Szerbia ma 21 órakor Varsóban a spanyolokkal kezd – Oroszország a címvédő
Négy lengyel városban, Poznańban, Gdanskban, Wrocławban és Varsóban ma kezdődik a 36. kosárlabda-Eb. A kontinensbajnokságok immár hagyományos terminusában a 16 legjobb válogatott vív meg a titulusért, melyet két évvel ezelőtt Spanyolországban Oroszország szerzett meg, így most címvédőként rajtol. Szerbia két éve az első körben kiesett négyesben volt Csehország, Lettország és Lengyelország válogatottaival együtt, így csak selejtező révén jutott el az Európa-bajnokságra, holott minden idők második legsikeresebb csapata.
Az eddigi Eb-ken legtöbb érmet a Szovjetunió és utóda, Oroszország nyert, összesen 15 aranyat, 4 ezüstöt és 5 bronzot. A listán Jugoszlávia és Szerbia következik az együttes 8 arannyal, 5 ezüsttel és 4 bronzzal, három aranyat Litvánia, 2-2 első helyet Olaszország és Görögország, 1-1-et pedig Lettország, Csehszlovákia, Magyarország, Egyiptom és Németország nyert. A lengyelországi Eb csoportbeosztása szerint a B jelzésű négyesben három volt bajnok szerepel, a többi csoportban pedig egy-egy. A fentiek alapján ezért nem meglepetés, hogy a volt Szovjetunió és Jugoszlávia területéről összesen hét válogatott szerzett részvételi jogot. Jugoszláviából csak a pótselejtezőn némi balszerencsével lemaradt, korábban már Európa-bajnokságon szerepelt Bosznia, és az idő rövidsége miatt az elitig még el nem jutott Montenegró marad távol. A szerb kosárlabda sikereinek szépséghibája, hogy a 2002-ig világszínvonalas csapat azóta semmit sem nyert, leszerepelt hat egymás utáni nagy versenyen, egy vb-n, két olimpián és három Eb-n. Utóbbiakon legutóbb 2001-ben Törökországban állt dobogón a szerb válogatott, amikor aranyérmes lett.
A csoportbeosztás, A csoport: Görögország, Horvátország, Izrael, Macedónia. B csoport: Oroszország, Franciaország, Németország, Lettország. C csoport: Spanyolország, Szlovénia, Szerbia, Nagy-Britannia. D csoport: Lengyelország, Litvánia, Törökország, Bulgária.
Az idei Eb-nek négy komoly bajnokjelöltje van. Általános vélemény, hogy a dobogóra legtöbb eséllyel Oroszország, Litvánia, Spanyolország és Görögország pályázhat, de nem esélytelen Németország, Szlovénia és Horvátország sem, míg Szerbia célja, Dušan Ivković szövetségi kapitány szavai szerint, az első hat hely egyike, ami indulási jogot jelentene a jövő évi törökországi vb-n és esélyt az olimpiai vízum kivívására is.
Szerbia a varsói csoportban a spanyolokkal kezd. Az ellenfél Európa egyik legjobbja, amely még soha nem nyert Eb-t, de hatszor a második és kétszer a harmadik helyen zárt. A mérkőzés ma 21 órakor kezdődik, a győztes pedig két pontot visz magával a második szakaszba, ahol az A és a B, valamint a C és a D csoport három-három legjobbja hatos csoportokat alkot. Azután a negyeddöntő következik, vagyis az E és az F csoportok első négy-négy helyezettje marad versenyben a trófeáért, melyet Nyikolaj Szemenko-serlegnek hívnak az orosz sportszövetség egykori elnökéről és a FIBA volt funkcionáriusáról, még korábban nemzetközi rangú kosárlabda-játékvezetőről. A serleg 18 kilogrammos és 1995-ben adták át először, azt követően, hogy a FIBA az addigi serleget már kopottnak találta és egy másolatot készíttetett. Az új serleget elsőként 1995-ben Athénban a bajnok szerb csapat kapitánya, Aleksandar Đorđević vehette át.
A lengyelországi Európa-bajnokságon Szerbiát Ivković szövetségi kapitány választása szerint a következő 12 kosaras képviseli: Stefan Marković (irányító, 199cm, 21 éves), Miloš Teodosić (irányító, 195, 22), Milenko Tepić (irányító, 200, 22), Nemanja Bjelica (szélső, 209, 21), Ivan Paunić (irányító, 194, 22), Bojan Popović (irányító, 190, 26), Uroš Tripković (irányító, 197, 23), Milan Mačvan (szélső, 203, 19), Novica Veličković (szélső, 205, 22), Kosta Perović (center, 218, 24), NenadKrstić (csapatkapitány, center, 213, 26) és Miroslav Raduljica (center, 213, 21).
A mai 1. forduló párjai, A csoport: Görögország–Macedónia, Horvátország–Izrael. B csoport: Oroszország–Lettország, Franciaország–Németország. C csoport: Spanyolország–Szerbia (21.00), Szlovénia–Nagy-Britannia. D csoport: Lengyelország–Bulgária, Litvánia–Törökország.