Temerin központjában megújul a több mint egy évszázados múltra visszatekintő iparosok és vállalkozók székháza. A felújításról, az egyesület szerepéről és jövőbeli terveikről Hoffmann Árpád, a Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesületének elnöke mesélt, alapító tagként már évtizedek óta a közösség érdekeit szem előtt tartva aktív.
Mit jelent egy olyan egyesület élén állni, amely már több mint 130 éve létezik?
– Nagy öröm és egyben hatalmas megtiszteltetés ez számomra. Jelenlegi formájában 2009-ben alakult újra az egyesület, már akkor alapító tagként csatlakoztam, és azóta is aktívan részt veszek a munkában. Akkoriban még sokkal többen voltunk, de ma is változatlan elhivatottsággal dolgozunk. Közösségünk 130 éves múltra tekint vissza, de ez nem minden: valójában több mint 350 éves hagyományt rejt. Ebből adódik az a felelősség is, hogy mindezt megőrizzük és továbbadjuk a jövő nemzedékei számára.
Konkrét felújítási munkálatok esedékesek az egyesület székházán, mi mindent foglalnak magukban ezek?
– Az épület szerkezetileg még jó állapotban van, ám az idő során elhasználódott, így mindenképp szükségessé vált a felújítása. Korábban érkeztek olyan javaslatok és ajánlatok, hogy adjuk el a telket, és épüljön itt tömbház, de mi ezt elutasítottuk. Úgy döntöttünk, megőrizzük a székházunkat úgy, ahogyan az elődeink ránk hagyták, ez számunkra kötelesség és felelősség.
Felmerült az a lehetőség is, hogy önerőből végezzük el a felújítási munkálatokat, viszont ez akkora anyagi terhet jelentett volna, amelyet nem tudunk vállalni. Ezért kértünk támogatást a Vajdasági Magyar Szövetségtől, és örömmel mondhatom, végre eljött az idő, hogy megvalósíthatjuk a terveinket.
A felújítás során megemeljük a tetőszerkezetet, a homlokzatot rendbe tesszük, és belül is kisebb átalakításokra kerül sor. Elöl kialakítunk egy üzlethelyiséget, amelyet majd bérbe adunk – az innen befolyó bevétel hozzájárulhat működésünk és az épület fenntartási költségeinek fedezéséhez. A hátsó részben régi szerszámokat bemutató kiállításunk van, ennek is új, rendezett helyet alakítunk ki.
Mindemellett továbbra is együttműködünk a temerini civil szervezetekkel – több olyan egyesület is van, amely jelenleg nem rendelkezik saját irodával. Számukra is biztosítunk majd helyiségeket, amennyiben igénylik. Mindig fontosnak tartottuk a közösségi együttműködést, és ezt most a felújítással szeretnénk továbbmélyíteni.

Hogyan fogja segíteni a felújított székház a temerini magyar közösség és civil szervezetek működését?
– A felújított székház lehetőséget teremt arra, hogy még szorosabban együttműködjünk a temerini magyar közösséggel és civil szervezetekkel. Mostanáig is részt vettünk számos közösségi programban. Támogatjuk például a helyi, színházi előadásokat, a Tini Fesztivált, valamint a karácsonyi ünnepségeket is, zenei programokkal és süteményekkel kedveskedünk a résztvevőknek. Ahogy már említettük, a székház megújulása lehetőséget ad arra is, hogy több egyesületnek biztosítsunk állandó, irodai jelenlétet. Továbbra is megszervezzük méltó körülmények között a Civil Pikniket, amelyen 12–15 civil szervezet képviselői gyűlnek össze. A célunk az, hogy ez a hely egy valódi közösségi tér legyen, amely élő kapcsolódási pontként szolgál minden temerini magyar számára.
Kinek köszönhető a régi álom valóra váltása?
– Az elképzelés megvalósulásában jelentős szerepet játszott dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, valamint a Magyar Nemzeti Tanács, hiszen közbenjárásukon keresztül kaptuk meg a szükséges támogatást. Mivel az egyesület már korábban is aktívan foglalkozott kulturális tevékenységgel, természetes volt, hogy ebbe a körbe illeszkedve kérjük a segítségüket. Támogatásukkal sikerült most 95 ezer euró értékben anyagi forráshoz jutni, ez lehetővé teszi számunkra azt, hogy megvalósítsuk régi álmunkat.

A Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesületének székháza a felújítás előtt – a sok évtizedes épület hamarosan új életre kel, megújult „ruhában”
Hogyan látja az egyesület szerepét a következő években?
– Jelenleg körülbelül 30–50 tagunk van, közülük 25–30-an veszik ki részüket igazán aktívan a munkából, ők szervezik az eseményeket. Rendszeresen szervezünk ünnepségeket és bálokat, ezek közül a legnagyobb és legjelentősebb az Iparosbál, amely már hosszú évek óta kiemelkedő eseménynek számít Temerinben.
Az első elnöki ciklusom kezdetén célul tűztem ki az egyesület fiatalítását. Akkoriban beszélgettem a fiatalokkal, próbáltam őket bevonni a közösség munkájába. Az igazság viszont az, hogy a mai fiatalokat már nem köti le úgy ez a fajta közösségi élet, mint ahogy a mi korosztályunkat leköti. Mi még összejárunk, együtt dolgozunk, számunkra ez közösségi élmény, viszont nekik már másmilyen a világuk. Ennek ellenére mindig arra törekszünk, hogy legyen, aki továbbviszi az egyesület munkáját. Bízunk abban, hogy a jövő nemzedéke is megtalálja benne a helyét, és ha eljön az idő, átveszik tőlünk a stafétát. Szeretnénk átadni örökségünket az utókornak, ez a célunk.
A Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete ezúton is kifejezi háláját a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének, Pásztor Bálintnak, valamint a temerini VMSZ elnökének, Pásztor Róbertnek a támogatásért és közreműködésért

Nyitókép: Hoffmann Árpád, a Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesületének elnöke