2024. november 23., szombat
VITORLÁZÁS – PALICS

Sikeres projektum a szegediekkel

A Palicsi Vitorlásklub az Interreg-IPA Szerbia–Magyarország határon átnyúló programnak köszönhetően egy nemzetközi projektumot valósít meg a szegedi Közép-kelet-európai Rekreációs Társasággal közösen. A projektum tavaly szeptemberben kezdődött és idén novemberben fejeződik be. Kikity Andrea, a Palicsi Vitorlásklub titkára, a projekt menedzsere elmondta, hogy annak keretében több rendezvényt valósítottak meg Palicson és Magyarországon egyaránt.

– Az aktivitások Magyarországon kezdődtek, ahol a partnereinknek köszönhetően versenyzőink két téli felkészítő edzőtáborban voltak, edzőink két alkalommal előadás-sorozaton, majd haladó vitorlázóinkkal együtt háromnapos nemzetközi versenyszabály-ismertető képzésen vehettek részt. A projekt Palicson három vitorlásiskola szervezését irányozta elő, viszont a nagy érdeklődésre való tekintettel végül öt vitorlásiskolát szerveztünk, valamint a haladó versenyzők részére két vitorlástábornak adtunk otthont, és a Szüreti Napok alkalmával egy versenyt is rendeztünk, melyen 59 haladó és 14 kezdő vitorlázó szállt hajóba. A projektum keretében a kezdő vitorlázók számára egy hajót is vásároltunk. A vitorlázás egyre népszerűbb a világon, ami Szabadkán és Szerbiában sincs másként. A korábbi években 30-40 kezdő vitorlázó jelentkezett a vitorlásiskolába, idén ez a szám 61-re nőtt. Az IPA-projektumok lényege a határon átnyúló együttműködés, így a határ menti régióból, Magyarországról is érkeztek fiatalok a vitorlásiskolába. A határ menti régióban nincs megfelelő tó vagy vízterület, ahol lehetne vitorlázni, ezért időnként a szegedi vitorlázni vágyók ide jönnek hozzánk vitorlázni, sőt volt olyan vitorlázónk is, aki Magyarországon országos bajnok lett, de a sportág alapjait nálunk sajátította el – mondta Kikity, hozzátéve, hogy a palicsi versenyzők előtt ebben a szezonban még az országos bajnokság áll, majd a csapat decemberben a horvátországi Pula városába utazik.

Az együttműködés egyik hozadéka (a szerző felvétele)

Az együttműködés egyik hozadéka (a szerző felvétele)

Dr. Fritz Péter, a szegedi Közép-kelet-európai Rekreációs Társaság elnöke-oktatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy fő feladatukat az oktatásképzés és a táborok Magyarország területén való biztosítása jelentette.

– A célokat hiánytalanul megvalósítottuk, sőt túl is szárnyaltuk. Az elméleti képzésben tapasztalatunk van, a gyerekek és az edzők oldaláról is nyitottságot láttunk. Az egyik cél az volt, hogy elméleti tudást kapjanak, másrészt beszélgessünk a gyakorlati részekről, a sport-, az egészség-, a táplálkozástudományról és a vitorlázás szabályrendszeréről. A táborok Szentesen, egy rekreációs központban kerültek megrendezésre, ahol egyfajta közösségépítés is megvalósult. Nagyon cukik a vajdasági kis vitorlázók, számomra feltöltődést jelentett a több tábor, mert sokat kaptam tőlük. A gyerekek kérdéseket fogalmaztak meg, aminek nagyon örülök, mert fontos, hogy merjenek kérdezni. Bízom benne, hogy az együttműködés tovább folytatódik – mondta dr. Fritz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás