2024. december 22., vasárnap

Örömet szerez, ha látom a munkám eredményét

Rekić Muci Natália angolnyelv-tanár szakmai sikerei nagy elismerést érdemelnek

A csantavéri Rekić Muci Natália angolnyelv-tanár csaknem húsz éve tevékenykedik a pedagógusi pályán. A magát következetesnek mondó pedagógus már egész fiatalon tudta, hogy tanítani szeretne, és azt is, hogy angol nyelvet, ezért iratkozott be a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karra, majd letette a British Council által szervezett Cambridge C1-es nyelvvizsgát. Jelenleg a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola alsó és felső tagozatos diákjait tanítja a tőle telhető legnagyobb szeretettel és elhivatottsággal.

Rekić Muci Natália

Rekić Muci Natália

Mint mondja, nem tudná elképzelni magát más területen, hiszen úgy gondolja, hogy az oktatáshoz ért a legjobban. A magyarországi Digitális Témahéten, egy projektoktatásra épülő vetélkedőn, egymás után három évben elnyerték a Külhoni Magyar Díjat, egyedüli vajdasági iskolaként, ezenkívül az angol nyelvi csoportja Európai Nyelvi Díjat is szerzett. Rekić Muci Natália továbbá megkapta a Digitális Pedagógus díjat óraterv kategóriában. Ezenkívül már több diákot felkészített községi és körzeti angol nyelvi versenyre, akik mindig dobogós helyezéssel tértek haza. A pedagógus színjátszó csoportot is vezet, akikkel az évek során már számos díjat megszereztek az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedőjén, valamint a bácskossuthfalvi színjátszó találkozón.

Milyen tanárnak írná le magát?

– Igyekszem mindig következetes lenni. Az óráimon próbálok sokszor csak angolul beszélni. Tapasztalataim szerint az angolnyelv-tanulás rovására megy, ha állandóan csak magyarul kommunikálunk. Amikor azonban nevelek, akkor magyar nyelven nevelek, mert a gyerekek nem mindig értik meg, amit mondani szeretnék, plusz a nyelvtanrészt is anyanyelven mesélem, hogy a tanulók könnyebben megértsék a nehezebb részeket.

Milyen oktatási módszerei vannak?

– Szeretek változatosan tanítani, új dolgokat kitalálni, illetve kipróbálni. Fontos számomra, hogy a tanórák ne legyenek egyhangúak a diákjaimnak. Ugyanakkor ünnepek alkalmából, mint a gyerekhét, halloween, karácsony vagy a húsvét, igyekszem valami különlegessel készülni, valami mást bevinni, ami emlékezetessé és élményszerűvé teszi az órákat, miközben lazíthatnak is egy kicsit. Egyébként emelt szintűn az eTwinning európai online platformot is használjuk, ahol különféle országok tanáraival, diákjaival tartjuk fenn és ápoljuk a kapcsolatot. Beszélgetünk, chateltünk, projekteket készítünk együtt. Ez is kiváló lehetőség arra, hogy beleláthassunk más országok, kultúrák oktatási módszereibe.

Hogyan tudnak a gyerekek a legkönnyebben és a legcélravezetőbben megtanulni angolul?

– Az internetnek köszönhetően a különféle filmeken, játékokon, appokon át egészen a Duolingóig a lehetőségek tárháza kerül elénk, amelyekkel élni kell, és amelyeket nézve vagy használva szépen ki lehet egészíteni az iskolában megszerzett tudást. Ugyanakkor ha valami esetleg magyarázatra szorul a tanulók számára, rengeteg olyan játékos tananyagra lelhetünk az online felületeken, amelyek kiváló magyarázatot és segítséget nyújthatnak. Így lehet nagyon szép eredményeket elérni. Mindenki meg tudja találni a magának megfelelő tartalmakat, csak ott kell, hogy legyen a szülő, hogy segítsen. A lényeg az, hogy amit használnak, az nekik való legyen úgy tartalmilag, mint nyelvileg.

Az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedőjén első helyezett lett a színjátszó csapat (Fotó: Rekić Muci Natália)

Az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedőjén első helyezett lett a színjátszó csapat (Fotó: Rekić Muci Natália)

Mi okoz nehézséget az angolnyelv-tanításban?

– Az angolnyelv-tanításban talán az egyik legnagyobb nehézséget a rendelkezésünkre bocsátott heti két iskolai óra okozza. Heti másfél óra nem igazán nyújt sok lehetőséget arra, hogy a tananyagot megfelelő módon és részletesen át tudjuk venni. Ezért találtam ki az emelt szintű oktatást, ami jó alkalmat ad azoknak a diákoknak, akik bővíteni szeretnék a nyelvi tudásukat, akiket érdekel az angol nyelv. Emellett azt látom, hogy a felsősök figyelmét lekötni már nagyobb kihívást okoz, mint az alsó tagozatosokét. Nehezebb őket motiválni is. Vannak jó óráim, vannak olyanok is, amikor azt érzem, lesz ez még jobb is. Néha, amikor azt gondolom, hogy egy érdekes témát fogunk feldolgozni, megesik, hogy csalódok, mivel kiderül, hogy az csak nekem volt kitűnő téma. A filmek esetében ugyancsak nehézségekbe ütközik a pedagógus, hiszen 45 perc kevés ahhoz, hogy azt fel is tudjuk dolgozni. Ugyanakkor szerencsére a tankönyveinkhez sok pluszanyagot kapunk, ami nagyban hozzájárul a változatosabb órák megteremtéséhez. Azt tapasztalom, hogy a gyerekek nagyon nem szeretik a nyelvtant, a rendhagyó igéket pláne nem. Ezen azonban valahogy muszáj túlesni.

