2024. november 27., szerda

Latin olimpia kérdőjelekkel és reményekkel

2016-OS OLIMPIA

Az olimpiák megszállottjai rendre akkor a legnyugodtabbak, amikor a játékokat európai vagy angolszász ország városa rendezi. Egyrészt ezek a városok eleve a legfelkészültebbek, esetükben soha nem merül fel a kérdés, hogy elkészülnek-e időben, s hogy a versenyterek, az elszállásolás és a közlekedés eléri-e a kívánt szintet.

Utóbbi esetekben Ázsia sem teljesített e téren rosszul, Afrika még nem nőtt fel ehhez a feladathoz, a latin nyelvterület pedig korábban is csak a fejlett európai államokra és a mindig érdekes Mexikóra korlátozódott. Íratlan szabályként a legnagyobb esemény rendezésére Dél-Amerikát sem látta senki alkalmasnak.

A világ azonban változik. Afrika kapott foci-vb-t, az USA néger elnököt, pénteken este pedig, miután Jacques Rogge NOB-elnök a kellőnél valamivel hosszabb hatásszünetet tartott, az ötkarikás Dél-Amerikába is eljutott.

A NOB-tagok korábban sem szerettek arról nyilatkozni, hogy mért szavaztak úgy, ahogyan szavaztak. A legjobb példa erre talán 1989 volt, amikor hét évvel későbbre mindenki Athént várta rendezőnek a játékok centenáriuma miatt, a szavazás Atlanta mellé állt. Senki sem tudta pontosan, hogy miért, és most sem lesz másképp.

Idén Chicago volt a főesélyes, annál is inkább, mert Barack Obama is kockára tette érte a tekintélyét. Kiderült, hogy a magát büszkén mindentől és mindenkitől függetlennek tekintő testület ismét a jóslatokkal ellentétben foglalt állást. Amint ugyanis Chicago mindössze 18 szavazattal az elvárásokhoz mérten szoros első körben kiesett, világos lett, hogy egyik végeredmény sem lehet meglepetés, és Rio esélyei sokkal, de sokkal nagyobbak, mint azt a közvélemény feltételezte.

Rio de Janeiróról fölösleges lenne külön értekezni. Mindenki tudja, hogy maga a turistaparadicsom, egy azok közül a városok közül, ahova mindenki el szeretne utazni legalább egyszer. Alighanem a NOB-tagok sem kivételek, annak ellenére, hogy nagy részük oda már sokadszor megy. A Copacabana és egyéb látványosságok vonzása mégis túl erősnek bizonyult.

Brazília igazán nem hitethette el a NOB-bal, hogy 2016-ban ott minden tökéletes lesz. Azt viszont, hogy könnyed, jó hangulatú és örök élményt jelentő lesz, senki sem vonhatja kétségbe. Brazília biztosan mindent megtesz, hogy az olimpia idején ne az legyen a lapokban, hogy Rióban hány embert öltek meg, mennyit fosztottak ki és ki miért nem ért oda időben, ahova el szeretett volna jutni. Ha csak ez sikerül, minden a lehető legnagyobb rendben lesz. A lehető legjobb sportolók a lehető legszebb helyen, a lehető legvérmesebb szurkolók a maximálisan teli lelátókon – ez lesz Rio 2016-ban.

A NOB agg szavazói pedig ugyanakkor majd a napsütötte strandon heverésznek és a jegelt pezsgőt kortyolgatva nem az olimpia égető kérdéseire gondolnak, hanem a körülöttük labdázó és sétáló szépségekre korlátozódik az érdeklődésük és bölcsen megállapítják, hogy 2009-ben milyen helyesen szavaztak.

Brazíliai ünneplés a hír után, hogy Rio rendezheti a 2016-os olimpiát
Csalódott chicagói szimpatizánsok
A számítógép segítségével elkészített tervek mindenkit lenyűgöztek
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás