizsban találkozott több európai hivatali partnerével, akikkel Ukrajnáról és a béke lehetőségéről egyeztetett.
Jean-Noël Barrot, a francia diplomácia vezetője a találkozót értékelve megjegyezte: az Egyesült Államok „megértette, hogy egy igazságos és tartós béke csak az európaiak beleegyezésével és hozzájárulásával érhető el”. Hozzáfűzte: Oroszországtól elvárják, hogy fogadjon el egy feltétel nélküli és azonnali tűzszünetet. Rubio Párizsban jelezte: napokon belül el kell dönteni, hogy a következő hetekben megvalósítható-e a megállapodás, vagy sem.
Az amerikai külügyminiszter orosz hivatalbeli kollégájával is beszélt telefonon a rendezésről. Szergej Lavrov megerősítette Moszkva készségét arra, hogy továbbra is együttműködjön a konfliktus kiváltó okainak megszüntetése érdekében.

A márciusi részleges tűzszüneti megállapodás óta mindkét fél kölcsönösen azzal vádolja egymást, hogy megszegi az ígéreteit. A keleti fronton készült felvételen egy orosz felderítő drónt indítanak (Fotó: AP via Beta)
Rubio felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai elnök továbbra is érdekelt a béketárgyalásokban, ám Washingtonnak más prioritásai is vannak. Donald Trump bízik a tűzszünet mielőbbi aláírásában. A minap bejelentette azt is, hogy hamarosan megszülethet az egyezség Kijevvel, amelynek értelmében az USA hozzáférést kap az ukrajnai ásványkincsekhez. Valójában üzleti részesedést szerez az ukrán bányaiparban, különböző befektetések révén. (Kijev megerősítette, hogy április 24-én tárgyalások kezdődnek erről.) A ritkaföldfémek kitermeléséből származó bevételt Trump ellentételezésnek tekinti a Kijevnek adott amerikai katonai támogatásért.
Rogyion Mirosnyik, az orosz külügyminisztérium főnagykövete Ukrajnára hárította a felelősséget azért, hogy még mindig nem sikerült tűzszünetet kötni. „Moszkva naponta bizonyítja Washingtonnak, hogy Kijev nem szándékozik megegyezni” – közölte. Az ukránok szerint Moszkva a vétkes, mert húzza az időt, sőt újabb és újabb feltételekkel hozakodik elő.
Hírszerzési információkra hivatkozva Volodimir Zelenszkij ukrán államfő azzal vádolta meg Kínát, hogy tüzérségi fegyvereket és lőport szállít Oroszországnak, és segíti a fegyvergyártásban. Peking pénteken tagadta ezt.
Zelenszkij arról is beszámolt, hogy az orosz hadsereg naponta ugyanannyi rakétával és drónnal támadja Ukrajnát, mint a március 18-án elfogadott 30 napos „energetikai tűzszünet” előtt. Csökkentették ugyan az energetikai infrastruktúra elleni csapásaik számát, de más civil létesítményeket intenzívebben támadnak – mondta. Visszautasította ugyanakkor Moszkvának azt az állítását, hogy Ukrajna támadja az orosz energiarendszert.

Nyitókép: Marco Rubio amerikai és Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter (középütt) Emmanuel Bonne-nel, a francia elnök diplomáciai tanácsadójával az Élysée-palotában tartott találkozón (Fotó: AP)