Hogy mit is jelent a politikailag korrekt média, azt több korosztály is valójában a múlt század kilencvenes éveinek elején tudta meg, amikor minden sajtó, még a sportsajtó is jórészt a hatalom szolgálatában állt. Dúlt a véres balkáni háború, s Szerbiában például nem volt tanácsos a horvátokat pozitív szövegkörnyezetbe foglalni, még akkor sem, ha csak egyszerű mérkőzésről volt szó. Akkor voltam fültanúja annak az ostoba meccskommentárnak, melyet soha nem felejthetek. Természetesen ez fordítva is érvényes volt. Történt például, hogy 1992-ben a belgrádi tévé közvetítette a wimbledoni döntőt, amelyben Andre Agassi és Goran Ivanišević mérkőztek.
Nem tudhatom, hogy a belgrádi kollégának megtiltották-e a spliti nevének és nemzeti hovatartozásának említését, vagy az egész az ő zseniális ötlete volt, erről ugyanis évekkel később sem volt hajlandó nyilatkozni, azt viszont tudom, hogy utóbb mégis nagyon röstellte az egészet. Ő ugyanis az egész mérkőzés idején így mondta: Agassi adogat, Agassi ellenfele adogat, Agassi vezet, Agassi ellenfele vezet...
Valami hasonlónak voltak szem- és fültanúi hétfőn a görög tévé nézői. Történt ugyanis, hogy a kosárlabda-Eb 1. fordulójában Görögország Macedóniával találkozott, a görögök pedig nem engedélyezik a szomszédos országnak, hogy ezt a nevet használja, mert sajátjuknak tekintik. A lengyelek alighanem erről nem tudtak, s nem is foglalkoztak az esetleges politikai háttérrel, így a meccs feliratozásánál az angol rövidítéseket, a GRE-t és a MKD-t használták. Ez mindenkinek jó volt, kivéve a görög tévének, amely úgy oldotta meg a problémát, hogy a MKD feliratot egyszerűen lefedte, ezért a beavatatlan néző csak azt láthatta, hogy mennyi kosarat dobtak a görögök és mennyit egy névtelen rivális.
Egy horvát honlapnak megtetszett az eset és illusztrációkkal sokat foglalkozott vele. Érdekes viszont, hogy ugyanott a horvátok is beleestek abba a csapdába, amelyért éppen másokat gúnyoltak ki. Ők ugyanis az Eb-nek szentelt oldalakon egyetlen szóval sem említették, hogy Szerbia legyőzte Spanyolországot, és ezt a meccset egyetlen rövidke Gasol-nyilatkozattal intézték el, amelyből ugyan kiderül, hogy a spanyolok búsulnak, de hogy miért, vagyis kitől kaptak ki, arra csak következtetni lehetett.