Milyen szinten beszélnek a gyerekek angolul?

– Sokan azt gondolják, hogy a kisdiákok már értenek angolul, amikor elkezdik az iskolát. Ez nem feltétlenül igaz, ugyanis manapság már mindent lefordítanak anyanyelvre. Ugyanúgy a filmeknél is szinkronizálva van minden. A gyerekek, ha tehetik, inkább anyanyelven nézik azokat. Én azonban mindig azt javaslom, hogy mégis próbálkozzanak meg az angol nyelvű rajzfilmek, illetve egyéb tartalmak nézésével. Persze az elején szokatlan és nehéz lesz, de minden csak hozzáállás kérdése.

Az idei angol nyelvű előadásban az egérkék egy napjába tekintünk be, akik szeretnek játszani, mesélni. Egyik kedvenc történetük a Gruffalo, amelyet nagy előszeretettel adnak elő társaiknak. Életüket viszont megnehezíti a Macska, aki folyton ott ólálkodik,

Az idei angol nyelvű előadásban az egérkék egy napjába tekintünk be, akik szeretnek játszani, mesélni. Egyik kedvenc történetük a Gruffalo, amelyet nagy előszeretettel adnak elő társaiknak. Életüket viszont megnehezíti a Macska, aki folyton ott ólálkodik,

Meséljen egy kicsit a színjátszóiról, a sikereikről és a tevékenységeikről! Mennyivel nehezebb egy angol nyelvű előadást elkészíteni?

– Már pályakezdőként is érdekelt a színjátszás, illetve a rendezői szerep. Akkoriban elkészítettünk néhány kisebb előadást évzárókra vagy egyéb eseményekre, de versenyekre nem jártunk. Mivel nagyon szerettem ezt a munkafolyamatot, eldöntöttem, hogy elkezdek komolyabban is foglalkozni a gyerekekkel. Bácskossuthfalván 2014-ben indították útjára a színjátszó találkozót, amelyen természetesen mi is részt vettünk, és nagy örömünkre elsők lettünk. A fiatalok nagyon tehetségesek voltak. Ezt követően sorra értünk el jobbnál jobb sikereket. Az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedőjén a magyar anyanyelvű, de idegen nyelven színjátszók kategóriájában 3. és 2. helyezést hoztunk haza. Majd eljutottunk a II. kerületi Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola által Budapesten megszervezett angolfesztiválra, ahol a Sherlock Holmes: The Red Headed League című előadással speciális különdíjat nyertünk. Egy évvel később a Pán Péter című előadás 1. helyezést ért el szintén az ÁMV-n a felsős színjátszók kategóriájában, és 2. helyezést kapott a Bácskossuthfalván megrendezett II. színjátszó találkozón. Ez utóbbi megmérettetésről a Hook kapitányt alakító tanulóm, Csepella Máté a legjobb színésznek járó díjat is elhozta. Ezután a szülési szabadságom miatt szüneteltem pár évig, de tavaly újraindítottam az angol nyelvű, negyedikes tanulókból álló színjátszó csoportomat tíz kislánnyal. Egy év alatt igen szép díjakat szereztünk. A bácskossuthfalvi IX. színjátszó találkozóról különdíjjal tértünk haza, az ÁMV-n arany minősítéssel díjazták a Crazy Story című előadást. Idén a gyerekek ezüst minősítést érdemeltek ki a bácskossuthfalvi X. színjátszó találkozón, és arany minősítést az ÁMV-n a Belling the Cat előadással. A versenyeken a kisdiákok nagyon odateszik magukat. Amit csak lehet, mindent beleadnak, hogy a legjobbak legyenek. Úgy érzem, hogy nagyon élvezik és szeretik, amit csinálnak. Büszke vagyok rájuk.

Az elmúlt években számos szakmai sikert ért el a diákjaival egyetemben. Felsorolna párat?

– Négy évvel ezelőtt az angol nyelvi csoportom az eTwinning digitális és projektoktatás keretében négy Európai Minősített eTwinning Projekt címet, valamint egy Európai Nyelvi Díjat is megszerzett. A Magyarországon megrendezett Digitális Témahéten koordinátora voltam a Leonardo da Vinci nyomdokaiban elnevezésű projektnek, amellyel a Hunyadi János Általános Iskola elnyerte a Legaktívabb Külhoni Magyar Intézmény díjat. Amire nagyon büszke vagyok, az a Digitális Pedagógus díj, melyet óraterv kategóriában érdemeltem ki egyedüli vajdasági tanárként a Tempus Közalapítvány által meghirdetett Digitális Módszertár pályázaton. 2020-ban újból koordinátora voltam a Digitális Témahéten a Kalandozások az ókori Egyiptomban című projektnek, 2021-ben pedig a Hová tűnt Piroska? projektnek, amelyekkel iskolánk ismét elnyerte a Legaktívabb Külhoni Magyar Intézmény díjat. Akik nélkül nem jöttek volna létre a projektek, Tóth Gabriella és Szedlár Barna Rózsa diákjaikkal, valamint több más tanár és tanulóik is bekapcsolódtak a munkába. Ezenkívül több diákot készítettem fel községi és körzeti angol nyelvi versenyekre, akik mindig dobogós helyezéssel tértek haza. Örömet szerez, ha látom a munkám eredményét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Vendégszereplés a csantavéri Kobzart Polgárok Egyesülete által szervezett Sokszínű népművészet elnevezésű rendezvényen (Rekić Muci Natália felvétele)