2024. december 22., vasárnap
NAGYSZÜNET

Környezetvédelem gyerekekkel

Az iskolai tananyagban a környezetvédelem és a környezettudatosság kiemelt szerepet kap. A különböző projektek jelentős részében is hangsúly kerül erre a témakörre. Leginkább a szelektív hulladékgyűjtés által törekszenek megvalósítani az oktatási intézmények a környezetvédelmet. A legtöbb iskola, óvoda külön konténereket helyez ki papírnak, műanyag flakonnak, műanyag kupaknak, használt elemeknek. A környezettudatosság fejlesztése azonban nem korlátozódhat kizárólag arra, hogy ha kedvünk úgy tartja, a fémhulladékos kukába hajítjuk az alumíniumdobozokat, és a kiszelektált játékszereinket adományként elajándékozzuk. A környezettudatos életmód egészen más perspektívát jelent a mindennapi életünkben, mint az, hogy a használt papír zsebkendőnket nem dobjuk el az utcán.
A gyerekek számára a családi minta kiemelkedő fontosságú, ezért sokat számít, ha a családtagok ebben megegyezésre jutnak, és ahhoz tartják is magukat. Hogy egyénként valóban óvni tudjuk a környezetünket, kiemelt jelentőségű, ha a kevesebbel is beérjük. Ünnepekkor túlköltekezünk, hajlamosak vagyunk a könnyelműségre, és több dolgot megvásárolni, mint amire valóban szükségünk lenne. Természetesen nem kell hiányt szenvedni, de reálisan átlátni az igényeinket és a körülöttünk élő gyermekek igényeit fontos és szükséges. A karácsonyi ajándékozás olyannyira beépült a társadalmi kultúrákban, hogy a gyerekeket ajándék nélkül hagyni megengedhetetlen, de előzetes egyeztetés alapján lehet egyszerűsíteni, környezetbarátabbá tenni úgy, hogy örömet is szerezzünk, de egyúttal a környezettudatosság jelentőségét is közvetítsük a gyerekek felé.
Az iskolai környezetben megvalósítható környezettudatosságnak számtalan akadályozó tényező állhat útjába. Hiába tanulják a diákok, hogy nem kell minden új játékszert megvásárolni, ha az iskolai gyakorlat minden tantárgyból több tankönyvet, több füzetet és egyéb tanszert is előirányoz. A digitális tankönyvek időszakában még kevésbé szükséges ez a tankönyvdömping, mint egyébként lenne, de teljesen valószínűtlen, hogy a tíz-tizenkét tantárgy összes olvasó- és gyakorlókönyvét végigolvassa a kisdiák. Akkor meg minek? Cipelik a tizenvalahány kilónyi táskájukat feleslegesen, majd 6-7 órákat ülnek görnyedten az iskolapadban. Ne tankönyvből, hanem tantervből tanítsunk, akkor sokkal hitelesebben közvetíthetjük a gyerekek felé a környezettudatosság alapjait.
Természetesen akár szülők, akár pedagógusok vagyunk, fontos, hogy tegyünk a környezetünkért mi is, hiszen elsősorban a saját példánkkal tanítunk. Lehet, hogy nem abban a pillanatban látszik ez, amikor a kamasz a szemünk láttára hajítja az almacsumát a szemetes mellé a komposztáló helyett. A belsővé váló gyerekkori minta felnőttkorban mutatkozik meg elsősorban.
Az újév a fogadalmak ideje. Sokan megfogadjuk, hogy miket teszünk majd és miket nem a következő esztendőben, ami aztán vagy megvalósul, vagy nem. De tartsuk szem előtt, hogy mindig példa vagyunk a felnövekvő generáció számára.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció